Lipa (Tilia)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Lipa

Post »

Ja też narzekam! Swego czasu w Warszawie sadzono lipy tysiącami na osiedlach, więc teraz w lecie samochód wygląda jak polukrowany tort. W dodatku na przedniej szybie gromadzą się kilogramy nasion. Wszystko się lepi i czyszczenie samochodu to katorga. Tak jakby nie było innych drzew. Lubię lipy ale w parkach i wśród pól. Sadzenie ich w mieście to kretyństwo! ;:222
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Lipa

Post »

dziad_Jag pisze: Sadzenie ich w mieście to kretyństwo! ;:222
Nieźle się zaczyna :wink: tak to jest jak człowiek widzi tylko swój nos. Trzeba było sobie garaż załatwić to nie było by problemu :wink: to tylko takie miastowe przekonanie...
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Wow, trzeba w Wawie założyć pasieki, wtedy całym nektarem oraz spadzią zajęły by się pszczoły. W Słupcy też jest dużo lip, a miód z nich jest wyborny bo 99% lipowy :) Aż gryzie w gardło.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Odezwę się jeszcze w obronie akacji. Tata się wsiekł jak mu powiedziałam słowa Limetki. Mówi, że przez pseudoekologów, którzy sieją bzdurną propagandę my pszczelarze coraz bardziej ubożejemy w pożytki. Większość ludzi, którzy nie znają problemów pszczelarstwa, słuchają was i wycinają akacje, bo to chwast. Jak tak dalej pójdzie, to nie będziemy mieli miodu akacjowego, który jest pyszny, ma dużą zawartość fruktozy i jako jedyny jest dobry dla cukrzyków. Namawiamy do nasadzeń niż wycinek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lipa

Post »

To co oblepia samochody to spadź. U mnie na osiedlu dużo bardziej spadziują klony. Lip w mieście powinno być jak najwięcej, ale sadzone tak by spadź leciała na trawę.
Miasto to naprawdę bogate pastwisko. Mam pasiekę na wsi i w mieście. Ta w mieście wygrywa. Najpierw na trawnikach miliony mniszka, później robinia, a dalej lipy no i nawłoć na nieużytkach. Dodatkowo cały sezon w ogródkach przed blokami, domkami i na skwerach kwitną różne rośliny. Jako bonus 2 tygodnie szybsza wiosna.
A jak się jeszcze w zasięgu lotu znajdą ogródki działkowe to szał cały rok (o ile działkowiec nie popryska :-/ )
Faktem jest że akacja jest obca, ale jest też bardzo wdzięcznym drzewem i też jestem zdania że należy je sadzić gdzie się da (zwłaszcza na piaskach gzie inne drzewa mają kłopoty by się utrzymać). Pod robioną pokrzywy? W większości znanych mi lokalizacji rosną tam czarne bzy, czasami podagrycznik. Pokrzywa wymaga dużo wilgoci.
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Może lepiej temat akacji zostawić.. ;:202 Proszę, napiszcie w takim razie czym i kiedy opryskiwać rośliny ozdobne w tym drzewa, aby nie zaszkodzić pszczołom? Wieczorami?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lipa

Post »

Chcesz te lipy teraz czymś pryskać?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Limetka
100p
100p
Posty: 132
Od: 1 sty 2015, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lipa

Post »

Teraz nie. Wtedy, gdy będzie to potrzebne np wiosną, bo obok mam dużą różankę i tam trzeba pryskać na przędziorka czy mszyce.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Tak, najlepiej wieczorami pryskać około godz. 18-19. Jeśli nie ma potrzeby, lepiej nie pryskać po kwiatach. Zwykle środki do rana nie są już szkodliwe dla pszczół.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lipa

Post »

Dawniej, lipy pryskano właśnie w lutym. Pracowałem przy takich opryskach w stanie wojennym. Zaczynaliśmy o 21h i do 6h rano. To w centrach miast.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Lipa

Post »

Limetko , tam gdzie jest NATURA 2000 ,nie można niczego wycinać , nawet chaszczy . A u nas to gdzie się nie spojrzy Natura . I żeby tam rosły chociaż lipy czy akacje . Same krzaki .
Beata :wit
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Lipa

Post »

Seedkris na co pryskałeś te lipy w czasie bezlistnym? Lipy najwięcej atakuje szpeciel, ewentualnie gąsienice, ale to na liściach.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lipa

Post »

Był to jedyny zabieg chemiczny wykonany na drzewach w centrach miast. Niszczył zimujące na pędach i korze formy szkodników. Srodek nazywał się, krezotol sodowy 50, jeśli mnie pamięć nie myli.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”