Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Drzewa ozdobne
girek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 paź 2016, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: powiat pszczyński :)

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

W opisach dotyczących hortensji ogrodowych można znaleźć wiele wykluczających się informacji dotyczących ekspozycji. Z jednej strony podkreśla się, że dobrze rosną w cieniu i może je niszczyć południowe słońce a z drugiej strony bardzo często w opisach pochodzących ze sklepów (również tutaj na forum, ekspert Leroy Merlin) pojawiają się informacje, że preferują słońce, ewentualnie półcień (czy twórcy opisów nie mylą ogrodowych z bukietowymi?). Ogólnie rzecz biorąc, po dwóch dniach lektury internetu mam większy mętlik niż wcześniej :)

W związku z tym mam pytanie za 100 punktów do praktyków - czy Waszym zdaniem hortensja ogrodowa poradzi sobie w mocnym cieniu? Chciałbym wsadzić Early Blue w miejsce, w którym w miesiącach maj - sierpień jest ok. 2-3 godzin słońca tak od 17.00 do 20.00 (od północy, przy białej ścianie) a w pozostałe miesiące nie ma go prawie wcale albo wcale. Czy ktoś z Was ma hortensję ogrodową w takim bardzo zacienionym miejscu?

Z góry dziękuję za pomoc.

irek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Poradzi sobie.

:arrow: Hortensja ogrodowa

U mnie rośnie od wschodu, nie północy, ale czasem słońce ją przypala, wtedy kiedy ma za sucho.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Witam.

Mam pytanie, mama zakupiła sadzonkę hortensji i po odpakowaniu okazało się, że gałązki są pomalowane jakby czerwoną farbą.
Czy ktoś ma pomysł co to może być? I co należy z tym zrobić?


Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

To są gałązki zawoskowane . Nic z tym nie robić. Pąki wybiją.

edit Jak za bardzo zawoskowane to może trochę oskubać.
To jest szczepiona hortensja? Bo tylko wtedy woskują pędy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
girek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 paź 2016, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: powiat pszczyński :)

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Wsadzone. Jak nie będzie kwitła to wiem do kogo wrócić :D
Klaudia2201
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 mar 2021, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Witajcie :)
Jeśli trafiłam do złego wątku to przepraszam :oops:
Śledzę to forum, ale dopiero teraz odważyłam się napisać. Kupiłam jakiś czas temu hortensję. Pani w centrum ogrodniczym powiedziała, że to hortensja bukietowa. Jednak czytając i przeglądając Wasze posty nie jestem do końca pewna. Chciałabym wiedzieć jak się nią opiekować zwłaszcza jeśli chodzi o cięcie. Stąd moje pytanie, proszę pomóżcie mi zidentyfikować jaki to rodzaj hortensji :)
Pozdrawiam ciepło :wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

To jest hortensja ogrodowa jej nie tniemy, kwitnie na pędach zeszłorocznych
DOROTA
Klaudia2201
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 mar 2021, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Witam
Czy jest to niedobór magnezu ? Hortensje posadziłem w mieszance torfu kwaśnego z ziemią ogrodową i kompostowaną korą oraz przy podlewaniu odstaną wodą dodaje do wody kwasku cytrynowego w celu utrzymania kwaśnego pH.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

To pierwsze zdjęcie zrobiło na mnie wrażenie oparzonego liścia.
Potem sama już nie wiem.
Przyznam Ci się, że mam hortensje, którymi kompletnie się prawie nie zajmuję
i one rosną zupełnie bezproblemowo, no chyba, że ta ogrodowa przemarznie. :(

Jak najbardziej możesz je dolistnie nawieźć jakimś do kwasolubnych np do borówek.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Jutro w takim razie nawioze dolistnie. Mogła zostać przypalona? ( rośnie po posadzeniu w pełnym słońcu, ale przed wysadzeniem rosła w pojemniku również w pełnym słońcu i nie przypaliło jej. Upały były zarówno jak rosła w pojemniku jak i teraz po posadzeniu ). A może to choroba grzybowa ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

No przyznam, że dziwnie to wygląda.
Niedobory najpierw pokazałyby się w formie przebarwień- odbarwień.
Dopiero potem pokazałyby się jakieś nekrozy, a i to raczej przy niedoborach potasu,
pojawia się podsychający brzeg liścia.

Czy grzyb? Ja się nie spotkałam z takim objawem.. Bo sam liść nie zwiądł, ogonek jest zdrowy,
tylko takie zaschnięcia na blaszce. To tak właśnie skojarzyło mi się z poparzeniem.
Może liście zostały na słońcu pochlapane?
Tylko nie nawoź w słońcu. tylko wcześnie rano, najlepiej jak jeszcze jest rosa na liściach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Jutro rano koło 7 nawioze. Jak podlewalem to pod roślinę, ale teraz nie jestem pewien czy przypadkowo nie pochlapałem liści. Grzyba wykluczamy ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”