Iglaki - uprawa z nasion

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: modrzew sosna świerk

Post »

qba753i pisze:Może głupie pytanie ale ta folia to chroni przed nadmiernym słońcem? I co ile dni podlewasz takie siewki? Ta ziemia to ogrodnicza piasek itp?
Chroni oraz kompensuje ciepło w chłodne dni. Podlewam, a raczej zraszam wtedy kiedy jest sucho, wszystko zależy od pogody i temp.
Podłoże to mieszanka torfu, piasku oraz perlitu w odpowiednich warstwach oraz odpowiedniej mieszance - moja własna receptura :;230
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

A jak je zacieniasz?

Możesz się pochwalić aktualnymi zdjęciami :>
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: modrzew sosna świerk

Post »

qba753i pisze:A jak je zacieniasz?

Możesz się pochwalić aktualnymi zdjęciami :>
Folia jest pomalowana, a jak Ci się nie chce to możesz kupić cieniówkę w sklepie ogrodniczym.

Zdjęcia postaram się dziś zrobić, tylko niech przestanie padać ;-)
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Widzę że bardzo gęsto to posiałeś, czy przy pikowaniu nie uszkodzą się korzenie ?
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Moim zdaniem też coś gęsto posiane, ale każdy ma własne doświadczenie i wybór. Najlepiej by było posiać rzadziej gdzieś co 10 cm i wyeliminować pikowanie wtedy nie będzie zahamowań wzrostowych. Jeszcze zależy co sie chce osiągnąć, np. ile letnie sadzonki mają być, czy w doniczce, czy w gruncie.
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

co 10 cm ale co rządki? Np ja bym chciał opylić roczne lub 2 letnie,

Właśnie interesuje mnie jak to robią że roczne mają na palecie
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: modrzew sosna świerk

Post »

qba753i pisze:Widzę że bardzo gęsto to posiałeś, czy przy pikowaniu nie uszkodzą się korzenie ?
W przypadku świerka tego z tyłu to zgadza się jest gęsto z powodu braku miejsca, ale mi to nie przeszkadza przy przesadzaniu - tylko w jego wypadku tak wyszło reszta jest luźna ;:224
A i tak wiosną wylądują w doniczkach ... odpowiednia mieszanka podłoża i korzenie ładnie odchodzą, nie mam z tym problemu
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Jeśli chodzi o świerki pospolite to w pierwszym roku będą miały wielkość od 4 do 10cm - więc mała wartość jeśli sie ktoś w ogóle tym zainteresuje. W drugim roku zapewniając dobre warunki można uzyskać sadzonki o średniej wielkości 40cm - wniosek taki że 2-letnie sadzonki były by znacznie bardziej wartościowe. Doświadczenie mnie nauczyło że najkorzystniej by było wysiewać od razu do doniczek, bo właśnie tej wiosny przesadzałem moje 2-letnie świerki do doniczek około 100szt, które rosły co 10 cm w dużej skrzyni i musze powiedzieć namęczyć sie musiałem przy przesadzaniu. Korzenie pozrastane do tego kruche bo młode i dochodziło do uszkodzeń, całe szczęście wszystkie się przyjeły, już mają młode przyrosty. Chętnie bym sie podzielił moimi różnymi zdjęciami jak moje sadzonki przyrastały ale niestety mam problem z ich dodaniem do postu - może coś źle robię
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Piotrrr najlepiej i najbezpieczniej przesadzać po roku, na dwa lata w inspektach zostawiam jodły.

Dodajesz tak

Obrazek
Obrazek
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Piotr a jak ty sobie to wyobrażasz jak wsadzisz odrazu do doniczek to przecież wszystkie nie wyrosną.

Powiedzcie mi jeszcze jedno.Po roku będa miały ok 8 cm i wtedy przepikować do doniczek np doniczkopaleta itp. A po 2 latach nie będzie im za ciasno?

ps. Piotr wrzuc na http://www.speedyshare.com
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

http://imageshack.us/scaled/thumb/841/zdjcie0091h.jpg
http://imageshack.us/scaled/thumb/854/zdjcie0120se.jpg
http://imageshack.us/scaled/thumb/832/zdjcie0121fx.jpg
http://imageshack.us/scaled/thumb/35/zdjcie0124n.jpg

Na pierwszym zamieszczonym zdjęciu widać sadzonki świerków w drugim roku jeszcze w czasie wzrostu, są zielone niezdrewniałe. Na kolejnych trzech zdjęciach zrobionych po zimie widać już zdrewniałe 2-letnie sadzonki. Zasilałem je gnojówką z pokrzyw co dwa tygodnie o której sie dowiedziałem z internetu i wzrost był zadowalający.
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

qba753i trzeba sprawdzić nasiona i kilka próbnie przeciąć czy są pełne. Jeśli duża większość jest pełna to możesz wysiać od razu do doniczek po jednym nasionku, a jak w którejś doniczce nie zejdzie po dwóch tygodniach to dosiać, albo wsiać po 3 nasiona w doniczce i jak zejdą to przerwać. Ja w tym roku zamierzam wysiać prosto do doniczek, tylko czekam odpowiedniej pogody. Być może sposób krismiszcz pikowania po roku też nie jest złym rozwiązaniem trzeba praktykować i zdobywać doświadczenie ja sie dopiero ucze na własnych spostrzeżeniach.

Dodam jeszcze bo nadmieniałeś coś o zacieniowaniu to powiem że u mnie rosły w pełnym słońcu w upalne dni bez cieniowania i nic im nie było
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Zgadza sie klimacik musi być. Na marginesie mówiąc to te drzewka trzeba polubić - ja polubiłem dlatego uprawiam. Fakt jest też taki że świerk pospolity rozsiewa sie w małym procencie naturalnie - bynajmniej u mnie na mazowszu. Są okazy dużych świerków a siewki nie występują więc produkując te drzewka umacniamy drzewostan świerkowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”