Thuja Szmaragd przesadzanie,nawożenie,pielęgnacja,porady

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Dorosłe tuje szmaragd - pytania początkującej

Post »

Przycinaj co roku, żywotnik który już rośnie ładne 10 lat na działce potrafi mieć przyrost nawet do 70cm rocznie (widzę po swoich) więc przycinanie wskazane co roku. Kory nie musisz sypać ale wypadało by przykryć czymś korzenie które rosną pod tym suchym igliwiem (chyba że nie rosną to ok).

Usunięcie igliwia nie jest przymusowe... to jest naturalna "ściółka". Jeżeli żywotniki są zdrowe to choroby nie będą przenoszone przez opadające igły. Choroby grzybowe też nie wystąpią jeżeli teren nie będzie zalewany ponieważ roślina sama reguluje wilgotność. Szmaragdy potrafią wypić taką ilość wody że spokojnie możesz nie wyciągać i same osuszają teren. Pozostaje jeszcze kwestia estetyki i szkodników (nornice, itd.) które zimą lubią mieszkać pod warstwą ściółki (cieplej im 8-) ).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dorosłe tuje szmaragd - pytania początkującej

Post »

Ta naturalna ściółka jest najlepsza, żadne choroby się tam nie rozwiną, ale grzyby w sensie pozytywnym tzn. współżyjące z korzeniami, one już tam z pewnością są, coś jak naturalna szczepionka mikoryzowa.Iglakom to bardzo potrzebne.
szymek0411
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2014, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje Szmaragd nawożenie ,pielęgnacja ,porady

Post »

Witam
W miesiacu lipiec dostalem w prezencie 45 szt tuji szmaragd.
Dodam ze byly to tuje ok metrowe w donicach.
Po odpowiednim przygotowaniu podloza wsadzilem tuje podlewajac raz dziennie wieczorem.
Po udaniu sie do sklepu ogrodniczego przed wsadzeniem w celu kupna ziemi do posadzenia
sprzedawca powiedzial aby kupic nawoz i podsypac po wsadzeniu i na jesien nawozem bez dodatku azotu.
Tak tez zrobilem.Kupilem nawoz Fructus Iglak 5kg i podsypalem nim tuje.
Mam pytanie do Was kiedy i czym nawozic i czy wogole to robic?
Z gory dziekuje
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuje szmaragd nawozenie kiedy czym ile razy porada

Post »

Jakiś cymbał wcisnął Ci nawóz. Nowych roślin się nie nawozi ,a czemu? ponieważ zmuszasz roślinę do wytworzenia korzeni aby szukała pokarmu w glebie. Rośliny możesz nawozić dopiero po roku przebywania w glebie. Jeszcze jedno... żywotniki nie wymagają nawożenia, najładniej wyglądają jak się ich nie nawozi. Chyba że masz piach ni nic więcej.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd nawozenie kiedy czym ile razy porada

Post »

A po drugo to co napisał Piotrek to dodam od siebie iż nawóz jesienny bez azotu to stosujemy w celu wzmocnienia po przebytych chorobach, przygotowanie na zimę ( zawieraja żelazo, potas fosfor ) to ewentualnie już, chociaż jestem takiego samego zdania, że najlepiej żywotników nie nawozić wcale jeżeli ma się niezłe warunki.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
szymek0411
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2014, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd nawozenie kiedy czym ile razy porada

Post »

Dziekuje za szybka odpowiedz.będę pamietal aby nie sluchac juz tego typu doradcow ;:173
wielimek23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 19 mar 2015, o 01:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuja szmaragd zamieranie wierzchołków drzewek

Post »

Mam w żywopłocie 150 drzewek tuji szmaragd problem jaki powstał zaczęło się zeszłej wiosny z pierwszym drzewkiem jesienią było to już około 50 drzewek teraz praktycznie połowa. Problem polega na tym iż moje tujki są gęste i szeroki prowadzone na wiele przewodników około 130 cm wzrostu i od góry drzewek część przewodników usycha mniej więcej od góry do 30 cm w dół. zaczyna się od białego nalotu na zdrewniałej części kory za chwile części zielone robią się białe siwe lub żółte różnie potem brązowe i wiadomo odpadają ponieważ problem się rozszerza podejrzewam jakąś chorobę ale na razie niczym nie psikałem bo mam taki charakter dziwny że jak nie wiem co to nie robię nic żeby bardziej nie zaszkodzić błagam o pomoc
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Tuja szmaragd zamieranie wierzchołków drzewek

Post »

Nie wiem na co czekasz ale proponuję Tobie użycie oprysku przeciw grzybkowi bo inaczej do końca maja nie będziesz miał na co patrzeć.
Dwa jeżeli masz jakąś 'folią' okryte korzenie to wywal to i tylko korą zasyp jak musisz.
wielimek23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 19 mar 2015, o 01:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja szmaragd zamieranie wierzchołków drzewek

Post »

opryskać przeciw grzybicznym ale czym konkretnie bo skąd mam wiedzieć jaki to grzyb jeśli w ogóle grzyb każdy z tych preparatów działa na inne a ja nie mam pojęcia jaki szukam kogoś kto miał podobne objawy i sobie z tym poradził tak uważam najlepiej poza tym piszesz żebym wywalił foli mam agrotkanine fakt ale sąsiedzi też mają dłużej niż ja i nic im się nie dzieje więc czemu miała by to być wina agrotkaniny
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tuja szmaragd zamieranie wierzchołków drzewek

Post »

Skoro masz agrowloknine, to masz już odpowiedź. Wywal ja jak najszybciej, ona tylko szkodzi roślinom. Nie oddychają i łapia je choroby grzybowe.
tablo888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 mar 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Thuja Szmaragd

Post »

Witam. Mam do obsadzenia wjazd 20m z jednej strony.Chciałbym uzyskać zwarty żywopłot. Pan z szkółki twierdzi aby sadzić co 30cm aby wyszedł zwarty żywopłot.Wszędzie gdzie czytam jest napisane aby odległość była minimum 50cm. Jak to jest bo już zgłupiałem.Thuje będą kopane z gruntu wysokość około metra koszt 10zł sztuka. Czy odległość 30cm nie zaszkodzi drzewkom. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Thuja Szmaragd

Post »

Kto sadzi szmaragdy co 30cm, minimum co 80cm. U siebie mam co 1m i są to sadzonki 10cm-trowe i widzę że będzie ciasno. Chce Ci wcisnąć jak najwięcej sztuk.
Jak wsadzisz co 50cm to będą wypadać i chorować, nie mówiąc już co 30cm.
tablo888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 mar 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Thuja Szmaragd

Post »

Dziękuje za szybka odpowiedz:) Tez Mi się wydawało to dość dziwne :/ Wszędzie jest napisane minimum 50cm. Chciałem się upewnić aby drzewkom było dobrze. Mam tez pytanie czy te akurat thuje lepiej kupić w doniczkach czy z gruntu?? Te co oglądałem w szkółce były wysokie ale nie takie "nabite" cena atrakcyjna ale nie o to chodzi. Chciałbym ładne drzewka na co zwrócić najbardziej uwagę przy zakupie?? Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”