Sosna z nasion, uprawa siewek,zimowanie Pinia (Pinus Pinea)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Sosna Pini z nasiona

Post »

Będę właśnie siać i z informacji wynika że nasiona nie są problemowe ?jeśli wschodzą w ziemi z kretowisk.Proszę o Wasze spostrzeżenia.
milena25
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 24 sty 2017, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

sosna armanda

Post »

Otrzymałam kilka nasion sosny Armanda Pinus Armandii wysiane do ziemi przeznaczonej dla iglaków po wcześniejszym 24 godz. namoczeniu nie wzeszły ( wysiane zostały 24 nasiona pochodzące z różnych szyszek) . Próbuję znaleźć przyczynę minęły już3 miesiące. Proszę o wskazówki. Wysiane w tym samym czasie nasiona sosny koreańskiej wykazują większą chęć życia :) wzeszło ponad 30%.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: sosna armanda

Post »

Moje też od maja w ziemi i nic. :(
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sosna pinia

Post »

Czy pinia będzie dobrze rosła w ziemi do palm? Te rośliny rosną obok siebie w klimacie śródziemnomorskim.
Pozdrawiam. Ania
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Sosna pinia

Post »

Jak Wasze pinie trzymają się po zimie? Moja chyba OK, ale igły zrobiły się lekko srebrne, wydaje mi się że to efekt mrozów i jak słońce poświeci kilka dni to sosna pójdzie w górę normalnie.
Kacp0052
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 kwie 2020, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna z nasion

Post »

Witam
Ja w tą zimę zebrałem szyszki z sosny i nasionka. Posadziłem i od dwóch miesięczy mi rosną sosny.
Próbowałem to dwa razy w tamtym roku, i tuż po wykiełkowaniu zmarły 5-10 dni. Ale w tym roku mi się udały mam nadzieje.
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sosna z nasion

Post »

Kacp0052 a wiesz co zrobiłeś inaczej? Ja też na dniach planuje wysiew.
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
MlodySzkolkarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 21 lis 2018, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna z nasion

Post »

Witam. Ktoś z was wysiewal może nasiona sosny bośniackiej ? Sosna czarna już dawno na wierzchu. A sosny bośniackiej nie widać. Na próbę grzebnelem palcem i wyjelem nasiono rozcisnelem je w palcach i wystrzeliło z niego białe mleczko.
Avanier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lip 2020, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Sosna - uprawa w domu

Post »

Dzień dobry!
Nim przejdę do meritum chciałem się przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post na tymże forum ;:7 .
Zacząłem hodować różne roślinki na domowym parapecie i trafiłem tutaj szukając porad.
Tym razem nie znalazłem wystarczającej dawki informacji, stąd moja pierwsza aktywność :wit

Jakiś czas temu dostałem od Parku Śląskiego saszetkę z nasionami sosny do samodzielnego posadzenia.
Załączona notka ograniczała się jedynie do informacji jak zasadzić nasiona w krążku torfowym i doprowadzić do wykiełkowania w tejże saszetce.
Opis rośliny również ograniczał się do "sosna".
W tym momencie kiełkuje już kolejne nasiono, a ja za bardzo nie wiem jak się za to teraz zabrać by nie zepsuć :wink:
Chciałbym to drzewko "odchować" w domu dopóki nie będzie na tyle duże by zasadzić je w terenie. Stąd garść pytań z mojej strony...
Jakie podłoże przygotować dla takiej roślinki?
Jak dużą donicę wybrać? Czy na razie może to być coś mniejszego, czy lepiej od razu sosnę zasadzić w bardzo dużej donicy?
Czy te dwie roślinki kiełkujące w małym krążku torfowym rozdzielić i posadzić osobno czy zostawić w spokoju by rosły razem?
Używać jakichś specjalnych nawozów do iglaków?

Pozdrawiam ;:136

PS. Jestem kompletnie nowy jeśli chodzi o ogrodnictwo, także będę wdzięczny za każdą poradę.
PS2. Mam nadzieję, że trafiłem z tematem w dobre miejsce ;:218

Obrazek Obrazek
urma1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 lis 2023, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pinia szyszka przywieziona z Turcji

Post »

Witam serdecznie
Wrześniowe wakacje w Turcji zaowocowały przywiezieniem szyszki Pinia (jeśli to faktycznie ona) proszę o potwierdzenie.
Po powrocie dwa nasiona trafiły do doniczki i po miesiącu z hakiem taki efekt, do tej pory była na zewnątrz ale zaczęło robić się chłodno więc zabrałem do domu.
Nie mam jakiegoś doświadczenia ale szkoda byłoby zmarnować więc pytam czy
Może stać w mieszkaniu ?
Jak często podlewać ?
Czy je już rozsadzić i jak to zrobić bezpiecznie ?
wszystko jest dziełem przypadku i spontaniczności ale roślinki żyją i chcę sensownie o nie zadbać :)
Na hednej jest 11 igiełek na drugiej jest 13 czym to jest spowodowane ?
Dziękuję za zainteresowanie i ewentualną odpowiedź
trochę jako nowy tutaj czytam ale mam też i swoje pytania :)

Obrazek
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Sosna z nasion, uprawa siewek,zimowanie Pinia (Pinus Pinea)

Post »

Szyszka wyglada jak pinii, nasiona również. Może stać w mieszkaniu, jednakże z reguły po kilku latach zamierają, prawdopodobnie z powodu zbyt małej ilości światła. Podlewanie, jak innych roślin pokojowych, gdy wierzch ziemi w doniczce wyschnie (1-2 razy w tygodniu wystarczy). Rozsadzenie nie powinno być trudne przechylić doniczkę do góry nogami na rękę, i delikatnie rozrzedzić ziemię, aby wyodrebnic korzenie każdej z roślinek, następnie przytrzymując za pęd włożyć każdą roślinkę do nowej doniczki i przysypać korzonki ziemią, delikatnie ubić palcami i podlać. Na zdjęciu to nie igły, ale liścienie, liczba liścieni może być różna.
Roman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”