Drzewa cieniujące

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Parasolowate drzewa

Post »

Wiąz comperdowni, nawet wierzba mandżurska widziałam tak podciętą, wierzba iwa,
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Parasolowate drzewa

Post »

Ja bym posadziła robinię - szybko rośnie i pięknie kwitnie. :D
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Parasolowate drzewa

Post »

Przy marketach często spotykamy Robinię 'Umbraculifera'. To forma kulista, ale często podcinana jest pod spodem w celu usprawnienia komunikacji, co daje jej koronie formę grzyba :D Również często tak prowadzone bywają : Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera', jak i klon 'Globosum'. Surmie także, najczęściej odmiana "Nana' :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uszaty
50p
50p
Posty: 70
Od: 26 gru 2015, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Witam :)
Potrzebuję uzyskać cieniste zakątki w powstającym ogrodzie i tutaj prośba do doświadczonych koleżanek i kolegów.
Jakie ozdobne, niewysokie drzewa powinnam posadzić, by z jednej strony dawały cień, a z drugiej nie pożerały wszystkich składników odżywczych i wody z otoczenia?
Będę wdzięczna za każdą radę.
Kasia
a_g_a
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Zdefiniuj co oznacza " niewysokie" w Twoim przypadku. Czy mają to być drzewa liściaste, czy iglaste, kwitnące czy nie, czy masz jakieś preferencje?
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Ja bym polecił śliwe wiśniową.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Nie ma drzew które "nie będą pożerać wszystkich składników odżywczych i wody z otoczenia". Drzewo z natury ma rozległy system korzeniowy i osusza teren dookoła. Oczywiście nie dzieje się to od razu, potrzebny jest upływ kilku lat zanim drzewo osiągnie takie rozmiary. Nawet małe drzewo będzie osuszać teren w zasięgu korzeni przez co gleba pod koroną będzie podatniejsza na wysuszenie i ograniczała dostępność wody z opadów deszczu.

Niemniej z drzew dorastających do niewielkich rozmiarów poleciłbym:

Magnolie (odmiany do wyboru) - z tym, że Magnolie lubią lekko kwaśne i żyzne podłoże, stanowisko zaciszne.
Wiśnie japońskie/piłkowane
Jabłonie ozdobne/"Rajskie jabłuszka"
Świdośliwa lamarcka
Głogi jednoszyjkow (odmiany do wyboru)
Dereń pagodowy
etc.

Wymienić można jeszcze kilkanaście gatunków. Wybór tak naprawdę zależy od warunków jakie posiadasz tj. ilość miejsca, rodzaj gleby, stanowisko i osobiste upodobania.
Uszaty
50p
50p
Posty: 70
Od: 26 gru 2015, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

