Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Witam, 4 dni temu przesadziłam zakupioną hortensję, dziś zauważyłam że kwiaty jej opadają. Jaka może być tego przyczyna?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Po przesadzeniu może być zbyt wilgotno, lepiej zostawić w zakupionej doniczce i podlewać od spodu z podstawki.Ogólnie hortensje nie lubią przesadzania w czasie kwitnienia, zaburza im to gospodarkę wodną.
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Oh, nie wiedziałam że lepiej zostawić niż przesadzić. Czyli jak ziemia jest jeszcze wilgotna po pierwszym podlaniu to przez jakiś czas lepiej nie podlewać? Jeśli chodzi o liście to różnicy nie widzę, niektóre ewentualnie są troszkę miększe niż reszta. Czy roślina przystosuje się do nowej ziemi i doniczki (tylko kwiaty najwyżej ucierpią), czy całkiem zmarnieje?
Po przesadzeniu wyglądał tak:
Obrazek
Obecnie kwiaty wyglądają tak:
Obrazek
Ziemia ma pH 4,0-5,0, dodałam trochę perlitu. Doniczka ma 6 dużych otworów, jest też spory drenaż dany. Roślinka przebywa na stole niedaleko okna (wystawa wschodnia). Jeśli chodzi o młode pąki kwiatowe to tylko opadają te w "kuli" po lewej, reszta jak na razie nie opada tak jak kwiaty.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Teoretycznie wszystko ok., a dlaczego roślina więdnie po przesadzeniu prawdę mówiąc nie wiem do końca, trzeba by zapytać o to producentów, bo stosuje się różne zabiegi,o których klient nie ma pojęcia, a zapewne mają wpływ na dalszy (lub nie) rozwój.Mnie też się to zdarzyło, teraz nie przesadzam, ale traktuję jak jednorazówki, a w ogrodzie mam tylko bukietowe.
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Rozumiem, dziękuje. Kupiłam ją z myślą o wieloletnim hodowaniu, mam nadzieję, że nie zwiędnie cała. Za miesiąc dam znać czy coś z niej zostało (oby tak).
Awatar użytkownika
niebieska_iza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 kwie 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Czy można stwierdzić czy ta sadzonka to ogrodowa czy bukietowa hortensja?
Obrazek
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Ogrodowa.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
niebieska_iza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 kwie 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

szarotka66 pisze:Ogrodowa.
Dziękuję, a sprzedawana była jako hortensja pinky winky (w markecie). Na szczęście za jedyne 5zł.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Tak wsadzone bez korzonków przetrwają czy jakoś ukorzeniać?

Obrazek
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Jeżeli to nie ma korzeni, to tak nie da rady. Hortensja ukorzenia sie łatwo, ale musisz usunać wszystkie te duże liście i zostawić tylko czubek, bo duże i tak nie dadza rady sie utrzymać. Utrzymywanie dużej wilgotności poprzez nakrycie workiem lub plastikowa butelka (mini szklarnia) i powinno nawet bez ukorzeniacza sie udać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Sadzonki są za długie, powinny być obcięte ok.1cm pod węzłem liściowym (te liście usuwamy) i mieć ogólnie 2 pary liści, z czego dolne można nożyczkami obciąć do połowy, by sadzonka miała mniejszą powierzchnię transpiracji.Najlepiej ukorzeniać pod folią.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Kompletnie nie wiem co robić :idea: :( Pierwsze dwie noce z mrozem za mną, a hortensji nie żółkną liście, więc i nie opadają, mało tego, różowieją, ale to ponoć normalne. Pytanie tylko kiedy ją okrywać agrowłókniną. Wstępnie po pierwszej nocy z mrozem podsypałem jej liście z lipy i trocin tui, zrobiłem taki jakby kopiec z tego. Jak ją okrywać, na logikę wydaje się, że musi mieć już opadnięte liście za ziemię, żeby to zrobić, bo co z liśćmi ją przykrywać? Nie wiem ile mrozu wytrzyma.

I proszę mi nie opowiadać, że nie potrzebuje okrycia na zimę. Nie potrzebuje, owszem, ale w dwóch sytuacjach. Pierwsza to taka kiedy hortensja ogrodowa jest w bardzo bliskim sąsiedztwie bloku mieszkalnego, domu, gdzie jest osłonięta od wiatru, a ogrzewanie zimowe w budynku siłą rzeczy ją ociepli. Druga to położenie hortensji w nadmorskich miejscowościach gdzie wpływ morza działa kojąco na mróz. Aha no i trzecia jak jest np. otoczona jakimś gęstym żywopłotem tak że jest opatulona zewsząd.

Co zrobić żeby nie przemarzła zimą i jak to zrobić. Chodzi i o pędy dwuletnie, albo i wieloletnie, jak i o te potencjalne pąki kwiatowe. Dziś są chmury więc mróz jest słabszy, ale dzisiaj rano jak wyszedłem i zobaczyłem -6 na termometrze to się przeraziłem ile musiało być o tej 3 godzinie w nocy i czy aby na pewno same liście lipy i trociny jej pomogły :shock:

No i kiedy ona zgubi liście?
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Cóż, swoją hortensję jak do tej pory przykryłem połowicznie, w zasadzie masa liści lipy, trochę trocin tui i igły modrzewi, a i tak jeszcze górne gałązki z pąkami nie są okryte :lol: Wygląda na to, że jakikolwiek deszcz, śnieg powoduje minimalne bo minimalne, ale jednak obniżanie się tej masy liści, więc zasada może być taka, ily bym liści jeszcze nie sypał, tak zawsze może być to za mało żeby zakryć jej te górne gałązki i pączki... ;:173 Boję się więc, że mogą nie wytrzymać w nadchodzących miesiącach większego mrozu, ale mimo tych niedoskonałości, na które nie za bardzo znam sposób, czas najwyższy chyba dołożyć jej jeszcze materiału izolującego przed mrozem i na to agro... W końcu nigdy nie wiadomo kiedy może pojawić się większy mróz, a tu jednak kalendarzowa zima za pasem... Mam tylko nadzieję, że to prawda z tą granicą jej wytrzymałości mrozu, -10 stopni :roll: Do niedawna myślałem, że -1 i już po niej, ale widzę, że to była nieprawda, przycięte gałązki zaczęły drewnieć, a pąki, póki co, niezniszczone, oby udało się ją opatulić w porę :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”