Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Proszę doradźcie mi,chciałabym posadzić hortensję bukietową w miejscu gdzie słońce jest tylko do południa, od wschodu. Czy ona w takim miejscu sobie poradzi, a jeśli tak to jaka odmiana byłaby najlepsza?
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Wschodnie stanowisko będzie świetne dla hortensji bukietowej, ponieważ potrzebuje ona słońca do obfitego kwitnienia.
Właśnie wschodnia wystawa jest najlepsza, ponieważ temperatura do południa zawsze jest niższa niż po południu, a w powietrzu jest stosunkowo więcej wilgoci.
Dlatego hortensja będzie dobrze kwitła, a kwiaty nie zostaną uszkodzone przez palące popołudniowe słońce.
Wybierz taką odmianę, jaka Ci się podoba, każda się nadaje.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Witam.
Mam takie pytanie ,posiadam dwuletnie hortensje które powinny mieć już zawiązki kwiatów na przyszły rok a nic takiego nie ma jaki jest powód?
Mąż Ani
fenix35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 gru 2018, o 05:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Hortensja ogrodowa

Post »

Dzień dobry chciałem się dowiedzieć czy jest to możliwe by na jednym krzewie hortensji ogrodowej czerwonej zakwitły dwa rodzaje kwiatów tzn.plonne i płodne jak kupowałem sadzonkę to były tylko duże czerwone kwiaty a teraz tak pół na pół pozdrawiam grupę
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Widywałam hortensje ogrodowe, które kwitły dwoma rodzajami kolorów, połowa na niebiesko, połowa na różowo.
Może zatem jest możliwe, aby jeden krzew kwitł zarówno kwiatami płonnymi, jak i płodnymi, nie wiem, nie widziałam takiego przypadku.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Hejka, proszę znawców tematu o poradę....
potrzebuję na prezent dla mamy odmiany hortensji która kwitnie na pędach tegorocznych czyli zawiązanych wiosną, chodzi o taka odmianę która kwitnie na niebiesko, wiem że się je wybarwia odpowiednim nawozem bo mamy takie ale one kwitną na pędach zeszłorocznych a ja potrzebuję takiej odmiany co mozna ścinac przez zimą a wiosną wypuści pędy i zakwitnie. Z tego co się dowiedziałem muszą to być odmiany różowe bo białej nie da rady wybarwić kwiatostanów na niebiesko.
Z góry dziękuję każdemu za pomoc :)
Pozdrawiam
regulamin
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Endless Summer.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Fanatic pewnie już kupił hortensję :wink: ale może komuś innemu się przyda - Otaxa jest niebieską hortensją, która kwitnie na tegorocznych pędach.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

W tym roku po raz pierwszy będę miała hortensję ogrodową (podarowaną sadzonkę niestety bez nazwy) - ponieważ wiem, że ogrodowe kwitną na pędach zeszłorocznych to chciałabym się upewnić, na którym pędzie ona zakwitnie?
Na tym (chyba powinna)
Obrazek

A na tym (raczej nie) - sorry za nieostre zdjęcie
Obrazek

A tak wygląda cała hortensja
Obrazek
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Ninia, moja leciwa hortensja Early Blue kwitnie na wszystkich zeszłorocznych pedach, na takich, jak ten drugi też. Na pierwszym pędzie będziesz miała kwiaty najszybciej, bo na szczytach pędów najwcześniej pojawiają się pąki kwiatowe. Mam jeszcze Hopcorn i ta nie zakwitła na wszystkich ocalałtch pędach ale być może dlatego, że młoda.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź ;:196 - to czekam na kwiaty.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Mam prośbę: czy ktoś mógłby mi zaznaczyć na tych zdjęciach miejsca, w których mogę uciąć przekwitające kwiatostany - hortensje te były kupione w kwietniu tego roku już kwitnące i powoli kwiatostany się starzeją - chciałabym je uciąć, ale tak, by nie było to ze szkodą na przyszłoroczne kwitnienie (jakoś na razie nie mogę się przekonać do "suszków").

Obrazek

Obrazek
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Ninia, utnij tuż pod kwiatem, a kiedy gałązka zaschnie na końcu, to możesz kosmetycznie jeszcze trochę to suche skrócić. Ja na ogrodowej nie zostawiałam kwiatostanów, bo moja się produkowała przez cały sezon i nie miała miejsca na tyle suszkow. Co jeden przewkital, to cięłam i horensja wypuszczała nowy (na innej gałązce). Potem krzak czeka jeszcze zimowanie, a po zimie wytniesz to co suche/martwe - poczekasz aż pojawią się nowe pączki liściowe i te gałązki które się nie zazielenią, wytniesz najniżej jak to możliwe.

Ja za ogrodowymi nie przepadam, bo mam do nich pecha. Zimują dobrze aż do stycznia, po czym zaczynają wypuszczać pączki i najpóźniej w lutym załapują się na ostrzejszy mróz = cała zielonka się warzy i kwitnienie mam z głowy. Dwa lata temu w styczniu na szybko wykopywałam jedna hortensję i resztę zimy spędziła w domu, wtedy udało mi się utrzymać kwitnienie. W tym roku ogrodowka obudziła się bardzo późno, bo dopiero w marcu, więc będzie kwitła. U sąsiadów hortensje ogrodowe robią w większości za jednoroczne doniczkowce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”