Bukszpan

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
mtw
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 paź 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bukszpan

Post »

Chcę je wystawić, bo nie ma dla nich obecnie miejsca na parapecie w garażu (stoją tam pomidory, papryki i inne warzywa). Bukszpany teraz stoją na podłodze w garażu i chyba bez odpowiedniej ilości światła długo nie pociągną...

Ostatnio mrozu w nocy nie ma, ale oczywiście w przypadku mrozu na noc mogę je wstawić do środka.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Wystaw na zewnątrz i na noc okrywaj grubszą, zimową włókniną, albo chowaj na noc do garażu.
Awatar użytkownika
InesS
200p
200p
Posty: 403
Od: 18 sty 2013, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Bukszpan

Post »

Malinka88 proponuję Ci pojechać do któregoś z marketów lub sklepów ogrodniczych i wybrać "na żywo" sobie bukszpan. Teraz jest tego tysiące (szczególnie przed świętami). Kupisz za grosze, nawet od 1 zł
Pozdrawiam
Agnieszka
W Liliowej Dolinie Rospudy
ewka konewka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2016, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kłopot z bukszpanem

Post »

Witam, jestem nowym uzytkownikiem. Mam problem z bukszpanem-corka kupila mi taki maly, w doniczce. Chcialam go postawic na swiatecznym stole jako ozdobe, ale ma odpychajacy zapach... Mozna z tym sobie jakos poradzic? A moze to jakas 'bukszpanopodobna' roslina?


Prosimy o poprawną pisownię tj. z użyciem wszystkich liter polskiego alfabetu.
Prosimy więc korzystać z prawego ALT na klawiaturze/Adm.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kłopot z bukszpanem

Post »

ewka konewka pisze: ale ma odpychajacy zapach...

Bukszpan tak właśnie pachnie...
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bukszpan

Post »

Bukszpan nie należy do "pachnących" roślin :D Ale odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem :)
Czy to już jest pora na przycięcie posadzonego rok temu bukszpanu? Widzę, że młode gałązki wyrastają dość "rzadko", a chciałabym żeby roślina miała gęsty pokrój.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Bukszpan tnie się dopiero jak wypuści nowe wiosenne przyrosty. Tnie się go dopiero po ustąpieniu wiosennych (majowych) przymrozków. Wówczas znika ryzyko uszkodzenia świeżych przyrostów przez mróz. Generalnie malutkie (10 - 15 cm) rośliny zaczyna się ciąć dopiero po 3 - 4 latach. Mają wówczas czas na dobre ukorzenienie się. Bukszpan bardzo dobrze reaguje na cięcie, nawet rośliny bardzo zapuszczone po kilku sezonach regularnej przycinki wyglądają bardzo dobrze.

Także sam osobiście nie spieszyłbym się z cięciem krzewów. Jeśli to duża roślina spokojnie powinna poczekać do końca maja początku czerwca.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11529
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

mw116 mam kilkadziesiąt bukszpanów w ogrodzie, większość z własnych sadzonek. Tnę w czerwcu, już w drugim roku, nawet 15 cm maluchy, żeby były gęste, a nie drapaki.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Sam w zeszłym roku posadziłem kilkadziesiąt własnych sadzonek (10cm) na niskie żywopłoty - tak wiem kwestia kilkunastu lat zanim osiągną docelowe rozmiary. Niemniej dam im trochę czasu na aklimatyzacje i wówczas przystąpię do cięcia. Skoro Twoje dobrze reagują na cięcie to czemu nie. W każdym razie jak sama potwierdzasz warto dać im te dwa lata na dobrą aklimatyzację.

Ale co do terminu się zgadzamy - po majowych przymrozkach.

Swoją drogą są to niesamowicie wdzięczne rośliny. Praktycznie 100% skuteczność przy rozmnażaniu z pędów.

Pozdrawiam
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Bukszpan

Post »

A ile czasu ukorzenia się bukszpan z gałązki? Nie wiem czy dobrze napisałem, mam na myśli uciętą jego gałązkę posadzoną w ziemi i ile czasu potrzebuje na wykształcenie korzonek?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Najlepiej pobierać gałązki zdrewniałe z tzw. piętką

Obrazek

Ile? To zależy od warunków. Pobierając wiosną do jesieni powinny wykształcić system korzeniowy. Ziemia uniwersalna + perlit/wermikulit względnie gruby piasek i stale wilgotne podłoże, zaciszne miejsce (lekko ocienione) i dużo cierpliwości.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Bukszpan

Post »

U mnie najlepiej ukorzeniały się w samym piasku.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11529
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

Ja najczęściej wsadzam patyki za jakąś rośliną dającą cień i rosną do wiosny. Potem na miejsce docelowe. Czasem ukorzeniam w doniczkach z ziemią z ogrodu, ale wtedy trzymam zimą w garażu. Im mniej pieszczot, tym ładniejsze sadzonki. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”