Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Matti tego ze zdjęcia Rubicoidesa mam , nie mam tego starszego . W mrożne zimy może i coś tam trzeba wyciąć , ale niewiele , mogę Ci urwać kilka gałązek do naszczepienia .
Mam jeszcze takiego ciemnozielonego , wielopędowy i bardzo szeroki , wysokość 6-7 metrów

Obrazek

Obrazek

ten może być Golden Wonder , od strony żywopłotu brzydko wygląda , jest dwu pędowy a w tamtym roku przycięłam mu czubek ,żeby już nie rósł większy

Obrazek

te moja dwa największe 10 -cio metrowe , żółty może Golden King , niebieski Felix lub Glauca Spek

Obrazek

Obrazek

ten jest najładniejszy , wysokość około 5 m.,może Ivonne

Obrazek

Obrazek

Beata :wit
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Dziekuje ale biedactwo by wymarzło ;:196 :( ten pierwszy to moze columnaris ten niby golden wonder to white spot mam takiego ale malutkiego ciesze sie ze będzie taki ładny ;:108 a ostatni to golden wonder mój tez tak kiedyś wygładał bo ivonne jest wąski i ma inne kolor ułożenie pędów :wink:
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Mati jak to możliwe , że u mnie rośnie żywotnikowaty od lat i to na skalniaku, ziemia tam jest żółta glina z łupkiem a u Ciebie w Krakowie chyba jest cieplej . Columnaris jest bardziej stalowo niebieski i chyba jedno pędowy , mój jest ciemno zielony i ma kilkanaście pędów więc dlatego jest taki szeroki a ten ostatni jak był mały to rósł tak jak by gałąż wsadził do doniczki i posadziłam go tym szerszym do przodu i tak rośnie czyli od przodu jest szerszy a wzdłuż muru o połowę cieńszy , w tamtym roku trochę go podcięłam i okazało się , że ma ładny pień i że palikowałam go jak był mały drutem zbrojeniowym i wrósł się w niego . Najładniej wygląda jak wieje wiatr , bo pięknie falują mu gałęzie . Nie dorobiłam się jeszcze aparatu fotograficznego , tylko telefonem lub jakiś pożyczony i dlatego zdjęcia są takie beznadziejne .
To jeszcze cyprysik nutkajski Pendula , wielopędowy i nawet kusi mnie żeby zostawić tylko jeden pęd , ale chyba jest już za stary żeby go tak okaleczać i dobrze że obok rośnie perukowiec , który nie rośnie i ma tylko 2,5m. chociaż wsadzany był razem z cyprysikiem .
Beata :wit

Obrazek
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Piekny ma pokrój ;:oj rzeczywiscie juz za stary jest a tam juz nigdy by sie nie zagescil 8-)
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Możliwe, że ten za Conicą, to Chamaecyparis lawsona Elwoodii
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Nie to na pewno nie on te elwooodowe są iglami zblizone do groszkowych a tu gałązki są lawsonowate ;:108
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Ellwoodii chyba nie dorastają do takiej wysokości , miałam jeszcze takiego samego ,który rósł pół metra od domu w betonie , ale po zimie może w 2006 wymarzł , póżniej w tej dziurze posadziłam jałowca i pięknie rósł i doszedł nawet do okna 1 piętra , ale kładliśmy kostkę w tamtym roku i w sumie wykopałam go , ale prawie nie miał korzeni i się nie przyjął , a jeszcze wtedy była susza . Taki sam egzemplarz jałowca mam w innym miejscu to ma połowę wysokości tego z betonu . Oczywiście miejsce w kostce też zostawiłam i rośnie tam drugi rok cedr Karl Fuchs .
Beata :wit
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Cyprysik lawsona

Post »

Witam,
Mam dwa cyprysiki lawsona Alumii i obok Van Pelt Blue i także tuję Sunkist i obawiam się, że za blisko je posadziłam :(
Starałam się poczytać wcześniej, zanim posadziłam, ale nie pomyślałam, że różnie mogą różne źródła podawać.
No i o ile wtedy pamiętam, że Alumii wyczytałam, że ma mieć 3 m wysokości / 100cm szerokości to dziś znalazłam informację na stronie jednej ze szkółek, że on może mieć nawet 10 metrów !!?? No i się wystraszyłam i sprawdziłam resztę i Van Pelt się w miarę zgadza, raczej wszędzie podają nie więcej niż trzy metry.
Jednak myślałam, że tuja Sunkist będzie miała ok. 2 m. a znalazłam stronę, gdzie podają, że 4 metry!!!
Wiem, że to nie wątek o tujach, ale to tak w powiązaniu z cyprysami ;)

Ile mają Wasze wysokości albo jakie macie informacje w tym zakresie ??
One już tak rosną koło siebie 4 rok. Nie chcę by były wielkie, ale przede wszystkim nie chcę by się stykały, a rozumiem, że skoro mogą urosnąć jeszcze raz tyle, to nie pozostanie nic innego jak je przyciąć, a wtedy nie będą szerokie na metr tylko więcej :(
No a przecież ich nie przesadzę bo już raczej za duże :(

Niech mnie ktoś pocieszy i powie, że to nie będą takie kolosy ! plis!
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Post »

Witam. Mam pytanie do bardziej doświadczonych ogrodników niż ja :) Czy takie "oklapnięte" końcówki gałązek w cyprysiku to norma? Drzewka pięknie rosną, są ładnie wybarwione. Tylko te gałązki mnie niepokoją. W ubiegłym roku nie zwróciłam uwagi czy były takie same, a w tym wyglądają jak na zdjęciach. Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cyprysik Lawsona - czy to normalne?

Post »

Normalne
jasmina68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 maja 2016, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, jestem nowa na forum. Mam problem z Cyprysikiem, który od pewnego czasu usycha, lecz nie brunatnieje. Być może jest to skutkiem wylania na niego popłuczyn po farbie lub wapna przez sąsiadkę (być może była to farba z wapnem). Wygląda jak po oparzeniu kwasem/ wrzątkiem tylko od jednej strony. Nie jest to przemrożenie, gdyż sąsiadujące blisko z nim w żywopłocie pozostałe rośliny nie mają takich oznak. Jeśli ktoś wie w jaki sposób można odratować tą roślinkę będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprisik Lawsona nieznana choroba.

Post »

Bez zdjęcia to jak wróżenie z fusów. O ile został czymś podlany to jak nie jest to rozpuszczalnik czy inna chemiczna ciecz to lanie wody tylko pozostaje żeby osłabić % wynalazku. I wybranie ziemi stamtąd. Może ma to zapach to powąchaj ziemię i będziesz wiedzieć co to za wynalazek.
Obchlastać sekatorem to suche i lać wodę/ z umiarem rzecz jasna. Potem jak ruszy ( na dobre ) proponuję umiarkowane dawkowanie nawozów dolistnych.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Cyprisik Lawsona nieznana choroba.

Post »

A jaka to odmiana ? U mnie np w kilkumetrowym potrafi cała gałąź uschnąć , wycinam ją i wszystko jest ok. :wink: , ale to ponad 15 letnie drzewa

Beata ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”