Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
katya11
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 lut 2014, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Zeszłej wiosny obcięłam swoją wierzbę tak samo jak Paweł , przez lato znowu się rozrosła i zastanawiam się czy tej wiosny również mogę ją tak mocno ciąć .
Pozdrawiam Kasia
anka2328
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 13 paź 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Ja swoją tnę każdej wiosny,zostawiam dwa grube przewodniki i pięknie odbija ;:215 musisz spróbować
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Cześć Wszystkim. W moim regionie na najbliższe dni nie zapowiadają mrozów czy w takim razie mogę przyciąć moja wierzbę ?? Czy jednak to zdecydowanie za wcześnie i za bardzo spieszę się do wiosny ??
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Nie, nie jest za wcześnie. Byłam dziś przy swoich wierzbach i niektóre już ruszyły, bazie kwitną, pąki nabrzmiałe. Na trzy swoje Mandżurskie wydałam dziś wyrok śmierci, strasznie zagrzybione, mają po 15 lat i wyraźne oznaki starości.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Emilio mój sąsiad dziś przycinał owocowe dlatego tak pomyślałam o swoich . W takim razie jutro je przytnę a to młode drzewka więc nie będzie dużo pracy :). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Moja przycięta Wierzba z poprzedniej strony puszcza . :wink:

Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Wierzba mandżurska

Post »

Witajcie. Kupiłam wierzbę mandżurska. Nie wiem czy taka odległośc od płotu jest dobra - ok 60cm. Posadziłam ją i miała czarniejące końcówki i lekko suche listki na końcach. Przycięłam ją ok 10- 20 cm każdą gałązkę i przesadziłąm. Mam na działcę glinę - nawiezioną, dlatego wymieniam pod rabaty podłoże na ziemie na głeb 50-60cm. Wierzbę wsadziłam w ziemie wymieszaną z podkladem spod pieczarek i troche gliną - całość na jeden szpadel, potem jest sama glina - ok 1m i piach.
Dobrze zrobiłam? Obrazek
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wierzba mandżurska

Post »

60 cm to za blisko, za parę lat korona wyjdzie za płot.
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Witam Posiadam u siebie kilka wierzb mandżurskich Jedna rośnie jak szalona - ma bardzo dobra glebę, sporo cienia i jest schowana za żywopłotem i studnia Zawsze na wiosnę jest przycinana bardzo odważnie i zawsze puszcza mnóstwo nowych gałązek :) dwie kolejne rosną bo rosną ale nie maja takich przyrostów - rosną bardziej w słońcu i na glebie gliniasto kamieniastej ( czyli paskudnej).
W tamtym roku zrobiłam eksperyment - wierzba została obcięta na jesieni i gałezie leżały cała zimę na kupce Na wiosnę wybrałam kilka o najciekawszym kształcie i włożyłam w ziemie - Wszystkie "patyki" ukorzeniły sie i wypuściły listki!! :D Mam tez wierzbe hakuro w ogrodzie kupiona pod koniec lata na jesieni krótko przycięta- mam nadzieje ze na wiosnę ruszy i będzie radować moje oczy swoimi kolorami :D
daarekn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 mar 2016, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wierzba mandżurska - cięcie

Post »

Witam,

Z początkiem wiosny chcę przyciąć wierzbę mandżurską. Jako, że jestem początkujący nie mam za bardzo wiedzy jak prawidłowo to zrobić aby nie uszkodzić drzewka, a zarazem ładnie je uformować. Proszę więc o radę i pomoc. Poniżej załączam zdjęcie omawianej wierzby. Dziękuję.
Obrazek
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Witaj. Na tej fotce niewiele widać w tym formacie. Ciachaj mocno każdą gałązkę bo ona ladnie się wtedy zagesci. Wierzby są nie do zdarcia więc krzywdy im nie zrobisz.
daarekn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 mar 2016, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Rozumiem. Czyli nie ma się co martwić, że cięcie będzie zbyt mocne? Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem kreskami przykładowe miejsce cięcia. Czy Waszym zdaniem będzie ok?


Obrazek
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Wierzba Mandżurska - cięcie, przycinanie

Post »

Może być jeszcze mocniej. Wszystkie przycięłabym blisko tych palików. Ona szybko odbije ale jak się boisz chociaż nie ma czego to tnij jak jest zaznaczone. Jeszcze w tym sezonie ładnie przyrośnie i się zagęści. Powodzenia :wit .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”