Winobluszcz i .. towarzystwo. Dyskusje różne.

Drzewa ozdobne
marysia550
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 mar 2012, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz i bluszcz pospolity??

Post »

Wiosną wsadziłam sztobry winobluszczu pięciolistkowego. Część poszła "pod ścianę" a część jako osłona brzydkich widoków.
Przyjęły się różnie, trochę majowy przymrozek też zawinił, ale suma sumarum rośnie wszystko.
Niektóre mają jedynie ok 30 cm i są w formie takiego bukieciku liści, a inne puściły jeden pęd i ostro w górę wystartowały do ok 70cm. Skąd ta zależność? Czy takie pojedyncze to się na boki jakoś rozrosną bez przycinania?

I druga sprawa.
Część rośnie pod domem- jak należy mu pomagać by piął się po ścianach ( on chyba ma jedynie wąsy)?
Tej części, która rośnie nie pod domem zrobiliśmy rusztowanie drewniane a przestrzenie wypełniliśmy sznurkiem. Dobry pomysł?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Winobluszcz vs. thuje szmaragdy.

Post »

A zwykły bluszcz też tak wyjaławia?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz vs. thuje szmaragdy.

Post »

Hedera helix /nie ,nie w takim stopniu.Będzie potrzebował dużo więcej czasu .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz vs. thuje szmaragdy.

Post »

Pomijając wyjałowienie gleby, winobluszcz obrośnie i zadusi wszelkie okoliczne krzewy i drzewka, chyba że będziesz go kontrolować przez częste cięcia :wink: .
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Winobluszcz i thuje Smaragd

Post »

Ja mam tak posadzone te rośliny. Na siatce rośnie winobluszcz, a pół metra od siatki jest żywopłot z żywotnika olbrzymiego 'Zebrnia'. Posadzone były jednocześnie ok. 10 lat temu. Początkowo thuje rosły słabo, wolno, ale gdy zaczęłam je mocniej podlewać i od czasu do czasu nawozić ładnie się zabrały. Teraz to duże rośliny, które już przycinam.Winobluszcz jest bardzo ekspansywny. Co roku muszę zdejmować jego gałęzie wchodzące na thuje. Poza tym jakoś sobie wspólnie radzą. :D

Zerknij na zdjęcie:ostatnie zdjęcie "jesień" przedstawia sytuację sprzed kilku lat. Teraz już 'Zebrina' znacznie przerosła ogrodzenie i winobluszczu tak ładnie nie widać.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=54&t=29397
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Andrzej997
200p
200p
Posty: 449
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

winobluszcz i wiciokrzew - jak to się sadzi ?

Post »

Kupiłem:
Wiciokrzew pomorski Serotina
Wiciokrzew pomorski Graham Thomas
Winobluszcz 5-list Star Showers

Pytania:
1. Czy ten winobluszcz będzie się piąć po garażu blaszanym ocynk. ? Machnąłem się przy zakupie, bo miał być trójklapowy...
2. Czy te wiciokrzewy będą się piąć bez przywiązywania po płocie z pionowych szerokich sztachet (ok. 12cm szer.)?
3. Doradźcie proszę jak je posadzić, bo planuję obsadzić płot od wschodu i północy działki. Ponieważ różnią się wyglądem i kolorem, to czy np. najlepiej byłoby posadzić np. północną stronę jedną odmianą a wschodnią drugą odmianą? A może zmieniać odmiane np. co 5 metrów? Bo raczej co metr to byłoby zbyt wymieszane i nie byłoby efektu kolorystycznego wyraźnego?

P.S.
Zasadziłem je 10 cm głębiej niż jak były w doniczkach. Nie umrą z braku tlenu? Obawiam się czy się nie poduszą bo mam gliniastą ziemię.
Czyli już posadziłem je wczoraj, ale liczę, że jak coś doradzicie to poprawię. Kupiłem pojedyncze sztuki do klonowania w przyszłym roku.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 449
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winobluszcz i .. towarzystwo. Dyskusje różne.

Post »

Nikt nie pisze, to pewnie sam się dowiem wkrótce - póki co wszystkie sadzonki żyją, ale na razie kiepsko ze wspinaniem. Może to wina tego, że jest od miesiąca sucho i zero opadów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”