Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Czy te Hortensje mogą rosnąć na słońcu? Ziemia koniecznie kwaśna? Rosną duże? Jakie mają kwiaty?
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Jak nazywa się ten kwiatek? (Hortensja ogrodowa)

Post »

Moja Droga, nie wiem co to znaczy "te"? Ja dostałam 'niebieskie' hortensje od przyjaciółki na imieniny dwa lata temu. Posadziłam w półcieni. Dużo podlewałam a one mi marniały z dnia na dzień. Wreszcie postanowiłam coś zaryzykować. Wykopałam kwiaty. Następnie "na słońcu" wykopałam w piaszczystej ziemi dziurę ok. 80 cm głębokości i średnicy ok. 1 metra. Na dół wsadziłam worek po ziemi i widłami zrobiłam bardzo dużo dziur. Potem zmieszałam ziemie ogrodniczą (kupioną w sklepie) z kwaśną ziemią. Wsypałam do dołu i posadziłam hortensję. Rośnie pięknie (tfu, tfu, tfu...) Jak dodaję jej odpowiedni nawóz to jest ślicznie niebieska. Morał z tego taki: sadź w w kwaśnej ziemi, w słońcu i dużo podlewaj. Tylko różowe zabarwiają się na niebiesko. Pozdrawiam ;:196 :wit
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hortensja - czerwona

Post »

Witam wszystkich forumowiczów,
kupiłam w tym roku hortensję (ma być czerwona) poradźcie co robić żeby taka była. Wyczytałam na formu, że dla takiego koloru potrzebuje zasadowej ziemi, czy to prawda?
Jeżeli tak, to czym ją sypać, wapnem ? W jakich ilościach ?
A może jest coś do podlewania ?
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Ola
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Hortensja ogrodowa o czerwonych kwiatach nie ulega przebarwieniom pod wpływem odczynu gleby. Jeśli jest to odmiana o czerwonych kwiatach to zakwitnie na czerwono :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Dzięki za info :)
Pewnie zakwitnie w tym roku, bo jako że jest świeżo zakupiona, to pewnie jest naszprycowana odpowiednio, ale jak ją nawozić, żeby w następnym roku też zakwitła na czerwono ? Na kwaśno czy zasadowo ?
Pozdrawiam,Ola
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Witam Moje hortensje
Hortensja która była wapnowana
Obrazek

i hortensja obok która była zakwaszana
Obrazek
z tyłu za nią widać tą wapnowaną.

Pozdrawiam Leszek
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Są piękne!!!
Upewniam się że powinnam ją wapnować. Ta zakwaszana jest bardziej niebieska.
Pozdrawiam
Pozdrawiam,Ola
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Broń Boże wapno pod hortensje ;:14 ;:14 ;:14 nigdy wszystkie hortensje lubią kwaśną ziemię, przez odpowiednie podlewanie można zmienić barwę z czerwonej na niebieską ale aby była czerwona nic nie rób. Jak masz dostęp do kompostu to podsyp lub torf- i posadź dość głęboko to ładnie się poukorzenia i rok lub dwa będziesz mieć więcej krzewów :wit
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Dla czego nie! Wszystkie rośliny potrzebują wapń nawet różanecznik.

Pozdrawiam Leszek.
moje wątki

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Wapno pod hortensje :roll: :shock: Będą miały chlorozę i brzydkie żółtawe liście, gdyż wapno utrudni przyswajanie żelaza. Są przecież różne odmiany hortensji i są również takie o kwiatach ciemnoróżowych, np. Masja (nazywanych czerwonymi, gdyż czysto czerwonej nie ma).Jeżeli posadzi sie różową np. Bouquet Rose to żadne sypanie wapna nie zrobi z niej ciemnoróżowej ( czyli potocznie zwanej czerwoną).

Ja mam glebę piaszczysto gliniastą, raczej bardziej zasadową i gdy nie podleję swojej hortensji przynajmniej dwukrotnie w odstępie dwutygodniowym nawozem zakwaszającym to ma bladozielony odcień liści i wygląda nieciekawie :?
cracer
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 maja 2010, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Witam,
taką hortensję kupiłam, jak widać na załączonym obrazku, powinna być krwiście czerwona.
I dalej twierdzicie żeby ją zakwaszać. Muszę chyba kupić pH-metr. Ja się dopiero uczę, wiec dajcie mi jakąś receptę :)

Obrazek

Pozdrawiam
Pozdrawiam,Ola
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - czerwona

Post »

Często kolory etykietach są przekłamane.Wyraźnie widać, ze 'dołożono' czerwieni.Moim zdaniem hortensja będzie ciemnoróżowa.
MadziaZA
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 3 maja 2010, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński

Re: Hortensja - czerwona

Post »

W jednym z artykułów znalazłam takie wyjaśnienie:

"Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych. Na kolor kwiatów możemy wpłynąć regulując kwasowość ziemi, w której uprawiamy rośliny. Na glebach bardziej zasadowych, kwiaty będą różowe bądź czerwone. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt uzyskamy podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź siarczanu glinu. Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego, czy też kompostu korowego.
Jeżeli natomiast chcemy uzyskać odczyn bardziej zasadowy gleby w celu wybarwienia kwiatów na czerwono, możemy zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez. Należy jednak uważać aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Odczyn wyższy powoduje chlorozę liści - liście stają się jasne, żółtawe, z czasem zasychają i opadają. Dlatego też dobrze jest dokonywać pomiarów pH gleby za pomocą pH-metru (zwanego też kwasomierzem)."

Jeśli cytujemy z netu, to podajemy żródlo (link) tego cytatu. RM.
Doposek Moderatora.


Mam nadzieję, że pomoże.

Wczoraj dostałam dwie sztuki - białą i różową, ale że gustuję w błękicie podsypywać będę siarczanem amonu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”