Klon pospolity 'Royal Red '

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Powtórka z historii.
Miałem cztery pędy wypuszczone z klonu.Chude toto a jego bracia dawno polecieli do góry i są drzewami.To wczesną wiosna ostry sekator i poszło.Na drugi rok powtórzyłem.I jest bardzo fajnie .Zagęścił się .
W szkółkach się tnie się nagminnie klony dla zagęszczenia.Drapaka nikt nie kupi.

Obrazek

ten musiał być cięty.

Obrazek

Posadzone w tym samym czasie.Sadzonki podobne :lol:

Ja nie tnę bo lubię tylko czasem trzeba.Nie ciał bym jakbym nie musiał bom z natury leniwy i nie lubię poprawiać natury.W pierwszym przypadku pokazała klasę ! W drugim użycie sekatora było konieczne.Drugie zdjecie juz po dwu letnich zabiegach.Zdjęcie z lata tego roku.Więcej ciał nie będę.
Wczesna wiosna,bo klon potem płacze.Bardzo wcześnie klony budzą się.Obowiązkowo zasmarowanie ran po cięciu.Cięcie precyzyjne bez żadnych tam farfocli .
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
author0928
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2013, o 23:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Odświeżę nieco temat....

Kupiłem klona szczepionego o ładnych ciemno czerwonych listkach... Nie wiem jaka to odmiana ale najbardziej pasuje mi na royal red... Założenie miało być takie że miał utworzyć kulę na wysokości ok 2 metry lecz teraz dowiaduje się że ogrodnik wprowadził mnie w błąd... Powiedzcie mi czy z tego da się uformować kulę?? Zależy mi bardzo na tym i nie mogę sobie w ogrodzie pozwolić na drzewo o wysokości 15/20m... Max 5/6m i zależy mi na kuli... Widzę że od szczepu wypuszcza jeden kilka pędów na bok lekko opadających w dół, a drugi 2 pędy w kształcie litery "V". Czy da się coś z tym zrobić i kiedy oraz jak to ciąć??
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Dopóki mały to jest wieksze prawdopodobieństwo że coś z tego może wyjść.Z duzymi egzemplarzami już tak nie jest, ponieważ ludziska tną od razu dużo i tylko oszpecają rośliny.
Ciąć wczesną wiosną , rany smarować pastą Funaben tudzież farba emulsyjna zmieszana z topsinem lub miedzianem.Przeciwko wnikaniu patogenom.
Ja u siebie ciąłem w kule polny.Potem się ładnie zagęscił.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Witam .Muszę się pochwalić że pod moim royalem na wiosnę w trawie znalazłam dwie bordowe siewki .W tej chwili mają po 20 cm. Jedną już dałam koleżance .Tej jesieni wszystkie nasiona pozbierałam z klonika palmowego czerwonego też. Połowę nasion wysiałam , przykrywając lekko ziemią, a resztę w woreczku foliowym z ziemią zamroziłam w zamrażarce -to będzie eksperyment .W lutym wysieję do doniczek i postawię w temperaturze 10- ciu stopni. W czerwcu napiszę co z tego wyszło ;:124 Beata
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Witam :wit ,
mam pytanie: kiedy dokładnie klon Royal Red wypuszcza liście?
Mój egzemplarz został posadzony w ubiegłym roku latem i był dobrze zapowiadającym się młodym drzewem. Teraz natomiast nie widać, by miał nabrzmiałe pąki ... Pocieszam się, że może jest drzewem późno wypuszczającym liście ... :?
A jak jest w rzeczywistości z tą odmianą? Jakieś szanse na przeżycie dla niego jeszcze istnieją ;:145 ?
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Na pewno są póżniejsze niż palmowe . Mój royal też jeszcze nie ruszył . Z tamtego roku też mam dwa klony i też zaglądam czy pączki nie obmarzły , ale u nas wszystko jest trochę póżniej .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

To wczorajsze zdjęcie , pąki są trochę nabrzmiałe i różowe . Na dwóch drugich zdjęciach siewki z royala posiane do gruntu ,albo znalezione w ogrodzie w trawie , w domu nic nie wykiełkowało chociaż trzymałam i w lodówce i trochę przemrożone w zamrażalniku . Jest ich kilkanaście ,ale cały czas pojawiają się nowe i już widać które będą bordowe .
Pozdrawiam :wit Beata
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Mam pytanie na temat siewek , mam ich całą masę pod drzewem .Kilka wsadziłam do doniczek , czy one wszystkie będą bordowe jak ich '' matka '' ?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Tylko kilka będzie bordowych , reszta zwykła ,ale jaka to też nie wiem . Mam 2 bordowe sadzoneczki z tamtego roku , rosły oczywiście w ogrodzie . Dlaczego chcesz posadzić je do doniczek , tylko nie bierz ich po przesadzeniu do domu bo ja wzięłam siewki azali pontyjskiej i w ciągu jednego dnia poskręcało jej listki . Moja siewka ( jedną dałam koleżance ) z tamtego roku ma o. 10 cm rosła w słońcu a ponieważ w tamtym roku było sucho ,to może dlatego jest taka mała , ale zimę przetrwała . Popatrz dobrze na siewki bo od razu widać te bordowe , te dwa pierwsze przylistki są bordowe od dołu i nóżka jest bordowa a przy zwykłych różowa . Ja też z trawy wybieram siewki . Jak podrosną wstaw zdjęcia .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Klon 'Royal Red'

Post »

Wsadziłam do doniczek żeby podrosły a potem jesienią gdzieś posadzę i część rozdam ;-) Idę pooglądać jakie mają kolory nóżek ;-)
ZOMEN
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 8 sie 2020, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Klon Zwyczajny Royal Red nie rośnie

Post »

Witam, w moim ogrodzie 3 miesiące temu zagościł klon Royal Red ale problem jest w tym, że od tego momentu stoi w miejscu i nie ma żadnych przyrostów, widziałem że niektórzy mieli brak przyrostu u klona tej odmiany nawet 3 lata (nie wiem jak było potem) ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na ten temat. Drzewko nie chorowało, jest podlewane i ma dobrej jakości glebę. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Tendel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 maja 2023, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Klon Pospolity Royal Red

Post »

Dzień dobry

Mam 2 duże sadzonki klona pospolitego. Chciałbym je posadzić koło siebie. W jakiej minimalnej odległości powinienien to zrobić, żeby dwie korony ładnie się ze sobą komponowały?

TT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”