Magnolia problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Witam!
Proszę o poradę co dolega mojej magnolii.
Jest to trzyletnia roślina, pięknie kwitła na wiosnę.
Podsypałam wiosną i w lipcu nawozem do magnolii, stoi na południowej stronie. Od dwóch tygodni zauważyłam liście robią się brązowe, plamy na liściach i opadają, nawet zakwitła ponownie ale na kwiatach też są plamy.
Czy to nadmiar słońca, czy ten nawóz a może jakiś grzyb. Dodam że ziemię ma kwaśną i do tej pory takich objawów nie było. Nie wiem czy na zdjęciach będzie to widoczne.
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

A czy jest jakaś magnolia, którą można uprawiać na gliniastej ziemi? wierzchnia warstwa byłaby spulchniona, napowietrzona, wyściółkowana korą/igliwiem?
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Moja okazała już Galaxy praktycznie rośnie na glinie, jedynie 30-40 cm górnej warstwy to piasek z gliną i lepszą ziemią. Głębiej jest lita glina, ale z drugiej strony magnolia płytko się korzeni, więc może u mnie nie weszła korzeniami w glinę. Nie zamierzam jednak tego sprawdzać. :wink:

-------

W weekend pożegnałem się z moją Sunsation, która w tym roku by kwitła po raz pierwszy. Na zimę owinąłem ją włókniną, a teraz patrzę, a wszystko leży na ziemi. Myślałem, że złamał ją wiatr, ale okazało się, że jest zero korzeni, został tylko jeden ogryziony kikut, a podstawa pnia jest ogryziona z kory. Nornica załatwiła mi magnolię na amen. :(

Zdarzało się, że nornice obgryzały mi korzeniowe warzywa, ale nigdy ozdobne drzewka. I to jeszcze z tych najdroższych i najcenniejszych, na które najbardziej się dmucha i chucha. Jeśli będę sadził sadził nową magnolię, to będę chyba dawał coś, żeby nie dopuścić nornic do korzeni, nie wiem, może jakąś siatkę.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

U mnie jest piasek gliniasty (brunatny, frakcja drobna - podobny do gliny, tylko mniej zwięzły) do głębokości około 0,5m. Poniżej glina. Do dołów pod magnolie dawałam jeszcze torf kwaśny zmieszany z ziemią. Po kilku latach magnolie przerosły dołki i rosną dalej bez wyraźnych przeszkód. Faktycznie Galaxy rośnie najszybciej ale ta odmiana chyba po prostu tak ma, że szybko rośnie.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Witam,
od kilku lat (siedmiu-ośmiu) mam w ogrodzie magnolię Nigra. ładnie rośnie i coraz ładniej kwitnie, a raczej kwitła do tego roku. Co prawda ten rok był bardzo dziwny, może to dlatego. Zastanawiam się jednak nad innym problemem. Wszędzie piszą, żeby magnolii nie ciąć. Ale wydaje mi się, że mojej magnolii wyrosły niepotrzebnie "wilki" czyli odrosty z podkładki.
Obrazek
Na zdjęciu na czerwono zaznaczyłem te pędy.
Pytanie: czy te pędy wyciąć, jeśli tak to kiedy teraz czy na wiosnę.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Magnolii rzekomo w ogóle się nie przycina, tak podaje internet :)
Ja te zbędne pędy odciąłbym poza okresem wegetacyjnym, bo moim zdaniem wtedy jest najmniejsze ryzyko, że roślina w ogóle ten zabieg odczuje. Czyli teraz późną jesienią jest wg mnie dobry moment. Miejsce cięcia na wszelki wypadek zabezpieczyłbym maścią-farbą ogrodniczą.
Apropos roślin, których rzekomo również się nie tnie: różaneczniki czyli rododendrony. Tak naprawdę wyśmienicie znoszą cięcie. można je intensywnie formować i zagęszczać poprzez cięcie zaraz po okresie kwitnienia. Tę obiegowe opinię o nie przycinaniu krzewów powtarzają osoby, którym rośliny z trudem rosną i dlatego przycinanie jest dla takich ledwie żywych roślin ostatnim gwoździem do trumny. Jeśli roślina jest zdrowa to żadne cięcie nie powinno jej zaszkodzić, byle przeprowadzone z głową i w odpowiednim czasie.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Ta magnolia ma tam moim zdaniem zbyt mało miejsca, to rozłożyste krzewy, szybko zatarasuje ścieżkę.Wycięcie pędów teraz, czy na wiosnę jej nie zaszkodzi.Zaleca się jej nie ciąć, bo im większa tym więcej kwiatów, sama też krzewiąc się tworzy ładny i regularny pokrój gdy rośnie na odpowiedniej przestrzeni.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Czy te "wilki" mają takie same liście jak reszta krzewu? U mojej Orchid (odmiana Nigry) też zaczęły wyrastać silne proste pędy od dołu i w pierwszej kolejności pomyślałam, że to odrosty z podkładki. Zostawiłam je i jak zakwitły okazało się, że to po prostu krzew się rozrasta. Zaczęło tak się dziać dopiero kilka lat po posadzeniu.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Szczurbobik pisze:Czy te "wilki" mają takie same liście jak reszta krzewu? U mojej Orchid (odmiana Nigry) też zaczęły wyrastać silne proste pędy od dołu
Dzięki za podpowiedzi. Długo mnie tu nie było, przepraszam.
Co do liści tych "wilków" - jak pamiętam to są podobne, ale nie takie same. Trzy lata temu podobne pędy wyciąłem, ale "bez radości". W tym roku wytnę wczesną wiosną tylko kawałki zmarznięte - bo takie zawsze się pojawiają. I zobaczę?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Gdzie można kupić magnolie "Maxine Merill"?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Odkryłam dzisiaj magnolie. Na Sunrise po północnej stronie pnia podłużne pęknięcia kory. Chyba przyczyną nie był mróz, bo podobne pęknięcie spotykałam w latach ubiegłych na pigwie i magnolii Rosea. Tamte pęknięcia zdarzały się na wiosnę i latem. Dzisiaj podobne pęknięcie znalazłam jeszcze na jednej z młodych jabłonek. Wszystkie są wzdłuż pnia i po północnej stronie. Co może być przyczyną?
Pozdrawiam Lucyna
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Przyczyną mogą być duże amplitudy temperatur, za dnia ciepło pobudza krążenie soków a w nocy mróz powoduje pęknięcia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Nie wszystkie pęknięcia pni powstają na skutek połączenia mrozów i słońca.Przyczyną może być też gliniasta, wilgotna gleba, kiedy sadzi się na nich rośliny, które wymagają gleb przepuszczalnych, mniej wilgotnych.Magnolie i drzewa owocowe do takich się zaliczają. Kiedy jesienią, lub wczesną wiosną gleba gliniasta jest bardzo uwodniona, wówczas ciśnienie wody w glebie pompuje ją do drzewa i w efekcie zewnętrzna tkanka pęka pod jej nadmiarem, a mróz w tym pomaga. Takie pęknięcia w większości przypadków regenerują się same, ale to osłabia drzewko, no i problem będzie się powtarzał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”