Cedr himalajski, libański i inne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Cedr himalajski, libański i inne

Post »

Posadziłbym kilka Szydlic z tym że u mnie ziemia ciężka lepka i gliniasta a one wolą jednak leśną lekką glebę. Myślałem o sadzeniu ich na niewielkim kopcu z lepszej kwaśniej ziemi ale to raczej w strefie eksperymentów sadzonki tanie nie są a teren spory
Cedr himalajski rośnie od lipca ma się dobrze oby nadchodzące mrozy nie wyrządziły mu krzywdy.
Twoje doświadczenie jest bardzo pomocne wiedza zebrana przez tak długi czas na pewno ma wielką wartość. Co do innych egzotów to będzie druga zima moich kameli japońskich :))
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Cedr himalajski, libański i inne

Post »

Szydlice posadzone przeze mnie rosną na glebie gliniastej, dawno temu trochę zmieszanej z kompostem i żyzną ziemią próchniczną, torfu poza fazą kiełkowania to one właściwie nie widziały. W Warszawie w ogrodzie botanicznym rosną z kolei na glebie piaszczystej, i wyglądają słabiej. Ogólnie według moich obserwacji są to mało wymagające rośliny, szybko rosnące i jedynymi zagrożeniami dla nich są: zwierzyna leśna typu sarny i jelenie, długotrwała susza oraz w dawnych czasach silny mróz, a w przypadku najładniejszej siewki jaką otrzymałem zagrożeniem był zbiór gałęzi przez społeczność miejscową w celu wyrobu wieńców na groby (ładne, długie i giętkie gałązki). Trudno mi powiedzieć dlaczego cena w szkółkach za szydlice jest dosyć wysoka. Formy drzewiaste łatwo rozmnażają się z nasion, i to nawet nasiona krajowe mają całkiem niezłą siłę kiełkowania, choroby raczej nie występują, rośnie szybko.
Poniżej zdjęcie jednego z cedrów z Opolszczyzny o wys. ok. 10 m, oraz 2 letniej szydlicy -siewki gatunku z nasion warszawskich o wysokości ok. 40 cm.
Obrazek

Obrazek
Roman
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cedr himalajski, libański i inne

Post »

Trochę cicho w temacie. Trzeba go trochę rozruszać. Mój cedr Karl Fuchs chyba już wszedł w dorosłość, bo zawiązał sporo męskich szyszek.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Szydlica bezproblemowo przezimowała i też zawiązała pierwszą szyszkę

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cedr himalajski, libański i inne

Post »

Mała aktualizacja, szydlica ładnie przezimowała. Jeszcze jakieś 2 sezony i trzeba będzie pomyśleć o przesadzeniu lilaka.
Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
5piotrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 lip 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cedr himalajski, libański i inne

Post »

Czy cedr libański nadaje się do uprawy w pomieszczeniach (widziałem bonsai więc co do zasady jest to możliwe) w warunkach niskiej wilgotności? Czy będzie gubił igły?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”