Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) - cięcie,formowanie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek

Post »

Obrazek

Z czego 1 chyba najbardziej optymalna. Oczywiście przyciąć po przekwitnięciu. Oraz nawozimy. Kompost/ dobrze przerobiony obornik lub Florovit doglebowo-dolistny.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
goku1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 sty 2014, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek

Post »

Cześć, tez jestem nowa j jest to mój pierwszy post. Weszłam w temat migdałka, bo też go mam. kupiłam go 5 lat temu jako mały krzaczek-- o wys. ok.50 cm (miał wtedy nawet kilka różowych kwiatków). W tej chwili jest dobrze rozwinętym, wysokim krzewem (ok.180 cm), ale ani razu nie zakwitł. Mało tego! Od 3 lat zauważam na nim jakieś ostre wypustki (ciernie?). Nigdy nie słyszałam, żeby migdałki kłuły, ale mój taki właśnie jest. Czy to dlatego, że go co roku, wczesną wiosną zdecydowanie przycinałam ( chciałam go pobudzać do intensywnego rozrostu)? Teraz już wiem, że migdałki przycina się po przekwitnięciu, ale ponieważ nigdy nie widziałam u niego żadnego kwiatka, cięłam go, jak inne krzewy, t.j. wiosną i wczesną jesienią, Czy da się jeszcze przywrócić mu wygląd normalnego migdałka?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek

Post »

Wczesną wiosną to po kwiatach. Zachodzę w głowę, jak miał 50 cm to musiał być szczepiony nisko, a teraz ma 1,80 to Ty może podkładka Ci odbiła :roll:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Migdałek

Post »

Zgoda, podkładka była z ałyczy. I dlatego te kolce. Masz nowy krzaczek w ogrodzie :D
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
goku1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 sty 2014, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek

Post »

Dziękuję za szybką reakcję na mój problem. Nigdy bym nie pomyślała że to może być podkładka! Migdałka kupiłam jako krzew ( tak zapewniała sprzedawczyni ), bo nie chciałam szczepionego na pniu, ale widać, pani sprzedająca była mało obeznana z tematem. W każdym razie wyrósł bujny, bardzo foremny krzew, co roku dość mocno się zagęszcza, dwa razy zdecydowanie go prześwietlałam, bo stanowił wielką kłującą kulę. Ma dość drobne żywozielone liście, ale nigdy nie widziałam na nim kwiatków. Działkę mam daleko od miejsca zamieszkania, więc przyjeżdżam na nią w sezonie wiosenno- letnim, poczynając od majówki. Czy moja nowoodkryta ałycza ma szanse kiedykolwiek zakwitnąć? Kiedy i jak ją przycinać, żeby tak się stało?
Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Migdałek

Post »

masz szanse na drobniutkie kwiaty i może na aromatyczne owoce -mirabelki
najlepiej prowadź na drzewko
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Migdałek

Post »

ZbigniewG pisze:masz szanse na drobniutkie kwiaty i może na aromatyczne owoce -mirabelki
najlepiej prowadź na drzewko
poza tym drzewko łatwiej sie przycina (nie trzeba się schylać)
goku1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 sty 2014, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek

Post »

Dziękuję za podpowiedź. Powiedzcie jeszcze, jak i kiedy to robić? Czy na wiosnę ( będę tam pod koniec marca i od początku maja) od razu jednym "strzyżeniem" powycinać dolne gałęzie i do jakiej wysokości (krzak ma teraz ok. 180cm)? Drugie pytanie: kiedy wykonywać "podstrzyżyny" korony (skracanie, prześwietlanie), tak, aby nie usunąć zawiązków kwiatów, a potem- zawiązków przyszłych owoców, jeśli rzeczywiście jest szansa ich się doczekać ? I trzecie pytanie: gdybym dalej prowadziła tę swoją nowoodkrytą ałyczę jako krzew (rośnie w jednym rzędzie z innymi krzewami, tworząc żywopłot nieformowany wielogatunkowy), to czy również mam szansę doczekać się na niej kwiatków i owoców (no, przynajmniej kwiatków)?
Serdecznie pozdrawiam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Migdałek

Post »

Ałycza kwitnie wcześnie w kwietniu przez kilka dni choć wspaniale więć kwiatów możesz nie zobaczyć. Nie jest ona wielką ozdobą i prowadź ją w formie krzewu. Tnij kiedy chcesz bo zniesie ona wszystko, najlepiej po zrzuceniu/zebraniu owoców lub wczesną wiosną, po prostu w momencie gdy ścinasz żywopłot. Jeśli chcesz w formie drzewka to usuń praktycznie wszystkie gałęzie na wiosnę zostawiając ze 2 pary od góry, ale pojawią się wilki, które trzeba usuwać. Nie baw się z tym, zakup jakieś nowe drzewko.
goku1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 20 sty 2014, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Migdałek

Post »

Dziękuję, kupuję Twoją radę, Cezaryyy. pozostawię swoją ałyczę jako krzew, bo jest bardzo zgrabny. Serdecznie pozdrawiam
Cezaryyy
100p
100p
Posty: 152
Od: 16 sie 2012, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Garwolin

Re: Migdałek

Post »

Tnij ją nawet co miesiąc, ona to dobrze zniesie, może coś fajnego uformujesz, ale to już Twoja fantazja niech zadziała :) A no i uformuj swój nieformowany żywopłot bo później będzie trudniej a taki wielogatunkowy fajnie wygląda i jest super dla zwierząt.
Awatar użytkownika
bsch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 maja 2013, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U stóp Beskidów

Re: Migdałek - cięcie - formowanie

Post »

Przepiękne te Wasze migdałki ;:215
Nie dawno zobaczyłam tę roślinę pierwszy raz. Od razu zapragnęłam mieć podobną u siebie.
W wazonie mam 4 gałązki i z niecierpliwością czekam na korzonki :)
Proszę o wyrozumiałość, dopiero zaczynam przygodę w ogrodzie :)
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Migdałek - cięcie - formowanie

Post »

A migdałek wypuści korzenie w wodzie? Nigdy nie probowalem może czas zaryzykować:).

Proponuję przed zadaniem pytania przeczytać wątek.
Adam
esony1 pisze:Jeżeli ktoś w okolicy ma migdałka i podzieliłby się gałązkami a Ty jesteś gotowa uprawiać go od "podstaw" w formie krzaczastej to wiosną poproś o gałązki i wstaw do wody, co któraś gałązka puści korzonki ( tak jak wierzbowe ). Ja pozbierałam od sąsiada który robił "porządek" ze swoim migdałkiem przed kwitnieniem :shock: , oprócz pięknych kwiatów w wazonie miałam trzy ukorzenione gałązki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”