Bukszpan

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Spokojnie możesz już sadzić do gruntu.
piotr45
50p
50p
Posty: 60
Od: 23 kwie 2017, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Iławski

Re: Bukszpan

Post »

Witam
Mam kilka krzaków bukszpanu zdobyłem je w zeszłym roku na wiosnę przesadziłem ale po jakimś czasie zaczęły chorować prawdopodobnie miały uszkodzone korzenie i cała ich moc poszła na odbudowanie korzeni w dniu dzisiejszym tak wygłądały



Obrazek
krzaki miały bardzo dużo żółtych i suchych gałązek więc je powycinałem od dołu rosną nowe zielone

Obrazek
na jesieni też jeden krzaczek przekopałem i ten też zachorował ale już nie tak jak te wiosenne
i pytanie co można by było dać krzaczkom na wzmocnienie ?
Piotr
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Bukszpan

Post »

Pierwsza rzecz to czy podlewałeś je na zimę? Mogły też przemarznąć. Sprawdź czy mają wilgotno. Te które nie puszczą pędów na wiosnę to wytnij. Do nawożenia jest fajny florovit ale to nie teraz. Zrób zdjęcia liści i wyślij, może są pasożyty jakieś
:)
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Czy już teraz mogę przesadzić dwuletnie bukszpany, chciałabym zrobić z nich obwódki do róży, której jeszcze nie mam.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Bukszpan

Post »

Im szybciej tym lepiej, zanim się roślina obudzi. Nie ma na co czekać. To są duże rośliny ? Ja bym je po przesadzeniu dobrze przyciął i będzie elegancko. Pamiętaj, że po przesadzeniu nie nawoź niczym w tym sezonie.
:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Bukszpan na ogół dobrze znosi przesadzanie, możesz, ale młodych roślin nie trzeba przycinać bezpośrednio po tym zabiegu.Można to zrobić w przyszłym sezonie.W przeciwieństwie do liściastych zimozielone potrzebują swojej masy zielonej do ukorzenienia, bo stale transpirują i wtedy im łatwiej ta współpraca idzie.Chyba, że są to większe egzemplarze i uszkodzony zostaje system korzeniowy, to nie ma innego wyjścia jak przycięcie.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Bukszpan

Post »

piotr45 pisze:Witam
Mam kilka krzaków bukszpanu zdobyłem je w zeszłym roku na wiosnę przesadziłem ale po jakimś czasie zaczęły chorować prawdopodobnie miały uszkodzone korzenie i cała ich moc poszła na odbudowanie korzeni w dniu dzisiejszym tak wygłądały



Obrazek
krzaki miały bardzo dużo żółtych i suchych gałązek więc je powycinałem od dołu rosną nowe zielone

Obrazek
na jesieni też jeden krzaczek przekopałem i ten też zachorował ale już nie tak jak te wiosenne
i pytanie co można by było dać krzaczkom na wzmocnienie ?
Piotr
przyszło mi jeszcze do głowy, że przemarzł w zimie. Obserwuj go, z żywych pędów powinien odpuścić :)
:)
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Bardzo dziękuję za wszystkie rady.Zastosuję się do nich.
kaagosmi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 maja 2020, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Na moich bukszpanach pojawiło się na niektórych liściach coś białego.
Czy to może być miodówka bukszpanowa ?
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Tak
Awatar użytkownika
direct2brain
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2011, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bukszpan

Post »

Witajcie. Pomóżcie ogrodnikowi tak zielonemu jak liście bukszpanu ;)

Planuję w niedługim czasie posadzić przy chodniczku bukszpany 'Suffruticosa' (około 6 metrów). Chciałbym docelowo uzyskać niski (20-25cm), ale zwarty "murek" (wąski, a więc sadzone szeregowo, a nie na 2-3 rzędy) i zastanawiam się nad rozstawą (a co dalej idzie nad ilością roślinek do kupienia) - w źródłach podawane są bardzo różne informacje a wiadomo, że najlepiej popytać kogoś, kto zna temat z autopsji. W szkółce poradzono mi 4 sztuki na metr, ale wydaje mi się to zdecydowanie za luźno. Widziałem też wpisy, aby posadzić 8-10 na metr i nie wiem, czy to nie przegięcie w drugą stronę? Tak posadzone nie przeszkadzają sobie nawzajem? Sadzonki będę miał prawdopodobnie kopane z gruntu, 3-letnie, a więc już trochę rozkrzewione.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Bukszpan

Post »

Moje dorodne kule :D

Obrazek
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: jak ukorzenić winogron i bukszpan???

Post »

Tak wymyśliłam. Mam teraz na święta gałązki bukszpanu w wazonie z wodą. Gałązki zielone, ale końce zdrewniałe, długość ok. 30 cm. I pomyślałam, że za jakieś 2 tyg. wbiję je do ziemi w ogródku licząc, że może się przyjmą i za jakiś czas będzie żywopłot z nich. Czy to jest realne? Jest szansa, że się przyjmą i ukorzenią?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”