Iglaki - uprawa z nasion

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

U mnie zime przetrwały bez problemu. jak będzie śnieg to dobrze jest zasypywać je śniegiem.
Duże mrozy wysuszają ziemie i jeśli nie będzie odpowiedniej wilgoci lub puchu śniegu to wiosną jak przyjdą roztopy mogą być przeschnięte i jednocześnie przemrożone siewki objaw będzie brązowienie igieł i obumieranie zależy w jakim stopniu zmarzną i przeschną dużymi mrozami.
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

No jak będzie -25 to nie umrozi ich? A przy robienie inspektu na co zwrócić uwagę? Musi być jakiś otwór przez który powietrze się przedostaje. Np mam zamiar zrobić z daszkiem no i ten daszek zrobić żeby dolegał do ramy czy wypuścić go trochę i żeby wisiał z 5 cm nad ramą?
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

O powietrze to sie nie martw i tak będziesz daszek w dobre pogody otwierał albo zdejmował zależy jak go skonstruujesz. Pewnie od dołu i tak nie będzie taki szczelny i rozszczelnienie będzie, możesz celowo małą przestrzeń zrobić, oczywiście mały wypust zrobić kilka cm żeby nie zaciekało. A z czego zrobić to już zależy jaki masz materiał albo na jaki sie decydujesz mieć. Możesz zrobić jedno spadowy albo dwu spadowy, tylko że dwuspadowy wymaga zrobienia konstrukcji wzmocnionej a jednospadowy tylko 4 deseczki ofoliować folią strecz albo inną ogrodniczą - Ja daszek zrobiłem właśnie z prostokątnej ramki zrobionej z desek i ostreczowałem dookoła, folia była dobrze napięta, nawet nie robiłem żadnego spadku ale lepiej by było zrobić. Na ramke kładłem 4 cegły po rogach żeby wiatr jej nie porwał.

Kombinuj jak chcesz może coś Tobie krismiszcz doradzi może sam coś wymyślisz, masz na zdjęciach widoczną konstrukcje.
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Pochwalcie się swoimi zdjęciami inspektu tak żeby całego złapało i szczegóły mocowania. Ja planuję taki zrobić, tylko że te trójkąty po bokach też folią owine a nie zakleblowane deskami, i wysokość do daszku to masz 15 cm a nie jak tutaj z 30 bo tyle nie potrzeba chybaxD Obrazek

Edit. Na zimę lepiej trochę uchylić czy całkowicie zamknąć? I tak jak już napisałeś że lepiej od czasu do czasu śniegiem sypnąć? I co powiecie o hartowaniu?>
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

No ten inspekt jest elegancki. Myśle że w zimie nie ma znaczenia czy zamknięty czy otwarty, można pozostawić lekko rozszczelniony. Jak śniegu dokotłuje to go nawet całego zasypie. Może też tak być na początku zimy że mrozy będą duże a śniegu jeszcze nie będzie, ale bez przesady aż tak delikatne siewki nie są i potrafią przetrwać.
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

A jak je zahartować? Czy przez zimę same się zahartują.
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Same sie zahartują. Jak byś w zimie uprawiał je w ciepłym pomieszczeniu i nagle na mróz wystawił to wtedy by nie przetrwały, a na dworzu idzie wszystko zgodnie z naturą
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Inspekt musi posiadać chociaż jedno skrzydło uchylne, cały czas musi być cyrkulacja oraz wymiana powietrza - brak tego grozi chorobami grzybowymi. Projekty inspektów są dostępne w sieci, koszt budowy prostego 90cmx170cm to ~ 60zł w zależności od konstrukcji.
Bardzo dobrym i tanim materiałem na budowę jest płyta OSB.

Tak jak napisał Piotrrr, susza mrozowa to bardzo niebezpieczne zjawisko, lepiej pilnować wilgotności przed pierwszymi przymrozkami i podczas pierwszych roztopów.

Mi w tamtym roku w jednym inspekcie popękała folia, śnieg zasypał cały inspekt ale całość przetrwała i rośnie sobie teraz w p9 ;:224
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Nie wiem co to znaczy p9 ale mniejsza z tym. A nie wiecie gdzie moge kupić nasiona bukszpanu? Powiecie mi coś o tej roślinie ? Kiedy się sadzi kiedy się zbiera nasiona kiedy sie pikuje w tym samym czasie co thuje? I slyszalem cos ze cyprys w zimię nie przetrwa taki maly.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Heh, bukszpan z nasion ;:306
Naprawdę poczytaj forum, jest to najprostsza roślina do sadzonkowania... pamiętam czasy szkolne, cały foliak 7x30 obsadzony bukszpanem bez ukorzeniacza w "byle jakiej" ziemi i 99,999% przyjęć.

qba753i tutaj na forum jest cała masa wiedzy, temat z sadzonkowaniem był wałkowany kilkaset razy...

-- 30 maja 2013, o 19:30 --
qba753i pisze:Nie wiem co to znaczy p9 ale mniejsza z tym.
taka doniczka produkcyjna o wymiarach 9cmx9cmx10cm o poj. 0.5l
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Jeszcze mam tylko jedno pytanie i daje wam żyć XDD Chciałbym zasadzić thuje i bukszpan z gałązek, i poczytałem że robi się to od sierpnia do marca. No i będzie to w paletach na polu a jak przyjdzie zima przysypie to całe to przeżyją czy co?
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Witam, mam pytanie i proszę o szybką odpowiedź. Jaki torf kupić do sadzonkowania thui a jaki do sadzonkowania bukszpanu?
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Myślę że do sadzonkowania żywotnika dobre jest pH ok. 5,8 -6,0
Pozdrawiam Janusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”