Sosna - jaką wybrać,jaką polecacie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sosna żółta i himalajska

Post »

Ja dziś kupiłam sosnę żółtą w leclercu - było napisane, że po 30 latach osiąga ok 10m wysokości - myślę sobie ok :D

Sprawdzam w necie a tam na wikipedii piszą, że 72m wysokości!!!!!!!!! Potem szukałam na innych stronach i wszędzie piszą coś innego... To jak to właściwie jest? do jakich rozmiarów maksymalnie dorasta?

Moja maleńka sosenka :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sosna żółta i himalajska

Post »

U mnie niestety sosna żółta nie znalazła odpowiednich warunków a szkoda bo jest to wyjątkowo ładna sosna. Od wschodu mam ścianę lasu i tam ją posadziłem - od 12 była w słońcu. 7-8h godzin pełnego słońca to dla tej sosny za mało jest wyjątkowo światłolubna i aby rosła dobrze i foremnie musi być cały czas w pełnym słońcu.
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Re: Sosna żółta i himalajska

Post »

camellia pisze: Sprawdzam w necie a tam na wikipedii piszą, że 72m wysokości!!!!!!!!! Potem szukałam na innych stronach i wszędzie piszą coś innego... To jak to właściwie jest? do jakich rozmiarów maksymalnie dorasta?
Na angielskiej Wikipedii jest napisane:
en.wikipedia.org pisze:The National Register of Big Trees lists a number of large Ponderosa Pines up to 227 feet (69.2 m) tall.[2] and 294 inches (7.47 m) in girth.[3]
W Polsce raczej nie osiągnie tak imponujących rozmiarów, ale w porównaniu do np. daglezji która osiąga 100 a nawet 130 metrów (w USA, w Polsce to mniej więcej połowa tego więc może z sosną żółtą jest podobnie) to nie jest zbyt duża :lol: U mnie rośnie dosyć powoli, nie ma zbyt dużych przyrostów. Rośnie bardziej na boki niż na wysokość.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna żółta i himalajska

Post »

Niemniej i ponad półmetrowy przyrost roczny to normalne zjawisko.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jaką sosnę polecacie?

Post »

A limba do ilu może urosnąć ?
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jaką sosnę polecacie?

Post »

Ja polecam właśnie najzwyklejszą sosnę. Nie będzie z nią żadnych kłopotów bo jest powszechnie obecna w naszym klimacie i rośnie na każdej glebie. Z jednym drzewem spokojnie sobie dasz radę przy formowaniu. A jeśli coś innego to sosna czarna kolumnowa, którą także trochę trzeba przycinać, lecz tylko na wzrost. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Jakie sosny wybrać

Post »

Witam, mam problem z decyzją jakie wybrać sosny do obsadzenia placu.
W tym roku kupiliśmy działeczkę budowlaną. Szerokość obecnie 21m, pierwsze 180m długości jest budowlana, a dalej przeznaczona do zalesienia. Niestety poprzednia właścicielka wyczyściła prawie całą działkę z samosiejek, a już były spore drzewka.

Planujemy zalesić tą część która wg miejscowego planu zagospodarowania jest do zalesienia. Ponieważ naokoło są lasy sosnowe, to na pewno też sosnami tylko zastanawiam się jakimi, czy sosną zwyczajną, tak jak naokoło, czy może czarną, lub bośniacką, a może różnymi, plus żółta, himalajska, wejmutka.

Jakieś propozycje?

Druga rzecz, te sosny które zostały mają gdzieś po 10 metrów, chciałabym je od ziemi troszkę oczyścić, aby można było chodzić "po lesie" czy można teraz? Próbowałam znaleźć informacje na ten temat, ale różnie piszą, że cały rok, że wiosną, że zimą. Ktoś wykonywał cięcia sosen w tym okresie?
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Sosna - jaką wybrać,jaką polecacie

Post »

Jeśli rosły samosiejki sosny zwyczajnej, to znaczy, że warunki im odpowiadały. Inne sosny też powinny być "zadowolone", chyba, że mieszkasz w zimniejszych rejonach i niektóre, np. himalajska, mogą nie dać rady zimą.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sosna - jaką wybrać,jaką polecacie

Post »

Mam nasiona sosny żółtej i chciałabym je wysiać. Po jakim czasie mogę spodziewać się siewek?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - jaką wybrać,jaką polecacie

Post »

Agrokasia czy te nasiona wymagają stratyfikacji?
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sosna - jaką wybrać,jaką polecacie

Post »

Gdzieś czytałam, że tak. W związku z tym nasiona trzymałam w lodówce przez okres 2-3 miesięcy, a kilka nasion nawet w zamrażalniku.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna - jaką wybrać,jaką polecacie

Post »

Za wcześnie chcesz siać, marzec to odp. pora, zajrzyj tu viewtopic.php?p=5967743#p5967743
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sosna - jaką wybrać,jaką polecacie

Post »

O.K. w takim razie poczekam do wiosny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”