Przesadzanie dużych iglaków

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Z reguły jest zasada, że im starsze drzewko tym wcześniej wiosną powinno się je przesadzić. To zasada przesadzania z gruntu do gruntu. Przesadzanie do donicy uważam za zbyt duże ryzyko [dwukrotne przesadzanie drzewka w roku {najpierw do doniczki, a potem do gruntu} może być dla rośliny zabójcze]. Teraz jest całkiem dobry czas na przesadzanie, pod warunkiem, że nagle nie wróci zima [wtedy należałoby przesadzone rośliny podsypać korą i okryć]. Ja kiedyś przesadzałem jodłę korkową 7 letnią [licząc od skiełkowania nasiona], przyjęła się, ale pierwszego roku po przesadzeniu prawie nic nie urosła na wysokość. Przy przesadzaniu należy wykopać możliwie jak największą bryłę korzeniową, a po przesadzeniu dobrze by było obciąć jeden czy dwa okółki dolnych gałęzi. Wiosną należy często podlewać przesadzone rośliny.

Panie Tomku te jodły koreanki wysokości 1,6 metra, prawie na pewno rosły w gruncie nim znalazły się w doniczkach [często szkółkarze tak postępują, gdyż w gruncie drzewa rosną szybciej niż w doniczkach]. Więc jeśli doniczki nie były 15 - 20 litrowe to znaczy, że rośliny rosły wcześniej w gruncie]. Ale może odżyją [w końcu przez rok się ukorzeniają w glebie], zawsze może pan je trochę podciąć by ładniej wyglądały, albo trochę ponawozić.
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Ok :D
Przesadzam :!: zobaczę co z tego wyniknie ewentualnie potraktuję to jako doświadczenie ogrodnicze. Efekty opiszę jesienią.
Dziękuję za rady.
Aśka
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Doczytałam sie z Waszych postów odnośnie przesadzania iglaków dwóch terminów - wiosna i jesień (do połowy września). Czy mozna przesadzac iglaki jeszcze teraz? Czy nalezy je czymś zasilic po przesadzeniu? Jak często i jak długo należy przesadzone podlewac? Mam na myśli świerk (ok. 180cm wysokosci), jodłę kalifornijską (ok 80 cm) i cisa (ok. 120cm wysokości)
Milena
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Nie wiedziałem,że wskazane jest przesadzanie iglaków nie później niż do połowy września. Ja przesadzałem wiele razy po koniec października i wszystkie się przyjeły. A wiele liściastych np berberysy to przesadzam nawet latem i jeszcze nie zdażyło mi się aby któryś się nie przyjął.
Jak starannie wykopiesz nie uszkadzając przy tym zbytnio korzeni to na pewno się przyjmą problem może być tylko z jodłą bo jodły mają bardzo głęboki palowy system korzeniowy tak,że jeśli masz zamiar swą jodełke przesadzić to zrób to najlepiej włąśnie teraz póki nie przekroczy 1,5m bo już przy takiej wysokości bardzo trudno jest przesadzić jodłe tak,że wybieraz już dlan iej ostateczne miejsce tak abś nie musiała już jej pzresadzać. Mam znajomego który wiele razy przesadzał nawet 3 metrowe świerki i ponoć ze wszystkich drzew iglastych są one najłatwiejsze do przesadzenia ze względu na płytkie korzenie a cisa też podobno bardzo łatwo przesadzić nawet duże egzemplarze ponieważ ćposiadają bardzo gęsty i zwarty system korzeniowy.
Milena
50p
50p
Posty: 80
Od: 21 sie 2007, o 11:47
Lokalizacja: Gryszczyn k/Poznania

Post »

Dziękuję za rady :)
Milena
hala0519
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 paź 2008, o 12:14

Czy można jeszcze przesadzać iglaki?

Post »

Po przeprowadzonym remoncie w otoczeniu domu muszę przesadzić parę kilkuletnich iglaków. Czy mogę to zrobić jeszcze teraz czy powinnam poczekać do wiosny?
Liczę na doświadczonych ogrodników.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jak jest taka potrzeba...
Optymalny termin dla przesadzania iglaków, to koniec sierpnia - początek września.
Nie zdążyłam w tym terminie, więc jakiś tydzień temu przesadzałam kilkuletniego jałowca. Zawsze tak robię, jak mam potrzebę. Jeżeli rosliny są prawidłowo posadzone i dobrze podlane, to powinny się przyjąć bez problemu. Wprawdzie teraz jest już trochę późno, ale zimy jeszcze nie zapowiadają ;)
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Przesadzać

Post »

Witam
Wszystkie rośliny iglaste możesz przesadzać jesienią od momentu ich zdrewnienia (tego rocznego przyrostu) nawet do listopada. Całkowicie bez obaw jest to bardzo dobry moment, gdyż teraz z rośliną nic się już nie dzieje a wiosną w wilgotnej ziemi zacznie się korzenić. Wiosną również nie ma problemu z przesadzaniem dużych roślin ale najlepiej robić to w marcu lub na początku kwietnia ( i koniec) potem zostaje tylko materiał doniczkowy.
Pozdrawiam udanego przesadzenia
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Iglaki - przesadzanie a gleba

Post »

co należałoby dodać do gleby w miejscu nowego zasadzenia? system korzenny w mniejszym lub wiekszym stopniu będzie i tak uszkodzony - co pomoże zregenerować siły iglaka, a co na odwrót, bedzie w tym przeszkadzać?
pozdrawiam, WW
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Podłoże kwaśne - torf. W celu zmniejszenia stresu podlewanie roztworem - na 1 litr wody 1 tabletka witaminy b kompleks i 1 łyzeczka ukorzeniacza do zdrewniałych. Ilość roztworu dobrana do wielkości rośliny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Starać się wykopać z możliwie duża bryłą ziemi, a po włożeniu do nowego dołka wsypać w pierwszej kolejności ziemię , która się obsypie (choć starać się żeby się tak nie stało) ponieważ w tej ziemi jest pewien rodzaj grzybów z którymi korzenie współżyją - mikoryza naturalna.
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

selli7 pisze:Starać się wykopać z możliwie duża bryłą ziemi, a po włożeniu do nowego dołka wsypać w pierwszej kolejności ziemię , która się obsypie (choć starać się żeby się tak nie stało) ponieważ w tej ziemi jest pewien rodzaj grzybów z którymi korzenie współżyją - mikoryza naturalna.
czy ma jakieś dobre znaczenie przycięcie iglaka (w sensie odcięcia dolnych gałęzi, tych tuż nad ziemią), czy w ten sposób można pomóc uszkodzonemu systemowi korzennemu czy zabieg ten nie ma znaczenia?
pozdrawiam, WW
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Może pomóc, ale większego znaczenia nie ma, choć można obciąć najniższe gałęzie i wsadzić roślinę nieco głębiej, jednak bez przesady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”