Iglaki - uprawa z nasion

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Wicia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 kwie 2007, o 17:19

Iglaki - uprawa z nasion

Post »

Jestem tu nowy. Nie znalazłem tematu do tego pasującego tak więc zakładam nowy topic. Otóż mam duzo ładnych szyszek jodły koreańskiej, wraz z nasionami. Te szyszki zmieniły juz kolor z fioletowego na brązowy. Chciałby posadzić z tych nasion kilka nowych drzewek, ale nie wiem co i jak. Jeśli ktos mógłby mi pomóc, niech opisze cały proces przygotowania nasion, zasiania ich i pielęgnacji młodego drzewka. Będe wdzięczny.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Witaj Wiciu!

Widzę ,ze na tych sprawach mało kto sie zna :cry: Ja też nigdy tego nie robiłam ,ale u mnie iglaki same sie sieją.Mysle ,ze wez te nasionka wsadz do doniczek z ziemią,ale wymieszj ja z piachem ,lekko wdus w ziemie ,nakryj szkłem lub plastikiem i postaw w domu na słonecznym oknie.Pod przykrywką zacznie sie skraplac para wodna (musisz ziemie podlac co 2-3 dni)i dostarczy wilgoci nasionkom.Ja w ten sposób wysiewam liliowce i ładnie mi wschodzą.Poszukaj jeszcze w internecie wysiewanie iglaków :lol:
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Na 3 tygodnie przed siewem wymieszać nasiona z wilgotnym piaskiem i trzymać je w pomieszczeniu o temp. 10-15 C.Termin siwu podkiełkowanych nasion 2 połowa maja. Przechwywane na sucho(bez podkiełkowania) wysiewać na początku maja.Wysiew w inspekcie,głębokość siewu 1-2 cm.Nasiona podkiełkowane wschodzą po ok.10 dniach, wysiewane na sucho po 3-4 tyg.Siewki cieniować i podlewać umiarkowanie(grzyby zgorzelowe).Pikować do doniczek jako jednoroczne. :D Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

modrzew sosna świerk

Post »

Witam, zasiałem kilka tygodni temu iglaki na mojej działce. I już niektóre zeszły i mają po 3 cm a niektóre jeszcze nie wyszły. Zauważyłem że igły trochę żółkną więc zastosowałem SUBSTRAL dla iglaków. Wczoraj opryskałem je właśnie. Ale że środek jest za drogi pytam was jakim środkiem mogę je pryskać na brązowienie igieł żeby ich nie spalić?
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Żadnym.Pryskasz siewki nawozami? po co ? dlaczego?
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

No przecież napisałem że igły żółkną więc musze coś chyba zrobić.

edit: pomocy co mam zrobić?
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: modrzew sosna świerk

Post »

A czy siewki sa zacieniowane ?
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Siewki są na otwartej przestrzeni. To mój pierwszy rok siania więc nie mam doświadczenia. Ale igły żółkną trochę od zewnątrz w kierunku środka.
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Witam, zrobiłem kilka zdjęć lecz bardzo kijowo wyszło, ale może ktoś coś uchwyci. Proszę o pomoc, drzewka coraz więcej żółkną.

http://speedy.sh/4VPHf/DSC07012.JPG

http://speedy.sh/9d6U7/DSC07013.JPG

http://speedy.sh/AEmgh/DSC07017.JPG
Awatar użytkownika
_Ernest_
50p
50p
Posty: 57
Od: 1 lis 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

nic nie pryskaj. Zero nawozów. Trzeba je dobrze podlewać, bo mogą mieć sucho. Jeśli natomiast wilgotność jest OK, to przyczyną może być zbyt ostre światło. Najmniej wrażliwa z nich będzie sosna, bo jest gatunkiem dość pionierskim i siewki pojawiają się na otwartej przestrzeni. Podobnie modrzew. Świerk w młodości jest dość cieniolubny (cienioznośny).
Istnieje też ryzyko chorób, np zgorzeli, masz tu artykuł:
http://www.gdansk.lasy.gov.pl/rdlpgdans ... h-lesnych/
Śmierć ogrodnika w niczym nie zagraża drzewu. Ale jeśli drzewo będzie zagrożone, ogrodnik umiera dwukrotnie.
Antoine de Saint-Exupéry ? Twierdza (V)
qba753i
50p
50p
Posty: 85
Od: 26 lip 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

No muszę przyznać że kilka błędów popełniłem, ponieważ na początku podlewałem drzewka codziennie i mogły trochę przygnić. Ostatnimi chwilami było bardzo upalnie przez kilka tygodni a nie były zacieniane.
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Witaj.
Jak dla mnie widoczne siewki na zamieszczonych zdjęciach są normalne. Ja od dwóch lat zacząłem małą uprawe świerka pospolitego z nasion i juz mam pewne doświadczenie. Udziele kilku wskazówek - ważną sprawą jest zabezpieczenie miejsca wysianych świerków od kreta - ja do tego celu zrobiłem dużą skrzynie z desek o wymiarach 80x200x20cm, umieściłem ją nad poziomem gruntu (nie zakopując) na dno dałem płyty z tworzywa sztucznego - ziemi której użyłem, wziąłem ją z żyznej łąki a dokładnie z miejsca gdzie rosły gęste pokrzywy - nasiona wysiałem w rządkach co 10cm i w rzędzie też co 10cm - całą tą skrzynie ofoliowałem dookoła folią strecz na wysokości 55cm od ziemi, na góre tej skrzyni zrobiłem zdejmowaną ramke też ofoliowaną folią strecz.

Ważne żebyś wiedział że w pierwszym roku takie siewki mogą być stratowane przez warunki pogodowe - silne ulewy, wiatr jak i różne zwierzęta dla tego dobrym rozwiązaniem jest je osłonić folią. W pierwszym roku nie spodziewaj sią dużych przyrostów, będą w granicach od 4 do 10cm, zaś w drugim roku po zimie zaczną ładnie przyrastać, bo przyrost nie będzie z nasiona tylko już z pąka który przeszedł stan spoczynku w zimę. U mie w drugim roku świerki osiągnęły wysokość od 20 do 60 cm średnio 40.

Może jakieś wskazówki się przydadzą Tobie z mojego doświadczenia jak byś chciał coś więcej wiedzieć na temat uprawy świerków to pytaj
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: modrzew sosna świerk

Post »

Piotrrr pisze:Witaj.
Jak dla mnie widoczne siewki na zamieszczonych zdjęciach są normalne.
Odniosłem takie same wrażenie, ale na przyszłość prosił bym o ostre zdjęcia. :)

Moje zdjęcia z przed 3 tygodni, muszę wykonać nowe bo praktycznie całość w inspektach wykiełkowałó ;:172

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”