Świerk serbski (Picea omorika)

Drzewa ozdobne
adamp_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 31 sie 2013, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - żółkną pędy

Post »

No to obejrzałem te choinki i naprawdę nic tam nie widać. Ani nie wędruje robactwo, ani nie ma jakichś kokonów pajęczyny. Owszem znalazłem blisko pnia parę takich "pomponów" utworzonych z zeschniętych igieł związanych jakąś drobną pajęczyną - ale patrząc na to przez lupę nic tam nie wędruje, nie klei się itp. Myślę, że to jest nic. Nie urywałem żadnych gałązek ani nie robiłem im sekcji - bo właściwie żadna nie jest ewidentnie zniszczona, żeby kwalifikowała się do usunięcia i ew. oglądu. Jedynie te żółknące/brązowiejące igły. Raczej w dolnej połówce drzewek. Igły żółkną często takim strefami: na czubku igła jest zielona, następnie w centrum zółta/brązowa, następnie u nasady znowu zielona. Innym razem igła jest cała żółta/brązowa. Wg mnie nie widać jakiejś "systematyki" jeśli chodzi o to żółknięcie. Poza tym gałązki - również te bez odbarwień są lekko zwieszone do ziemi.

Zwracam ponownie uwagę, że najgorzej wyglądają choinki, na które od południa świeci cały czas słońce. Te osłonięte (właściwie w cieniu) wyglądają dużo lepiej, chociaż gałązki też zwieszone.

Mówicie - systematyczne podlewanie - jak często podlewać? I jak dużo?

Jeszcze jedno - może bez znaczenia. W momencie, w którym postanowiłem zakończyć oględziny, przyleciał sobie owad i usiadł na górnej gałązce drzewa. Zdjęcie poniżej. Zdjęcie nie w pełni oddaje kolory - owad jest jasno zielony. Od razu dopowiadam, że nie widzę jakiejś plagi - zauważyłem jedną sztukę.

http://img713.imageshack.us/img713/5135/wa3l.jpg

Powiedzcie proszę, co należy teraz z tym robić. Aha, w necie znalazłem, że ten owad to może być mszyca świerkowa. Bingo czy nie za bardzo?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - żółkną pędy

Post »

Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
adamp_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 31 sie 2013, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - żółkną pędy

Post »

Rzeczywiście to wygląda na tego Złotooka - długie wąsy i dwie pary skrzydeł. Rozumiem, że uśmierciłem przyjaciela. Czy jednak jego obecność może świadczyć o obecności czegoś jeszcze? Czy tak sobie przyleciał :-) ?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Świerk serbski - żółkną pędy

Post »

Toż piszę, że to problem fizjologiczny i nie trzeba doszukiwać się choroby, ani szkodnika. Coś niedobrego z systemem korzeniowym, dlatego te w słońcu wyglądają gorzej, bo powoduje silniejszą transpirację, a system korzeniowy nie potrafi odbudować straty wody.Zwieszone gałęzie i zasychanie to również z tego powodu.Widocznie wykopywaniem znacznie uszkodzono system korzeniowy, a on teraz się nie odbudowuje, tylko zaczyna obumierać.Powodem jest zlewna gleba.Nic niestety nie da się zrobić.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - żółkną pędy

Post »

Ponoć jedna jaskółka wiosny nie czyni, a jak pisałeś po wgłębnej analizie nie zaobserwowałeś żerowania szkodników także moim zdaniem nie ma po co lać owadobójczych pestycydów.
Co robić ? w razie dużych opadów porobić kanały, powinny poradzić sobie.Najsilniejsze przetrwają.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
adamp_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 31 sie 2013, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - żółkną pędy

Post »

Dobra, skoro uważacie, że nic się nie da zrobić oraz że przetrwają najsilniejsze - powiedzcie dla porządku czy można te rośliny jakoś wzmocnić itp. Przecież jakoś pomagacie naturze (nawozy) prawda? Bo widzicie: moja postawa jest raczej dość typowa, chcę ratować skoro wcześniej zainwestowałem niemałe pieniądze w rośliny.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk serbski - żółkną pędy

Post »

Najgorzej nie wyglądają.
1.Nie pozwól zalegania wody w miejscu gdzie rosną / to samo śnieg w zimę.
2.Żadnych nawozów, tylko je jeszcze osłabisz.
3.Upałów już nie będzie także powinny odetchnąć
4.Pamiętaj jedno mnie zawsze uczczono dopóki nie spadnie ostatnia igła czy liść / i dodatkowo to jeszcze jest szansa do sw, Jana/ to ma szansę.
:wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Anaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 mar 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam!
Nabylam niedawno w arboretum świerka serbskiego rubra. Na wiosnę ma mieć czerwone przyrosty dlatego miedzy innymi się na niego skusilam :D
lubie natomiast poczytać sobie wiecej o danych roslinkach aniżeli dowiem się od sprzedawcy ale tym razem nie mogę znaleźć na jego temat żadnych informacji w Internecie. Zastanawiałam się nawet czy w arboretum nie został omyłkowo ochrzczony taka nazwa. Ale moze ktoś z Was posiada to drzewko i udzieli mi kilku rad podzieli się ciekawostkami :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: świerk serbski rubra

Post »

Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Anaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 mar 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

Czy to znaczy że świerk serbski rubra, to rydal? Czy jak? Ponieważ ten opis o innych świerkach o czerwonych przyrostach czytałam. Zainteresowało mnie dlaczego nigdzie nie ma o drzewku które kupiłam pod nazwa ś. serbski rubra. Stąd moje zapytanie :)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

To znaczy, że świerk serbski ( omorika ) rubra nie istnieje, masz z serii :lol: abies ( czyli pospolity ).
Poznacie go po pędach.Cienkie i zielone. Serby mają od spodu sreberko.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Anaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 10 mar 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

:D:D:D oczywiście nie upieram się przy nazewnictwie gdyż po prostu interesuje mnie wiedza o drzewku. W takim razie przyjmuje powyższe :).
Wiem jak wyglądają serby mam ich kilka bo bardzo je lubie. Natomiast owe drzewko o którym tu mówimy ma niebieskawe igły od spodu :) ale troszkę jest inny od zwykłych Serbów. Zobaczymy co z niego będzie wiosna
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: świerk serbski rubra

Post »

Jak lubisz serby i do tego dziwaki polecam Picea omorica ,, Pendula '' Obrazek Obrazek

również lubię serby :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”