a_g_a, powiem tak. Działkę mam dużą, bo blisko 6000 m., a na niej jedynym starym nasadzeniem jest gigantyczny dąb, pod którym nawet trawa w tym roku wyschła na wiór. Marzy mi się hostowisko i to dla w/w chcę stworzyć cień. Być może błędne jest moje rozumowanie jako początkującego ogrodnika, może nie o drzewach, a jakichś szybko rosnących krzewach powinnam pomyśleć, hmm?
Dodam tylko, że działka jest tak usytuowana, że bez względu na stronę świata, u mnie w zasadzie wszędzie jest południe i palące słońce, które to stanowi ogromny problem praktycznie dla wszystkich roślin, szczególnie w przypadku takiego sezonu, jak ten właśnie mijający.
Karolu, bardzo dziękuję, to drzewo jest rzeczywiście godne uwagi. Jeśli chodzi o podobną tonację rozważałam buk Purpurea Tricolor /wiem, wiem, małe drzewo to nie jest/.
Bardzo mi się podoba, ale pani w szkółce stwierdziła, że na słonecznym stanowisku będą przypalały mu się liście :(
mw16, dorobiłam się dwóch gatunków magnolii jak do tej pory, z tym że to ubiegłoroczne nasadzenia, więc są jeszcze niewielkie.
Rajskie Jabłuszka są przepiękne, zachorowałam na nie w tym sezonie, ale lekko mój zapał ostudziła cena. W jedynej szkółce w okolicy blisko 300pln kosztowało drzewko, które przypadło mi do gustu ;:145
Może polecicie mi jakąś sprawdzoną szkółkę wysyłkową?
Raz tylko zamówiłam drzewka przez internet i zraziłam się bardzo, bo przyszły karłowate krzywulce ;:192
Kasia
a_g_a
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Hostowisko mówisz...No więc może zobacz sobie ten wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2&start=42
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Niestety drzewo to nie bylina, która po 2 sezonach osiąga pełną dojrzałość. Na efekty trzeba czekać kilka, kilkanaście lat. No chyba, że stać Cię na zakup drzewa kilkuletniego wówczas efekt osiągniesz niemal natychmiast. 300zł? To musiała być kilkunastoletnie roślina? Myślę, że za 50-100zł w porządnej szkółce kupisz piękne i zdrowe drzewko, wystarczy się rozejrzeć. Jeśli masz w zasięgu szkółki to warto na wiosnę wybrać się do takowych i samemu poszukać odpowiedniej rośliny. Zakupy przez Internet zwykle wiążą się z dużym ryzykiem, aczkolwiek sam korzystam z takich bo w najbliższej okolicy nie mam dobrych szkółek. Z 90% zakupów jestem zadowolony, niemniej jest się zdanym na wybór sprzedawcy, a ten zwykle jest przypadkowy.

Tu masz mapę szkółek należącą do Związku Szkółkarzy Polskich, czyli najwyższej jakości materiału roślinnego - http://www.zszp.pl/?id=201&lang=1 Sprawdź czy w Twojej okolicy taka się nie znajduje.


Nie wiem czy na łamach forum można reklamować sklepy wysyłkowe?
Nie można/KaRo :wink:
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Masz dąb ?? to zapoznaj się z wątkami Wandy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=140
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

Może powiedz jaką sumę możesz przeznaczyć na to drzewko. Jeśli chcesz kupić coś tanio to niestety będzie to mała roślina i pospolita jak tuja w każdym ogródku. Warto zainwestować w coś ciekawszego, co będzie atrakcyjne przez cały sezon, nie tylko w okresie kwitnienia, a nawet zimą. Ale to już większe koszty.
A pod dębem wystarczy zrobić podwyższoną rabatę i hosty posadzić.
Uszaty
50p
50p
Posty: 70
Od: 26 gru 2015, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie niewysokie drzewa posadzić, by uzyskać cień?

Post »

a_g_a, pięknie dziękuję za skierowanie mnie do tego wątku ;:180 , naprawdę padłam z wrażenia! ;:oj
mw116, szkółka w której proponowano mi rajską jabłoń, jest na liście Związku Szkółkarzy Polskich, do której link byłaś/byłeś uprzejma/uprzejmy mi podać. Zapewniam Cię, że nie było to drzewko kilkunastoletnie, śmiem twierdzić, że może 2-3letnie. Mieszkam pod stolicą, a szkółek godnych uwagi w mojej okolicy jak na lekarstwo niestety ;:192
KaRo przepraszam, dopiero się uczę, więcej nie będę zadawać niedozwolonych pytań ;:131
dorciu, przejrzałam jedne z wątków Wandy, do którego mnie skierowałaś, okazuje się, że jednak pod dębem można stworzyć niewyobrażalnie piękny ogród! ;:oj
jps33, jeśli to ma być atrakcyjne drzewo, gotowa jestem za nie godnie zapłacić, ale brać muszę pod uwagę fakt, że po pierwsze mam bardzo piaszczystą glebę, a po wtóre wszędzie jak okiem sięgnąć palące słońce, musi to być gatunek, który sobie w takich warunkach poradzi :roll:
Im więcej czytam, tym więcej sprzecznych informacji do mnie dociera, i weź tu laiku bądź mądry ;:219
Wandzie udało się pod dębem stworzyć piękną rabatę, paco z hostowego wątku, do którego link podała a_g_a, bezwzględnie odradza sadzenie host pod drzewami, ech..
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”