Bez czarny (Sambucus) o kolorowych liściach

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Taki właśnie bez kupiłam i przez 2 sezony (przy silnym cięciu - nie żałowałam) urósł ponad 2m. Teraz po Waszych odpowiedziach, za które dziękuje - zaczęłam szukać po internecie i wydaje mi się, że jest to bez czarny Aurea. Tutaj jest foto:


Niby przy opisie tego bzu jest napisane, że owoce zawierają sporo witamin itd. i sa jadalne. Z ostrożności chciałam dowiedzieć się, czy ktoś z Was wykorzystywał owoce tego AUREA?

Bez koralowy mam także, ale ten ma jagody czerwone. Ten bez trzeba będzie chyba usunąć, bo nie można dać sobie rady z mszycami. W tym roku tragiczne to było.
Z tego wynika, że bez Aurea to jest:
1 Bez koralowy - Sambucus racemosa 'Plumosa Aurea'
2. Bez czarny -Sambucus nigra 'Aurea'

Czy mam rację? A tegoroczne owoce już zostały pożarte przez ptaki.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Masz rację :D
Tzn. oprócz Plumosa aurea jest jeszcze jedna odmiana koralowego złotolistna, "Sutherland Gold" ale jak dla mnie różnią się tylko nazwą :wink:
Dziwi mnie to, co piszesz o mszycach, u mnie nie ma wcale(odpukać) na koralowym ;:oj Żal by mi było usuwać, jest piękny.
Co do Sambucus nigra 'Aurea" faktycznie rośnie bardzo silnie, ja mój powoli wyprowadzam na drzewko, żeby mnie nie zjadł :wink: Owoce na nim jeszcze są, ptaki zdecydowanie najpierw opędzlowują zwykły czarny bez. Ja też ich nie używam, wolę, żeby zdobiły ogród do końca.
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Święta prawda,upewniłaś mnie, że mam rację. Widzę, że nie jesteś zwolenniczką wykorzystywania owoców bzu. Ja chciałam zrobić sok od przeziębień i stąd były wątpliwości.

-- 4 lis 2014, o 20:27 --

Ale poddałaś mi myśl z tym wyprowadzeniem na drzewko, muszę to zrobić. Koralowy rośnie u mnie w cieniu, ma tylko zachodnie słońce i też trochę ograniczone. Może to było przyczyną tych mszyc. Zobaczymy co będzie w przyszłym roku. Do wiosny zostało 138 dni.
Pozdrawiam Krystyna
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Czarny bez o bordowych liściach

Post »

Jestem zwolenniczką wykorzystywania owoców ale u mnie nikt ich nie chce- dzieciaki chyba mają traumę po czasach, gdy w nie pchałam przy każdym przeziębieniu nie pytając :wink: Robię syrop i fizz z kwiatów, to wszystkim wchodzi :D U mnie jest zagłębie dzikich bzów, nie ma potrzeby szarpać swoich.
Mój aurea też ma światło tylko od zachodu, może Twój po prostu jest za gęsty i warto by go przeciąć? Albo prysnąć mydłem ogrodniczym z sodką przeciw tym mszycom?
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bez czarny Black Tower - Rozmnażanie

Post »

Czy bez czarny odmianę Black Tower da się rozmnożyć za pomocą sadzonek zielnych czy półzdrewniałych ?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Rozmnażałam z dobrym skutkiem z zielnych i koralowy i czarny , ze zdrewniałych szkoda zachodu ani jedna .
Beata ;:3
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Mój kilkuletni ok.2 m czarny bez wygląda, jak powinien wyglądać z miesiąc temu.Ma małe listki, widać zaczątki kwiatostanów, ale wzrost jakby zahamowany, przyrosty małe, lekko więdną.Były mszyce jak co roku, ale one nigdy tak nie hamowały wzrostu.Opryskałam, ale poprawy nie widać :roll:
Grasowały tam kiedyś nornice, może podżarły? Jednak poruszałam nim, nie kiwa się, sucho nie ma.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

U mnie tak było jak przesadziłam jesienią bez koralowy . Na wiosnę niby wypuszczał listki ,ale wszystko więdło i przez całe lato 1 gałąź została i kilka małych przyrostów od korzenia . W tym i ta gałąź przycięta zresztą też padła i są tylko te przyrosty od korzenia . Łatwo się rozmnaża więc w tamtym roku ukorzeniłam gałązki zielne i mam dodatkowo dwie sadzonki :)
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Mój bidula bierze się za kwitnienie.

Obrazek
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
jjdj

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Mnie udało się "skubnąć' sadzonki bzu czarnego Golden Tower. Od tygodnia w perlicie siedzą i mają się dobrze
akacjowa
200p
200p
Posty: 220
Od: 24 mar 2016, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

U mnie w szkółce mają tylko jedną odmianę -black beauty- warto kupic za 18 zł ? czy lepiej poczekać aż pojawi się black lace ?
Awatar użytkownika
Dorota71
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6554
Od: 2 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Ja mam jeszcze takiego.

Obrazek
Pozdrawiam cieplutko -Dorota
Zapraszam serdecznie- Spis moich wątków.
Aktualne: Ogród Dom Hobby
Awatar użytkownika
zulix
50p
50p
Posty: 57
Od: 26 paź 2013, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Bez czarny o kolorowych liściach

Post »

Kupiłem wiosną 2 odmiany bordowe + jedną zwykła licząc że będzie bardzie plenna niż dzikusy które mam na działce. Wokoło sporo jest bzu przy lesie więc ziemia jest wystarczająca dla nich.
Sadzonki miały po ok. 20 cm. Nie widzę aby cokolwiek urosły.

Czy obecnie można czymś podsypać, czy jeszcze się pogorszy sprawę?
Uwaga. Zdjęcia, które zamieszczam wyświetlają się czasem po kilku sekundach...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”