Thuja Smaragd problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Thuje szmaragd zółkną od środka- prośba o pomoc

Post »

Witam
Tuje posadzone były w maju, są 6 letnie kopane z gruntu w workowych doniczkach. Podsypane nawozem osmocote połową zalecanej daw

Niektóre tuje w czerwcu już jakby zaczęły brązowieć, były dość obficie podlewane, w lipcu nie było mnie w domu i po powrocie napotkałem obraz kleski i rozpaczy... 4 z 22 Thuji jest już niemal całkowicie żółta a 3 kolejne jeszcze z zewnątrz są zielone ale w środku już też całkowicie żółte bardzo proszę o POMOC.

JA bardzo mało się znam na tujach czytając forum wydaję mi się tylko że to najprawdopodobniej jest jakiś grzyb, jeśli tak to bardzo proszę o pomoc jaki oprysk i kiedy zastosować. Wydaje mi się że brak wody nie powinien być problemem w lipcu podobno bardzo obficie padał deszcz a tuje są posadzone zaraz przy rowie

Bardzo prosze o pomoc pozdrawiam Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

zdjęcia moze nie pokazują dokładnie ale gałązki w środku są bardzo żółte.... właściwie tylko 4 z 23 drzewek nie mają choćby jednej typowej gałązki w środku
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Thuje

Post »

A podlewasz te thuje? W Lipcu były upały może to jest tego powodem(Mają wilgotne podłoże?) . Na grzybach sie nie znam ale jakiś oprysk by chyba im nie zaszkodził . Ciekaw jestem co powiedzą na to doświadczeni ogrodnicy?
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

wiesz co....dziwne te Twoje szmaragdy....ja mam i moje wygladają inaczej....

musisz je bardzo duzo podlewać, i na pewno ktoś poradzi Ci oprysk ja w pierwszym roku od posadzenia pryskałam na przedziorki..tez mi tak się brązowiało...
zapytaj Hanki55 ona pomoże :lol: :lol:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10365
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Jakiej wielkości była bryła korzeniowa i jakie miała możliwości odżywienia całego krzewu?
Czy korzenie miały choć pół metra średnicy, by móc poszukac sobie wody,
miesiąc po posadzeniu?
Kiedy zaczał się uwalniać nawóz z kulek Osmocote i jak wpłynął na pocięte i poszarpane korzenie?
Zwłaszcza gdy nagle rośliny przestały być podlewane ( a stoja w słońcu i na wietrze, więc parowanie mają 3 x większe niż w szkółce).
Jak zareagowały na nawóz delikatne korzonki/włośniki?
Czy korony były cieniowane ( w czerwcu/ lipcu na liścich było ponad 50C) ?
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

rozumiem że stan w jakim są obecnie tuje to wyłącznie moja wina :cry: :cry: :cry:
nic na przyszłość będe wiedział teraz tylko prosze o rady czy coś się da jeszcze zrobić...

obficie podlewając nie zaszkodzę im jeszcze bardziej???
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tess pisze:wiesz co....dziwne te Twoje szmaragdy....ja mam i moje wygladają inaczej....
Muszę przyznać ,ze mi też na "Smaragd' one nie wyglądają :? :? :?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

w ogóle jest jeszcze jakaś szansa je uratować ????
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

meeisster pisze:w ogóle jest jeszcze jakaś szansa je uratować ????

ja jak kupiłam swoje szmaragdy,posadziłam do dołków podwójnie większych, ze specjalną ziemią do iglaków, do dołka sypałam łyżkę siarczanu magnezu - nie pytaj dlaczego , nie wiem u sąsiadów ogrodnicy zakładali ogród więc korzystałam zza płotu z porad,po posadzeniu byly podlewane, położona jest agrowłoknina i posypana korą,w międzyczasie też mi brązowiały, ale nie tak mocno jak u Ciebie, ogrodnicy poradzili popryskać na przędziorki - pryskałam i nie pamietam nazwy środka pryskałam na fotoftyroze ( nie wiem czy tak sie to pisze) i podlewałam też tym środkiem....przestały chorować.Rosną u mnie 4 rok, pięknie się rozrastają i rzadko je podlewam.

jeszcze raz Ci napiszę, one chyba nie sa szmaragdy
Awatar użytkownika
lukasek-1988
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 14 lip 2008, o 05:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Thuje

Post »

Te thuje bardziej mi przypominają Thuje brabant . Nie wydaje mi się że to jest szmaragd , chyba że są w tak opłakanym stanie że nie da sie ich poznać ( nie mogę sie powiększyć zdjęć:( )

Pilnuj żeby nie miały za sucho .
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10365
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

U roślin kopanych, zawsze są uszkodzone korzenie.
I to jest punktem wyjścia w dalszym postępowaniu z roślinami.
Skoro mają amputowany częsciowo aparat oddechowo-gębowy, a góra nadal jest wielka,
korzenie nie sa w stanie obsłużyć tak dużej rośliny.
Więc trzeba im pomagać minimum przez rok.

- Sadząc w słońcu, cieniujemy agrowłókniną lub cieniówką ( sitaką) ogrodniczą przez przynaj,mniej 2 miesiące.
- Podlewamy obficie , tak, by palec wsadzony koło pnia był wilgotny
ale nie wchodził w ciapę.
- Koło pnia, sciółkujemy korą okrąg o średnicy min.50cm i grubości ścióły min.5 cm
- Wieczorem, po upalnym dniu, pryskamy całą koronę szlauchem - nawilża to igły, uzupełnia wytranspirowaną wilgoć i likwiduje sucholubne przędziorki
- Nie podajemy nawozów - korzenie są po amputacji, dostarczana chemia, może tylko pogorszyć/ zasolić warunki glebowe
- W ramach wzmocnienia, w lipcy, sierpniu, mozna podać w oprysku siarczan potasu+siarczan magnezu, żeby przygotowac rosłiny na zimę=wzmocnic tkanki. KOrzenie jeszcze nie są rozbudowane, więc lepiej podawać te nawozy dolistnie, w połowie dawki ( na 2 l letniej wody po łyżeczce każdego z siarczanów 3-4 x co 7 dni)
- Jeśli z kopanych egzemplarzy, o wysokości powyżej 1 metra,
przyjmie się 70% - stajemy się geniuszami ogrodnictwa!
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Haniu


ja mam 20 Lawsonów - kupiłam 4 lata temu w Makro były kopane i wsadzone do czarnych donic, nawet bez juty miały wysokośc koło 1,30 przyjęły sie i odpukać rosną wszystkie i to jakie wielkie są - postępowałam z nimi tak jak piszesz.....
nie pamiętam tylko dlaczego ha ha ha sypalam siarczan magnezu do dołków :lol: zresztą sypałam go do większości sadzonych iglaków
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

dziękuję za wszystkie rady, szkoda że nie spytałem przed zasadzeniem :cry: :cry:

tuje mają od 170cm nawet do 200 cm bedą podlewane codziennie moze się coś uda uratować

co do tego czy to są szmaragd też nie jestem przekonany ale tak mi powiedziano przy sprzedaż

jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam... może by się dało jeszcze coś zrobić???
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Te "żywotniki" to mi wyglądają raczej na cyprysik Lawsona :wink: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”