Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

W zeszłym roku kupiłam jedną Pięknotkę i nie mam na krzewie żadnej kulki fioletowej więc w sobotę pojechałam do szkółki i dokupiłam drugą aby w przyszłym roku mieć fioletowe kulki jesienią na krzewach Pięknotek. :wink:
amaryll
50p
50p
Posty: 54
Od: 9 lip 2010, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

KaRo pisze:Można i teraz. Wszystko zależy od wielkości rośliny jakim dysponujesz.
Dziękuję za odpowiedź!
Jaka pokaźna pięknotka, zazdroszczę :) :)
Napisałam do szkółki z której planuję ją zakupić, doradzili wiosnę. Gdy zamówienie dojdzie będzie już początek października :(
Może jednak nie ryzykować i wybrać wiosnę?
agni6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 wrz 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

Cześć,
widzę, że rozmawialiście tu o pięknotce, a właśnie z nią mam problem. w tym roku kupiłam jeden krzaczek, rosła sobie dziarsko od lipca. dziś zauważyłam, że listki zwieszają się jej ku dołowi, brzegi są zawinięte do góry, a same liście mają ciemne plamy. nie wiecie, co to może być? da się jeszcze uratować? :(
Stanowisko ma przez większość dnia słoneczne, jest podlewana. Wydawało się do tej pory, że jest zadowolona... :(
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

Dostałam nasiona pięknotki, może ktoś ma jakieś doświadczenia z wysiewem tej rośliny.Będę wdzięczna za każdą informację.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

Jak przygotowujecie podłoże do sadzenia pięknotki?

Mniej więcej jakie rozmiary osiąga? Piszę o 2 metrach wysokości i 3 szerokości, ale na zdjęciach w wątku wydają się jednak mniejsze. Mam dwa krzaczki, zastanawiam się jak daleko od siebie i od cisu je posadzić.
zdzich
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 wrz 2010, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

Mam kilkuletnią nieprzycinaną (okolice Głogowa): ma na pewno ponad 2 m wysokości i szerokość podobna. Posadzona w zwykłą ziemię ogrodową, przez pierwsze lata kopczykowana na zimę jak róże. Zawsze miała dużo fioletowych owoców, w tym roku trochę mniej - szczególnie górne pędy są bezowocowe. Chyba trzeba ją ciąć na wiosnę, gdyż nawet niezbyt mroźne zimy powodują zamieranie końcówek pędów. Okres zachwytu nad nią mam już poza sobą- cieszę się, że ją mam, ale już mi spowszedniała.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

Moja zwykła ogrodowa to praktycznie piasek. Myślę, że to jej nie wystarczy...
Nie wiem tylko czy wystarczy wymieszać to co mam ze zwykłą ogrodową czy potrzebuje jakiś specjalnych warunków.
zdzich
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 wrz 2010, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calikarpa,pięknotka -cudowna fioletowa roslina.

Post »

"Pięknotka Bodiniera wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, o pH zbliżonym do obojętnego. Po posadzeniu dobrze jest zastosować grubą warstwę ściółki, co zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem. Pięknotki są wrażliwe na silne mrozy, dlatego należy je zabezpieczać na zimę (szczególnie młode krzewy). Najprościej można to zrobić, obsypując podstawę krzewów ściółką (korą sosnową) podobnie jak róże. Wówczas, nawet jeśli górna część pędów przemarznie, to z dolnej części krzewu wyrosną nowe pędy. Szczególnie obfite owocowanie obserwuje się, jeśli krzewy pięknotki są sadzone w grupach po kilka sztuk, co sprzyja lepszemu zapyleniu kwiatów".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”