Świerk w donicy,na balkonie,tarasie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Świerk na balkonie

Post »

Nie przelej ,bo zgniją. :wink: Nie trzymaj ich w mocnym słońcu. Chroń przed mroźnymi wiatrami. Jeśli te warunki nie są spełnione świerki te mogą od strony nasłonecznionej i nawietrznej zbrązowieć.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ryska
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 lis 2011, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Świerk na balkonie

Post »

Dziękuję bardzo za informacje. Dzisiaj przestawię je do kąta, żeby wiatr im nie dokuczał:) a jak troszeczkę zbrązowiały igły to nic świerkom nie będzie?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Świerk na balkonie

Post »

Nic nie będzie. Początkowo trochę brzydko będą wyglądać, ale nowe przyrosty zaczną przykrywać zbrązowienia. Najczęściej pączki nie marzną i świerk odbuduje się z tej strony :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
simple11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2019, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka doniczka - do świerka

Post »

Witajcie,

Powiedzcie mi do jakiej wysokości może rosnąć swierk srebrny w doniczce 13cm - 0,8 l? Jest jakiś dobór?
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Jaka doniczka - do świerka

Post »

Myślę że 40 to max. Musi koniecznie rosnąć w doniczce?
vacerrosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2019, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk na balkonie

Post »

Proszę o radę. Niestety z uprawianiem roślin nie mam żadnego doświadczenia i popełniłam pewnie sporo błedów.
Mam na balkonie bardzo marnego, młodego świerka w doniczce. Balkon jest od strony wschodniej, słońce świeci na niego do około 13-14, potem drzewko ma cień. Świerk był drzewkiem bożonarodzeniowym, trzymanym przez kilka dni w domu (jak zaczął gubić igły, został wystawiony na balkon, i tak spędził całą zimę - nieocieplony :( ). Wiosną dalej gubił igły, przesadziłam go do dużej donicy z ziemią dla iglaków. Trochę mu to pomogło, bo zaczął puszczać nowe pączki i gałązki, tracił też mniej igieł. Odpadały stale, szczególnie z górnych gałązek i czubka, ale reszta wyglądała dobrze i ładnie rosła. Podlewam je dość często, staram się, żeby ziemia nie przesychała.
Na początku czerwca dla wzmocnienia dorzuciłam mu trochę nawozu dla iglaków, i na miesiąc wyjechałam z domu. Drzewko pod moją nieobecność było podlewane co dwa-trzy dni. Po powrocie okazało się, że niestety, ale usechł cały czubek, i kilka górnych gałązek, i niecała połowa drzewka (stojąca od strony ściany), zaczęła brązowieć...
Co powinnam zrobić, żeby spróbować uratowć drzewko? Można teraz przyciąć suche gałęzie? Nawozić, podewać jakoś specjalnie?
Bardzo proszę o rady
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk na balkonie

Post »

A jak świerk był przesadzany do tej większej donicy, to jak wyglądały jego korzenie? Miał grube poobcinane, czy dużo cienkich korzonków? Inna rzecz, że świerki lubią wilgoć w podłożu ale też i bez przesady. Jeśli jest za mokro to świerki mogą zamierać. Poza tym jaki to gatunek świerka i jaki jest duży?
Pozdrawiam Lucyna
vacerrosa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2019, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk w donhicy,na balkonie,tarasie

Post »

Przepraszam za późną odpowiedź.
Z tego, co pamiętam, korzenie wyglądały w porządku, sporo ziemi było w nie zaplątane, nie oczyszczałam ich z bardzo.
Nie wiem, co to za gatunek - może uda się rozpoznać po zdjęciu?
Ma metr wysokości.
Aktualnie wygląda tak samo, jak wyglądał, tylko suche igły opadły, i częściowo jest zielony, a częściowo - suchy i goły.

Jest jakaś nadzieja?

https://imageshack.us/i/plcq5YZHj
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk w donhicy,na balkonie,tarasie

Post »

Ja bym dała sobie spokój z tym drzewkiem. Może i dałoby się je uratować ale ładne to nie będzie.
Patrząc na zdjęcie, wygląda na najzwyklejszy świerk pospolity (Picea abies) To są wielkie drzewa i raczej nie da się ich długo trzymać w donicy. Jeśli koniecznie Chcesz świerk na balkonie w donicy, to Poszukaj jakichś wolno rosnących karłowych odmian. Dobierz też odpowiednią donicę, bo ta na zdjęciu wygląda na plastikową, a w takiej rośliny gorzej znoszą warunki atmosferyczne.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świerk w donhicy,na balkonie,tarasie

Post »

Po co się pchać w uprawę takich drzew? Są przecież dedykowane odmiany do upraw w pojemnikach, na balkonach czy tarasach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Świerk w donicy,na balkonie,tarasie

Post »

Świerk wygląda kiepskawo, w gruncie może by się uratował, w donicy szanse są marne. To uprawa bez perspektyw, nie da się utrzymać takich drzew w donicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”