Iglaki i inne drzewa i krzewy w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje w donicach - podlewanie (ile i jak często?)

Post »

Rośliny w dużych donicach zawsze najpierw podlewam opryskiwaczem by podłoże z wierzchu powoli ale solidnie nasiąkło wodą, wtedy nie ma pyłu i woda nie przepływa jak przez sito.
Podlewanie zależy tez od podłoża. Moje podłoże robię sam i jest bardzo przepuszczalne i porowate więc nawet jeśli będę podlewał bardzo obficie 2 razy na dzień, roślinom nie grozi zalanie.
maripossa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja na balkon - jak duża donica?

Post »

Witam,
zamierzam kupić na balkon tuje np. szmaragd albo jałowiec chiński - jakie wymiary powinna mieć donica (szer oraz wys)?
Widzę, że ceny donic bywają masakryczne, więc chciałabym wybrać optymalny rozmiar.
Dodam, że jak za parę lat drzewka się rozrosną, to mogę je oddać komuś do ogrodu, nie potrzebuję więc większej donicy "na zapas".
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Tuja na balkon - jak duża donica?

Post »

To nie są rośliny do donic. Ona będzie wegetować w niej. Jak już to kup lepiej Cisa kolumnowego (david). Lepiej znosi uprawę w donicy.
Jacekwf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 kwie 2016, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Iglaki do donic na taras

Post »

Witam,
Po tym jak zmarniały szmaragdy (nie wiem czy uschły, zmarzły,...) szukam iglaków do czterech 130 litrowych donic. Rośliny mają mieć 160 cm i więcej wysokości żeby osłonić taras przed sąsiadami. Myślałem o cisach ale wyczytałem, że są bardziej wymagające od szmaragdów, potem o jałowcach blue arrow lub skyrocket ale podobno chorują.
Co Wy byście polecili? Strona południowo-wschodnia.
marcino-1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2016, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja Smaragd na balkonie.

Post »

Witajcie. Z racji że słaby ze mnie ogrodnik chciałbym zapytać o kilka rzeczy związanych z Tują. Mam balkon 6m2, od strony wschodniej. Po bokach balkonu chcialbym zasadzić w donicy/skrzyni po 3-4 tuje smaragd o wysokosci około 1.5 metra. Donica ma wymiary 120 długość, 45 szerokość, 40 wysokość.
Czy tuje moge sadzic tak aby dotykały do siebie (odgrodzenie od sąsiadów) ?
Jaka ziemia będzie najlepsza?
Czy na dno wsypać kamienie a na górę korę?
Jak często podlewać i czy uzywać jakichś nawozów?
Czy kiedyś korzenie nie rozrosną sie za bardzo w takiej donicy?
Malix7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2016, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje na balkonie czy można posypać grysem i jak o nie dbać ?

Post »

Witam wszystkich, mam na imię Artur i potrzebuje waszej porady bo jestem kompletnym laikiem.
1.Dzisiaj posadziłem na balkonie dwie tuje w doniczkach, chciałem się zapytać czy mogę ziemię przysypać grysem czy musi być kora?
2. Do tuji kupiłem ziemię do iglaków mam nadzieję że dobrze? trochę po fakcie ale czy powinienem ją z czymś wymieszać?
3. Jak mam je podlewać w taka pogodę jak jest teraz? Balkon mam od wschodniej strony, raz dziennie czy raz na dwa dni? Litr wody czy pół ? :)
4. Jak mam o nie dbać czy trzeba je czymś nawozić teraz czy po posadzeniu mam poczekać do przyszłego roku z nawożeniem?
Awatar użytkownika
ogrodnickname
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2016, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rośliny na balkon

Post »

Szukamy pomysłu na zazielenienie mieszkania.
Najprawdopodobniej postawimy na rośliny iglaste w doniczkach, bo te mogą stać na balkonie przez cały rok. Chyba że znajdziemy lepsze rozwiązanie :)

Czy Waszym zdaniem są lepsze pomysły? Zależy nam, by rośliny były jak najmniej wybredne ze względu na częstą nieobecność w domu.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Iglaki w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Post »

Moje zdanie w tej kwestii może niejednego rozczarować, ale...
Iglaki w donicach to ładnie wyglądają na zdjęciach w kolorowych czasopismach,
na dłuższą metę ;:185
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Iglaki w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Post »

Jest w tym sporo prawdy. Nie zrobimy z balkonu pięknej oranżerii z roślin iglastych. Po pierwsze muszą rosnąć w warunkach zbliżonych do naturalnych, czyli nieco słońca, stała umiarkowana wilgoć, zimą ocieplenie z dołu i boków, i odpowiedni dobór odmian. Po co odgradzać się od sąsiadów tujami ? Nie lepiej postawić drewniane przęsło ażurowe ? Na nim pnącza, a pod nim tuje np. kuliste Danica. Żadnych odmian barwnych jak aurea, blue, itp. Można zaryzykować wsadzenie świerka Conica (ale wrażliwy na przędziorki) Jałowce typu Skyrocket, Blue Arrow absolutnie nie, podobnie jak cyprysiki typu Columnaris. Pozostaje wytrzymalszy cis, ale wymaga opieki. Na balkonie dobrze rosną kwiaty i tego się trzymam. Nigdy żadnych iglaków, bo to nie jest dla nich odpowiednie stanowisko. No chyba, że na 2 góra 3 lata uda się nam nacieszyć oczy.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
marcino1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 sie 2016, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Iglaki w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Post »

No i mam problem... Po 3 miesiącach od zasadzenia tuji w donicy na balkonie dziś zauważyłem że gałązki w srodku drzewek schną... Od zewnatrz jest ok na razie. Jak myślicie? Od czego to jest?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Iglaki w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Post »

Czytaj powyżej
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
darina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 sty 2017, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tuja w doniczce

Post »

Witam, czy moze mi ktos udzielic informacji jak pielegnowac tuje w doniczce? Prawdopodobnie to tuja szmaragdowa, ma okolo 30cm. Jak czesto powinnam ja podlewac?
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: tuja w doniczce

Post »

nie musisz jej często podlewać ale jeśli chcesz żeby drzewko urosło piękne i zdrowe to trzeba pomyśleć o naprawdę sporej doniczce gdy dorośnie i tak będzie pan/pani musiał/a je przycinać bo to drzewo rośnie do 10 m albo wyższe dlatego trzeba silnie podlewać i zainwestować w durzą doniczkę co do gleby to nie musi być zbyt dobra żywotniki radzą sobie dobrze na większości gleb. Nie potrzebuje także zbyt dużo wody

tak na marginesie to mówi się Żywotnik a nie tuja, tuja to niepoprawna potoczna nazwa spolszczonej nazwy łacińskiej Thuja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”