Brzoza.Cięcie i formowanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

Zostaw je w spokoju. Po pierwsze przesadzałeś jako już duże, po drugie marny był sezon w tamtym roku i po trzecie muszą sie na dobre zaaklimatyzować. Inne rosną od lat lub same się wysiały stąd szybkiej nabrały liści. Najlepiej to brzoza rośnie jak się sama wysieje. Widzę to po nieużytkach.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gustavv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 kwie 2016, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przyciąć brzozę?

Post »

OK. Też tak myślałem, żeby je zostawić w spokoju ale wolałem się upewnić...

No nic, niech się aklimatyzuje :) Dzięki za radę.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Do tej pory cięliśmy brzozy co kilka lat. Zwykłe brzozy - teraz mają ok. 15 lat. Pierwsze cięcie cienkich gałązek, bo brzozy były młode. Teraz tniemy grube przewodniki. Nie smarujemy niczym. Cięcie w środku lata albo jesienią. Po cięciu wyglądają bardzo źle, bo cięcie jest radykalne ok. 50% i drzewa mają brzydką formę. Odbudowują kształtną koronę bardzo szybko, przynajmniej tak było do tej pory. W tej chwili są świerzo po cięciu, jeżeli będzie tak, jak do tej pory, to tego lata powinny wyglądać już lepiej a w kolejne lato będą miały już bardzo ładną koronę. Do tej pory nie doświadczyłam żadnych negatywnych skutków cięcia brzóz. Sąsiedzi z osiem lat temu cięli brzozę ponad 20-letnią, która nigdy wcześniej cięta nie była. Na moje oko zostało z niej jakieś 30 %. Żyje i wygląda dobrze.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Obserwuj dalej. Wnioski wyciąga się po latach. Te cięte brzozy rozpadną się po 30 latach w drobny pył, bo ani nie goją dobrze ran, ani nie oddzielają gnijącego drewna fenolami.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Po 30 latach, to i ja się rozpadnę :wink: .
Byłam dziś na działce. Brzozy nie puszczają soków z ciętych miejsc. Cięcie było radykalne. Po lekturze wpisów przestrzegających przed takim cięciem obawiam się nieco. No, ale nie chcę mieć brzóz pięknych tylko na górze i zacieniających pół działki więc cięte były i będą w myśl zasady, że tabakiera dla nosa a nie odwrotnie.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Cięta brzoza może się pewnej wiosny nie obudzić.Właśnie usunęliśmy taką, którą teść swego czasu ciął w starszym wieku (brzoza, nie teść) i po ostatnim suchym lecie wiosną nie odbiła.Cieszę się, że uschła, bo patrzeć na nią nie mogłam po tych cięciach.Żeby mieć w zasięgu wzroku to posadzić Youngii i na ma problemu z cięciem, choć trochę korygować też czasem trzeba tę formę, ale tego tak nie widać i nie razi jak w przypadku zwykłej.
Myślę, że problem wynika stąd, ze sadzonki brzozy są łatwo dostępne i czasami ludzie sadzą je bez zastanowienia w nieodpowiednich miejscach i jeszcze na dodatek to drzewa szybko rosnące.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Nie podoba mi się Youngii, nie lubię "płaczących". Podobają mi się moje. Rok po cięciu formuje się ładna korona i cieszy oko przez kilka lat, do następnego cięcia. Teraz moje brzozy wyglądają brzydko i też się trochę boję, co będzie w przyszłym sezonie. Liczę na to, że tak, jak do tej pory, po prostu zaczną odrastać.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

To jest wybór osobisty każdego właściciela, ale mam obowiązek uciąć wszelkie spekulacje, co do znoszenia cięć przez brzozy. To jest najgorzej znoszący cięcie rodzaj drzew rosnących w Polsce. Pod każdym względem. Konieczne cięcia powinny ograniczać się do korekcji i kosmetyki i być wykonywane w sierpniu z zabezpieczaniem ran.
Żeby uprzedzić kolejne odpowiedzi - młode brzozy mogą znosić cięcie, ale tylko podczas pełnej wegetacji i wszystkie uszkodzenia wychodzą po latach. Silnie cięte brzozy żyją 1/5 do 1/10 swojej genetycznej długości życia.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
an162162
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2016, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Za póżno to przeczytałam :( Dzisiaj zrobiliśmy kuku naszym brzózkom samosiejkom - obcięliśmy dolne gałązki. to straszne! brak doświadczenia i bezmyślność :-(
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza - wszystko o cięciu i formowaniu

Post »

Jeśli młode brzozy i cienkie gałązki na pniu to nie będzie strat. Gorzej dzieje się w wypadku usuwania gałęzi górnych partii korony i wierzchołków.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
delta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 mar 2017, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Krwawiąca brzoza

Post »

Dzień dobry,

moi rodzice niedawno zdecydowali się (korzystając z okazji - przejeżdżającej ekipy z piłą do cięcia drzew) przyciąć niewygodnie rosnące gałęzie brzozy stojącej przed moją działką. Niestety - jak powiedziała mi pewna kompetentna osoba - zrobili to zbyt późno - na początku marca.
Z miejsca odcięcia cały czas sączy się sok brzozowy i wydaje mi się, że z upływem czasu spływa go nawet coraz więcej. Miejsce to przyciąga też chmarę owadów. Obawiam się, że w drzewo może wedrzeć się grzyb, albo jakieś pasożyty - co poskutkuje tym, że drzewo umrze.

Proszę o radę jakie kroki mam podjąć w celu zabezpieczenia i uratowania drzewa.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Czy cięcia zostały wykonane na obrączkę i jakie są średnice ran w stosunku do średnicy pnia/konarów?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Brzoza.Cięcie i formowanie

Post »

Brzozy różnią się budową od innych drzew, są jednopienne. Podstawowym błędem jest skracanie wierzchołka pnia, co powoduje wypływ soków, a w konsekwencji obumarcie(wyschnięcie) drzewa. Nie wiem czy to pomorze, ale można spróbować zabezpieczyć skaleczenie maścią ogrodniczą do zabezpieczania ran u drzew - bo bardziej brzozie zaszkodzić już nie można..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”