Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
anka2317
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 mar 2017, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Witam serdecznie
Mam pytanie, mąż przywiózł mi z zagranicy Hortensje na pniu:

Obrazek

Obrazek

I mam kilka pytań:
Kiedy najlepiej wkopać ja do ziemi?
Jakich nawozów użyć czy ogólnego do hortensji czy ewentualnie moge rownież zastosować nawóz na barwieńie hortensji na niebiesko.
Z góry dziekuje za pomoc :)
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

To hortensja ogrodowa, zastanawia mnie czy tylko prowadzona w ten sposób czy szczepiona jakoś? Szczerze nigdy nie widziałam jeszcze ogrodówki w tej formie. W każdym razie niezależnie od powyższego posadź do gruntu dopiero po przymrozkach, wcześniej przed wysadzeniem hartuj po trochu aby Ci słońce nie popaliło liści i kwiatów. Nawozy jak najbardziej te same, kwaśna ziemia i barwienie moim zdaniem także, ponieważ barwi się kwiaty właśnie nawozem pobieranym przez roślinę korzeniami.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
anka2317
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 mar 2017, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Lady K dziekuje za pomoc, ta hortensja jest tak prowadzona gdyż nie ma miejsca szczepienia.
Też pierwszy raz taka widze, maź kupił ja w sklepie Aldi w Niemczech.
Oinone
200p
200p
Posty: 206
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: Wymagania glebowe hortensji(vademecum spec.)

Post »

Drodzy Forumowicze,


przeczytałam wątek i zmartwienie mnie ogarnia... kupiłam wczoraj (na szczęście tylko jedną) hortensję ogrodową, bo marzy mi się ona w wersji mocno czerwonej... Z tego co piszecie wnioskuję jednak, ze marne są szanse by u mnie przetrwała - mieszkam w okolicach Limanowej, a więc zimy umieją tu już pokazać swą moc... Czy mogę ją jakoś zabezpieczać żeby dać jej szanse na przetrwanie? Agrowłóknina wystarczy? Czy tylko młody egzemplarz trzeba będzie otulać? Starsze nie dadzą rady?

Nie chciałam kupować bukietowych, bo nie podobają mi się ich mdłe kolory...sąsiad ma takiego 'białego miśka' z wielkimi kwiatostanami, widziałam też LIMELIGHT...nie podobają mi się... (wybaczcie : )
Czy są bukietowe-czerwone? Albo w innych WYRAZISTYCH kolorach?

pozdrawiam

PS. ZNALAZŁAM cały zbiór wątków o hortensjach!
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=21332
- dziękuję za wszelkie ewentualne odpowiedzi, gdyby ktoś chciał dodać coś od siebie
: )
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla )

Post »

Oinone możesz ogrodową posadzić a na zimę okryć gałązkami świerkowymi lub matą słomianą.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.V

Post »

Potrzebuję Waszej rady. :). Oto dwie moje hortensje ogrodowe. W zeszłym roku je ukorzeniłam. Zimę spędziły na parapecie w domu. Prawdę mówiąc, myślałam, że nic z nich nie będzie, bo niewiele z tych doniczek wystawało. Teraz im się już poprawiło, tylko mają trochę za jasnozielone liście. Czy sadzić je już do gruntu, czy też jeszcze dać im rok na wzmocnienie?

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.V

Post »

Za słabe do gruntu.Obejrzyj też korzenie może czas przesadzić do nieco większych doniczek.Jeśli nie przerośnięty to jasnozielony kolor może wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji, zbytniej huśtawki przesuszenie- zalanie, albo stałego zalania.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.V

Post »

Dzięki. A czy one mają w takim razie zimować na dworze? Czy też w domu?
Co do warunków, to stoją w towarzystwie hortensji posadzonych w gruncie i razem są podlewane. Te gruntowe mają ciemniejszy kolor. Małe hortensje były przesadzone do obecnych doniczek jakiś miesiąc temu. Teraz znowu nawiozłam trochę te małolaty i nieco ściemniały.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.V

Post »

Jeśli były przesadzane to ok., młode dobrze jeśli nie mają zbyt dużych doniczek na zimowanie w pomieszczeniu, bo wtedy łatwo je zalać. Powinny być zimowane w pomieszczeniu, ale nie w ogrzewanym na parapecie, ale jakimś chłodnym, garaż, weranda i dobrze jak trochę światła by miały.Do gruntu można posadzić jak pędy zdrewnieją.
Teraz powinny być gdzieś w cieniu wśród innych doniczkowych, tam łatwiej kontrolować wilgotność, niż na rabacie z dużymi hortensjami.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1045
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.V

Post »

Ok, dzięki. Myślałam, że w towarzystwie starszych hortensji będzie im dobrze, bo mam je na widoku przy wejściu i to moje oczka w głowie. Mają cień i podlewam je codziennie.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

W tym roku po raz pierwszy mam hortensje wyhodowane z patyków. Głównie Anabelle, sadzonki mają ok 40-50 cm, a w doniczce przeważnie są 2 patyczki. Zastanawiam się czy będę mogła we wrześniu je posadzić, czy przeczekać z nimi w piwnicy do wiosny?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Dlaczego chcesz czekać do września?
Sadź teraz ,jak najszybciej,tylko nie nawoź ich.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Muszę jeszcze poczekać z wysadzaniem bo zmieniła się trochę koncepcja i rabata będzie się tworzyć dopiero. Ale skoro już można sadzić to przyśpieszę prace.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”