Bukszpan - cięcie,przycinanie,formowanie

Drzewa ozdobne
Ironclad
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 17 lut 2014, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary bukszpan, jak przyciąć i uformować?

Post »

A co z tymi grubymi gałęziami? zostawić je, nic nie trzeba prześwietlać? Ziemia, jak ziemia, jest tam trochę torfu i zwykłej ziemi, ale fakt muszę ten kopczyk wyrównać :) . Te gałęzie związać u dołu? Jak widzisz bukszpan ładny i szkoda by było, jak by się zmarnował.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stary bukszpan, jak przyciąć i uformować?

Post »

Nie radzę ciąć zbyt radykalnie, bukszpan trudno, albo wcale nie odbija ze starego drewna.Pewnym zaniedbań w tej kwestii się nie nadrobi.Raczej ciąć tylko miękkie gałązki i na efekt trzeba poczekać jakieś 3 sezony.Z nawozami ostrożnie. Bukszpan bardzo dobrze rośnie w wilgotnej gliniastej glebie w półcieniu/cieniu bez nawożenia i ma piękny ciemny kolor, u mnie tak jest, nigdy nawozów 'nie widział'.
Inna spawa, że bukszpan wcale nie musi być cięty.Zależy gdzie rośnie.Jeśli gdzieś w reprezentacyjnej części ogrodu, to formować, ale gdzieś z tyłu działki starsze zapuszczone krzaki czasem dobrze jest tak zostawić, tylko lekko korygować.Ja kilka dni temu posadziłam dwa bukszpany w kącie ogrodu z myślą by rosły naturalnie.Czasem potrzebne są mi gałązki, a do celów dekoracyjnych, a brzydko wyglądają takie z 'okaleczonymi' listkami :wink:
Ironclad
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 17 lut 2014, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary bukszpan, jak przyciąć i uformować?

Post »

Rozumiem, mnie zależało bardziej by go trochę zagęścić i wyrównać bo tak to jest nieregularny i ma prześwity miedzy gałęziami. Dzięki wszystkim za pomoc.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stary bukszpan, jak przyciąć i uformować?

Post »

Zależy jak chcesz go uformować, ale moim zdaniem najłatwiej z tego wyjdzie kula.Jeśli w kulę to od dołu lekko podwiązać miękkim drutem.Obciąć nieco więcej górę, ale tylko te najdłuższe gałązki.Nie dawaj torfu bukszpanom, próchnica w przypadku bukszpanów przyczynia się do chorób korzeni i obumierania gałązek.Najlepsza jest piaszczysto gliniasta, nawet gliniasta, jak się ukorzeni to znosi nieźle suszę.
Prześwity z czasem znikną, jak będzie cięty regularnie, to jeszcze będziesz narzekać na mały przewiew między listkami i choroby grzybowe, które czasem atakują w wilgotne lata, szczególnie gdy nawozu za dużo :roll:
Ironclad
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 17 lut 2014, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary bukszpan, jak przyciąć i uformować?

Post »

Właśnie uformowanie w kulkę by mi odpowiadało, dzięki wielkie.
aniolek1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2015, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stary bukszpan, jak przyciąć i uformować?

Post »

Witam!
W zeszłym roku przesadziłam ok 20-sto letni bukszpan. Przyjął się. Okaz ten nie był nigdy formowany... Chciałabym zrobić z niego coś ciekawego, bo póki co na razie bardziej straszy niż wygląda... Marzy mi się coś takiego
Obrazek
lub takiego
Obrazek
Nie wiem czy z mojej roślinki da się zrobić coś podobnego...? Oto moja roślinka
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Bardzooooo proszę o poradę.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - cięcie,przycinanie,formowanie

Post »

Witam. Czy można jeszcze do końca kwietnia wykonywać pierwsze cięcie bukszpanów czy już za późno i dopiero ciąć latem ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”