Pnącza na zachodnim balkonie.

Drzewa ozdobne
Wredka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lip 2013, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Dzień dobry :).
Na ogrodnictwie za bardzo się nie znam, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc.
Mamy niewielki balkon na wysokim parterze od strony zachodniej. Chcielibyśmy coś posadzić aby obrosło ładnie barierkę ( naprzeciwko mamy blok, chcemy troszkę więcej prywatności). Balkon nie ma zadaszenia więc myśleliśmy, aby może tą roslinkę puścić trochę też górą.
Zależy nam na roślinie wieloletniej, która musiałaby zimowac na balkonie. W jakie doniczki się zaopatrzeć?
Tak się zastanawiałam nad jedną większą doniczką z boku balkonu a pnącza spróbować jakoś puścić po barierce.
Z sadzeniem czegokolwiek chyba trzebaby było poczekać do jesieni? Jednak chcielibyśmy już coś zaplanować i przygotować, aby było gotowe na roślinkę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

A nie można by puścić tego pnącza z ziemi na jakiejś podporze bo w pojemniku to za wielkiej możliwości rozwoju korzeni roślinka nie będzie miała a większość pokarmu pobiera tą drogą. Czy pnącze ma być zimozielone lub kwitnące?
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Wredka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lip 2013, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Nie chcemy z gruntu puszczać(i nie bardzo mamy taką możliwość). Zależy nam by szybko rosło i fajnie by było, gdyby zimą było zielone (i żeby nie gubiło liści na zimę), nie musi kwitnąć.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Hedera helix ( bluszcz pospolity )zimozielony oraz wiciokrzew zaostrzony ( kwitnie ) oczywiście owa zimozieloność jest zależna od wieku rośliny oraz zimy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Za nim hedera, albo wiciokrzew z doniczki obrosną teren można w osobnej doniczce posadzić kobeę pnącą (ja w tym roku po raz pierwszy posadziłem - rośnie jak szalone, ma już z 6 pędów 3 metrowych - jeden krzak), zaczyna kwitnąć. Bardzo polecam tę roślinę. Jeżeli chodzi o zimozielone, pnące to większego wyboru raczej nie ma oprócz wymienionych przez kolegę wyżej. Można także nabyć dławisza okrągłolistnego bądź rdest auberta (szybko rosnące, wieloletnie, lecz liście opadają na zimę). A jeżeli chodzi o ozdobne to wiciokrzew spokojnie w większej doniczce także da radę.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Wredka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lip 2013, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Zaraz poczytam o tych roślinkach, a mam jeszcze pytanie, jaką donice, chyba najlepiej drewnianą dosyć dużą żeby od środka wyłożyć sterpionem. Chyba że macie jakieś inne pomysły?
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Moje hedery w p9 (oraz 500 innych roślin w doniczkach p9 - p13) bezproblemowo przezimowały, nie okrywane, bezpośrednio na gruncie. Im większa donica tym lepiej dla rośliny w przyszłości. Nie zapomnij wyłożyć folią od środka, żeby Ci woda nie zrobiła próchna z drewna.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Zanim bluszcz pospolity obrośnie ten kawałek to minął lata . Bluszcz bardzo wolno rośnie w donicy. To samo tyczy się wiciokrzewu . Przy wiciokrzewie dodatkowo będziesz musiała notorycznie sprzątać , bardzo śmieci .
Mam oba te pnącza na balkonie.
Z wieloletnich polecę Ci winobluszcz ,ale musisz zapewnić mu sporą donicę i ociepl ją styropianem . To pnącze sprawdza mi się najlepiej na balkonie z wieloletnich .
Na swoim balkonie zachodnim mam jeszcze powojniki ,potrzebują 3 lat , zeby pokazać na co je stać.
Tutaj potrzeba głębokiej donicy na min 50 cm .
Jeśli zależy Ci na szybkiej i dość gęstej masie zielonej to zdecydowanie polecam kobee , ale musisz jej zapewnić dużą donicę , oraz nawozić porządnie. Jak posadzisz kilka sztuk to będzie super efekt .
Ja mam posadzone 6 szt. na 1,8 szer i 3 m wysokosci. Tworzy zielona ściane . Niestety jest to pnącze jednoroczne , ale uważam , ze warto.
Aga
Wredka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lip 2013, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc :)
Mam jeszcze parę pytań. Czy winobluszcz ma listki zimą?
Wysokość donicy conajmniej 50cm, jeśli będzie donica na szerokość 70cm, to ile sadzonek mam w nim zasadzić?
Czy np można do jednej donicy zasadzić razem winobluszcz i powojnika?
No i najważniejsze... kiedy sadzić? Czekać do wiosny czy można wcześniej?
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Winobluszcz niestety nie ma liści w zimie, traci je na jesień (przebarwiają się na czerwono i opadają). Oczywiście w takiej donicy posadź jedną sadzonkę, spokojnie wystarczy. Jeżeli chcesz mieć dwa pnącza lepiej posadź w osobnych doniczkach, w zależności od gatunku - każdy ma nieco inne wymagania co do gleby, nawożenia itp. Zależy co chcesz sadzić - wieloletnie możesz już teraz posadzić, a jeżeli chodzi o kobeę to dopiero na wiosnę (teraz jest już za późno, słabo wyrośnie).
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Wredka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lip 2013, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

A czy wiciokrzew (Przewiercień / Zaostrzony ) będzie się wspinał po balustradzie balkonowej czy trzeba mu rozwinąć jakąś siatkę?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pnącza na zachodnim balkonie.

Post »

Zaostrzony trzeba trochę mu na początku pomóc, potem będzie się sam owijał.I czasem któryś pęd znowu owinąć.Ale da się z tym żyć :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”