Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

To pierwsze zdjęcie zrobiło na mnie wrażenie oparzonego liścia.
Potem sama już nie wiem.
Przyznam Ci się, że mam hortensje, którymi kompletnie się prawie nie zajmuję
i one rosną zupełnie bezproblemowo, no chyba, że ta ogrodowa przemarznie. :(

Jak najbardziej możesz je dolistnie nawieźć jakimś do kwasolubnych np do borówek.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Jutro w takim razie nawioze dolistnie. Mogła zostać przypalona? ( rośnie po posadzeniu w pełnym słońcu, ale przed wysadzeniem rosła w pojemniku również w pełnym słońcu i nie przypaliło jej. Upały były zarówno jak rosła w pojemniku jak i teraz po posadzeniu ). A może to choroba grzybowa ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

No przyznam, że dziwnie to wygląda.
Niedobory najpierw pokazałyby się w formie przebarwień- odbarwień.
Dopiero potem pokazałyby się jakieś nekrozy, a i to raczej przy niedoborach potasu,
pojawia się podsychający brzeg liścia.

Czy grzyb? Ja się nie spotkałam z takim objawem.. Bo sam liść nie zwiądł, ogonek jest zdrowy,
tylko takie zaschnięcia na blaszce. To tak właśnie skojarzyło mi się z poparzeniem.
Może liście zostały na słońcu pochlapane?
Tylko nie nawoź w słońcu. tylko wcześnie rano, najlepiej jak jeszcze jest rosa na liściach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Jutro rano koło 7 nawioze. Jak podlewalem to pod roślinę, ale teraz nie jestem pewien czy przypadkowo nie pochlapałem liści. Grzyba wykluczamy ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Trzeba by wziąć liścia do słoiczka na wilgotny wacik i zobaczyć czy jakaś grzybnia się pokaże.
Tak to nic nie wiadomo.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Jutro zrobię test ze słoikiem. Jeśli pojawi się grzybnia to po jakim czasie ?
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Kacper90 pisze:Witam
Czy jest to niedobór magnezu ? Hortensje posadziłem w mieszance torfu kwaśnego z ziemią ogrodową i kompostowaną korą oraz przy podlewaniu odstaną wodą dodaje do wody kwasku cytrynowego w celu utrzymania kwaśnego pH.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wg. Mnie tak u mnie to jest jakiś grzyb lub oparzenie od słońca. Mam takie plamy na drzewiastych. Nie rozumiem dlaczego używasz kwasku? Są różne sposoby domowe ale o kwasku nie słyszałam.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Kwasek zakwasza wodę i obniża pH ale trzeba go używać w zasadzie przy każdym podlewaniu bo krótko działa ale stosowanie kwasku powoduje dezaktywacje toksycznego dla roślin glinu. Słyszałem wiele opini na temat zakwaszania wody domowymi sposobami ale uważam że najlepsza jest z kwaskiem (mimo krótkotrwałego działania zakwaszającego ale i tak hortensje często się podlewa więc nie ma problemu:) )
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Proszę doradźcie mi,chciałabym posadzić hortensję bukietową w miejscu gdzie słońce jest tylko do południa, od wschodu. Czy ona w takim miejscu sobie poradzi, a jeśli tak to jaka odmiana byłaby najlepsza?
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Wschodnie stanowisko będzie świetne dla hortensji bukietowej, ponieważ potrzebuje ona słońca do obfitego kwitnienia.
Właśnie wschodnia wystawa jest najlepsza, ponieważ temperatura do południa zawsze jest niższa niż po południu, a w powietrzu jest stosunkowo więcej wilgoci.
Dlatego hortensja będzie dobrze kwitła, a kwiaty nie zostaną uszkodzone przez palące popołudniowe słońce.
Wybierz taką odmianę, jaka Ci się podoba, każda się nadaje.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Witam.
Mam takie pytanie ,posiadam dwuletnie hortensje które powinny mieć już zawiązki kwiatów na przyszły rok a nic takiego nie ma jaki jest powód?
Mąż Ani
fenix35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 gru 2018, o 05:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Hortensja ogrodowa

Post »

Dzień dobry chciałem się dowiedzieć czy jest to możliwe by na jednym krzewie hortensji ogrodowej czerwonej zakwitły dwa rodzaje kwiatów tzn.plonne i płodne jak kupowałem sadzonkę to były tylko duże czerwone kwiaty a teraz tak pół na pół pozdrawiam grupę
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Widywałam hortensje ogrodowe, które kwitły dwoma rodzajami kolorów, połowa na niebiesko, połowa na różowo.
Może zatem jest możliwe, aby jeden krzew kwitł zarówno kwiatami płonnymi, jak i płodnymi, nie wiem, nie widziałam takiego przypadku.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”