Mahonia pospolita

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mahonia pospolita

Post »

Witajcie. Właśnie wróciliśmy ze spaceru po lesie. Tam właśnie, na terenie starego siedliska, znaleźliśmy krzew, który wyróżniał się spośród innych drzewek. Był bardzo zielony, a liście jego bardzo szkliste, jakby sztuczne. Edytka powiedziała, że podczas pobytu w hurtowni ogrodniczej pan sprzedawca posiadał taki krzew na sprzedaż. Nie pamieta niestety jego nazwy. Krzew ma ostre liście. Proszę Was o identyfikację tego krzewu. Proszę jeszcze powiedzieć czy jest szansa ukorzenić teraz ten krzew - włozyłem go do wazonu z wodą. Załączam zdjęcie. Pozdrawiam i liczę, kolejny raz, na Waszą pomoc:)

Obrazek
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Mahonia :)

Ukorzeniałam wiosną, bardzo łatwo, po prostu wsadzałam do ziemi świeżo ścięte gałązki. Wszystkie ukorzeniły się.
Myślę, że niewiele zaryzykujesz, jeżeli 1 - 2 gałązki wsadzisz do ziemi w doniczce.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

dzięki flowers:) Bardzo się cieszę bo uwielbiam roślinki a po prostu mahonii jeszcze nie widziałem. Teraz będę czytał:) dzięki serdeczne za pomoc:) Pozdrawiam:)
P.S. Przez pomyłkę wybrałem złą lokalizację tego postu. Przepraszam.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Faktycznie, mahonia.
flowers pisze:Ukorzeniałam wiosną, bardzo łatwo, po prostu wsadzałam do ziemi świeżo ścięte gałązki. Wszystkie ukorzeniły się.
Myślę, że niewiele zaryzykujesz, jeżeli 1 - 2 gałązki wsadzisz do ziemi w doniczce.
Wprawdzie mi się sama rozsiewa ale dobrze wiedzieć :) Dzięki!
W końcu tyle innych odmian człowieka napotyka tu i tam. . . :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

W temacie " Co robimy w Grudniu w naszych ogrodach ?" http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=12
KaRo pisze:JUż proszę,Mariolu!

Rozmnażanie mahonii.
-Ponieważ korzonki mahonii są bardzo kruche,sadzonki najlepiej jest od razu umieszczać w oddzielnych małych doniczkach napełnionych ziemią do roslin doniczkowych "rozcieńczoną" pół na pół z piaskiem.
-Na sadzonki uciąć ukośnie ostrym sekatorem tegoroczne pędy o długości ok.15 cm.
-Na końcu wierzchołków zostawić po dwie pary liści,resztę usunąć.
Dolne końce zanurzyć w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych i umieścić w przygotowanych jak wyżej podałam doniczkach na głebokość ok.5 cm.
-Podlać i przykryć folią lub słojem.Raz w tygodniu wietrzyć aż do obeschnięcia sadzonek.
-Ustawic doniczki w jasnym i chłodnym miejscu /temp.ok.12-15*C/najlepiej wschodni lub zachodni parapet okienny.
Jeśli podłoże będzie ciepłe /ok.16*C/ rośliny szybciej się ukorzenią.
-Wiosną przenieść doniczki do ogrodu w miejsce cieniste i dbać,aby podłoże było zawsze wilgotne.
-Jesienią można wysadzić na miejsce stałe w ogrodzie,lekko okrywając tylko na tę pierwszą zimę.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Dziękuję raz jeszcze za pomoc. Kompletne informacje. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

fotoartysci pisze:Dziękuję raz jeszcze za pomoc. Kompletne informacje. Pozdrawiam :)
A ja chcę uzupełnić informacje o rady praktyczne. Piszesz, że nigdy nie widziałeś tej rośliny. Możliwe, ale musiałeś widzieć jej gałązki w wieńcach. Jest to wspaniała roślina do ozdabiania wiązanek na groby. Ja mam kilka krzaków i nawet kiedyś wycięli mi wszystkie przed świętem zmarłych. Jest to roślina, która pięknie się rozrasta, bardzo dobrze odrasta po przycięciu, pięknie kwitnie na żółto i pachnie ,a owoce zdobią ją prze całą zimę.
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
alex@
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 lut 2008, o 11:08
Lokalizacja: pomorskie

Post »

A oto moja mahonia (zdjęcie zrobiłam 2-3 dni temu u siebie w ogrodzie ).Poczuła wiosne...

Obrazek.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Moja mahonia miała pąki już w styczniu :shock: :D
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dopiszę się w tym wątku, żeby nie tworzyć nowych, pytanie dotyczy mahonii. Mam cztery krzewy tej rośliny, ale są "rozczochrane", nazbyt naturalne, wyglądają byle jak. Czy można je ciąć, żeby nadać im pożądany kształt? Kiedy taki zabieg najlepiej przeprowadzić? Będę wdzięczna za poradę.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mahonię tnę zawsze pod koniec października kiedy potrzebuję jej gałązki do ozdabiania grobów. Jest to u mnie coroczny rytuał z oszczędności. Gdy do wiązanki , w której jest nawet kilka mizernych kwiatków dodam gałązki mahonii wygląda pięknie. Mahonia , którą tak obcinam wyglada pięknie bez żadnej opieki. Może zrobię dzisiaj fotkę to pokażę. :lol:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące mahonii, czy można ją posadzić w pobliżu/pod drzewem. Mam ogromne dęby i chciałabym je trochę "podsadzić" krzewami, a mahonia dobrze sie czuje w półcieniu?
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Mahonia - pielęgnacja

Post »

Nie chcę powielać tematów, ale nic nie znalazłam. Interesuje mnie czy mahonię można posadzić, a właściwie przesadzić pod drzewo lub w pobliżu żywopłotu - mam tam taką 'dziurę' (w żywopłocie) po starej jabłoni i chciałabym trochę odświeżyć to miejsce. Jakie warunki sprzyjają tej roślinie? Muszę ją koniecznie przesadzić, bo "duszą" ją dwa bukszpany. I kiedy to najlepiej zrobić? :roll:
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”