Laurowiśnia- rozmnażanie,ukorzenianie pędów

Drzewa ozdobne
Mawri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 kwie 2008, o 08:56
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Laurowiśnia- rozmnażanie,ukorzenianie pędów

Post »

Proszę o podpowiedź w temacie rozmnażania laurowiśni. Jak długie mają być gałązki do ukorzenienia ?Czy zastosować ukorzeniacz do zdrewniałych roślin?Macie doświadczenia w tym temacie?
Wiem że można bez problemu kupić sadzonki i nie są kosztowne ale mam ochotę spróbować sama i czekam na wasze wskazówki
Joanna
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Chętnie bym się dowiedziała jak rozmnażać samodzielnie LAUROWIśNIę, często przycinam te krzewy i miałabym z czego rozmnażać - próbowałam ukorzeniaczem i w ziemię( z przycięciem liści) ale nigdy - czyli 2x ok 10 sadzonek się nie udało. Może jest jakiś miesiąc,który jest do tego najlepszy? Jak długo się ukorzeniają? Czy zbrązowiałe liście to nie znak, żeby wyrzucić? no i które części są najlepsze, z czubka czy te lekko zdrewniałe?
często przycinam te krzewy i miałabym z czego rozmnażać - próbowałam ukorzeniaczem i w ziemię( z przycięciem liści) ale nigdy - czyli 2x ok 10 sadzonek sie nie udało. Może jest jakiś miesiąc,który jest do tego najlepszy? Jak długo się ukorzeniają? Czy zbrązowiałe liście to nie znak, żeby wyrzucić? no i które części są najlepsze, z czubka czy te lekko zdrewniałe? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Laurowiśnię rozmnaża się podobnie jak zimozielone rośliny iglaste. Tzn. odcina się półzdrewniałe sadzonki na przełomie sierpnia i września, a następnie ukorzenia się je w doniczkach. Temperatura pomieszczenia, w których będą przechowywane nie może być zbyt wysoka, ani zbyt niska (około 10 st. C), a miejsce bezpośrednio nie nasłonecznione :)
Monika
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Do wiosny powinny się ukorzenić czy wcześniej? No i czy okrywać folią przed utratą wody czy nie?
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Nie okrywałabym folią... Przed posadzeniem w doniczkach dobrze zwilż ziemię. Następnie często zraszaj, szczególnie na początku (nawet 2 razy dziennie), ale żeby woda nie stała. Po jakimś czasie (miesiącu) zraszanie można zacząć ograniczać. Gdy zauważysz, że się już dobrze ukorzeniły rozsadź je do osobnych doniczek. Jednak na miejsce stałe wysadzałabym gdy system korzeniowy będzie dobrze wykształcony.

Życzę cierplowści :wink:
Monika
alabedz
50p
50p
Posty: 93
Od: 4 lut 2007, o 17:31
Lokalizacja: Luboń

Post »

Czy ktoś z Was ukorzeniał laurowiśnię? Jeśli tak bardzo proszę o wskazówki jak tego dokonać?
Pozdrawiam
ANka
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Ja ukorzeniałam Laurowiśnię :D ,można to zrobić na dwa sposoby .
Pierwszy sposób to przygiąć i przysypać dolna gałązkę od rośliny matecznej ,która powinna wypuścić korzenie ,jeśli przysypiesz ją wiosna to jesienią masz już ukorzenioną sadzonkę :D
Drugi sposób to oderwać mała gałązkę ,taką z czterema - sześcioma listkami ,następnie usunąć nadmiar liści (zostawić tylko dwa )gałązkę w ukorzeniacz , do doniczki i w ciepłe miejsce .Najlepiej ukorzeniać wczesną wiosną ,wtedy szybko wypuszcza korzenie .
Powodzenia :D
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Przyłączam się do tematu...
W zeszłym roku po mocnym cięciu jesienią "sporządziłam" kilka sadzonek - i nic. W jednej doniczce aktualnie brunatne badyle wypuściły dość mocny system korzeniowy - ale nawet mini-liścia czy też jego zwiastuna nie dostrzegłam (wytrwale jednak czekam). W tym roku po wiosennym cięciu - tez próbuję coś tam ukorzenić - ale nie wiem nadal , jak się do tego zabrać.
Może jednak znajdzie się ktoś, kto z sukcesem rozmnożył "laurkę"?
stefan.sokolowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 sie 2006, o 21:52
Lokalizacja: Lublin

Z nasion

Post »

laurowiśnię wyhodowałem z nasion. Po trzech latach ma ok. 50 cm (ostatnia zima troche, pomimo zabezpieczenia, uszkodziła, większość liści zrzuciła w maju, ale odrosły nowe). Nieco na południe od Polski można w ogrodach pod laurowiśnia znależć mnóstwo rocznych sadzonek.
Stefan Sokołowski
graved
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 13 mar 2007, o 08:40
Lokalizacja: 60 km od Warszawy

Post »

Laurowiśnię najlepiej jest rozmnażać z sadzonek pobieranych latem (lipiec-sierpień)
arletaka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 maja 2008, o 21:42
Lokalizacja: Koszalin

Post »

słuchajcie, zrobiłam tak jak mi poradziliście - czyli we wrześniu - posadziłam gałązki prosto do ziemii, a do tego w miejsce mało nasłonecznione - przyjęły się wszystkie 6 szt. Równocześnie posadziłam też ze 20 gałąze w donicy i również stała w cienistym miejscu, tyle że nie podlewałam jej zbyt często... Przyjęło się ok 25 %... Latem wcześniej próbowałam i się nie udały, ale to pewnie zależy też od pogody i miejsca, w którym mają rosnąć. powodzenia
Awatar użytkownika
Sylwek-zx
1000p
1000p
Posty: 1810
Od: 8 lut 2009, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

u mnie w tym roku mrozy dały się we znaki mojemu krzakowi, musiałem drastycznie przyciąć ale dzięki temu podłoże dostało światła i teraz z nasion jest chyba 20szt. młodych:) więc najlepiej nasiona:):)
MagnoliaPuck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2012, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam ,czy ktoś ma doświadczenie w rozmnażaniu laurowiśni ?
Posiadam cztery rośliny około 80cm wysokości które rosną sobie w donicy i bardzo chciałabym uzyskać kolejne roślinki a nie wiem czy jak obetnę młode zielone pędy i zasadzę je w ziemi to się przyjmą .Słyszałam o przysypaniu dolnych pędów w ziemi aż puszczą korzenie lecz mało mam miejsca .
Za wszystkie porady z góry dziękuję
Marzena .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”