Jodła i inne iglaki z nasion

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
MrAKI
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 22 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na południowy wschód od stolicy

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

krismiszcz pisze:W moim przypadku, posiane w inspekcie 1 maja już po 3 tygodniach pojawiły się pierwsze kiełki jodły kaukaskiej, a dziś już masowo wychodzą nowe siewki. Jodła wymaga wyższej temperatury, od 22 do 28 C, pamiętaj od czasu do czasu podlać podłoże previcorem w celu odkażenia.

A czy przed siewem były moczone 24h? Taki zabieg przyśpiesza i wyrównuje wschody. Dla przykładu świerki w ciągu kilku dni kiełkują ;-)

Tak nasiona były moczone , zresztą teraz też im wody nie brakuje bo deszcz pada na nie prawie co drugi dzień. Może przyczyną jest to ,że w tym roku na razie jest dosyć chłodno. Ja co prawda okryłem cały inspekt agrowłókniną białą ale i tak może być w piasku zbyt niska temperatura. Będę obserwował co się będzie dalej działo - może w czerwcu gdy noce będą nieco cieplejsze cos wykiełkuje. A kiedy najpóźniej kiełkowały wam nasiona ( tzn po jakim maksymalnie czasie?)
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

MrAKI Nie ma co się przejmować, spokojnie jeśli nasiona są "pełne" to lada moment będą wychodzić, w przypadku jodły kaukaskiej jest to 4-6 tygodni (źródło. Poradnik z Florpaku). U mnie w warunkach konrolowanych kiełki pojawiły się po 3 tygodniach a regularne kiełkowanie po 4 tygodniach. Niestety pogoda jest taka a nie inna i troche może się to dłużyć(zbyt niska temp).
Cały czas kontroluj potem siewki aby z tej nadmiaru wilgoci, grzyb nie atakował młodych roślin.

A jeszcze jedo posiane masz do gruntu czy do inspektu? ( tak tylko pytam bo w pierwszym poście było że do gruntu potem coś wspominasz o inspekcie)
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

krismiszcz pisze:


Podłoże to Torf uniwersalny .


Wczoraj widziałem torf kwaśny i torf odkwaszony....i się zastanawiałem jaki byłby lepszy do wysiewu roślin...
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

Moim zdaniem optymalnym wyborem będzie torf uniwersanly tzn odkwaszony, bo dodając piasek oraz kore sosnową zakwaszamy podłoże uzyskąjąc lekko kwaśne podłoże dla naszych siewek (wszystko zależy od proporcji).
Nie ryzykował bym z tofem kwaśnym.
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

Powoli zbieram informacje bo chcę w następnym roku spróbować coś zasiać...już nie cieszy mnie rozmnażanie iglaków z gałązek ;:172

Czy ten produkt używasz żeby zapobiec rozwojowi zgorzeli???

http://www.zielen24.pl/%C5%9Arodek-grzy ... p-779.html
MrAKI
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 22 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na południowy wschód od stolicy

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

krismiszcz pisze:MrAKI Nie ma co się przejmować, spokojnie jeśli nasiona są "pełne" to lada moment będą wychodzić, w przypadku jodły kaukaskiej jest to 4-6 tygodni (źródło. Poradnik z Florpaku). U mnie w warunkach konrolowanych kiełki pojawiły się po 3 tygodniach a regularne kiełkowanie po 4 tygodniach. Niestety pogoda jest taka a nie inna i troche może się to dłużyć(zbyt niska temp).
Cały czas kontroluj potem siewki aby z tej nadmiaru wilgoci, grzyb nie atakował młodych roślin.

A jeszcze jedo posiane masz do gruntu czy do inspektu? ( tak tylko pytam bo w pierwszym poście było że do gruntu potem coś wspominasz o inspekcie)
Źle się wyraziłem w pierwszym poście. Pisząc do gruntu miałem na myśli inspekt wypełniony ziemią z lasu na spodzie , potem warstwa torfu wysokiego ( niezbyt gruba) , następnie cieniutka warstwa piasku - na to nasiona i na wierzch jeszcze ok 2 cm warstwa piasku. A inspekt jest przykryty agrowłókniną białą , taką którą przykrywałem np kiełkujące ogórki.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

wintersports14 tak oczywiście jeden z lepszych. Ja jeszcze przed wysianiem chwile mocze nasiona w roztworze z Topisnem.

MrAKI teraz rozumiem, czyli około 15 czerwca spodziewaj się pierwszych jodełek. Można wiedzieć jaką ilość wysiałeś?
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

krismiszcz dzięki-już co raz to więcej wiem .... szkoda że w tym roku nie dałem rady czegoś wysiać-trochę się spóźniłem ,trochę też nie mam jak...ale myślę że za rok kupie z tysiąc nasion z florpaka i posieje.... to jest ogromna satysfakcja jak coś człowiek sam wychoduje ;:172
a Tobie życzę żeby wszystkie siewki , które wykiełkowały się uchowały ;:138

A tak swoja drogą to co Ty będziesz robił z tymi drzewkami?:) masz duży ogród i wszystkie się tam pomieszczą?:)
U mnie na ogrodzie 14arów nie ma już gdzie palca wetknąć ;:223 a ja ciągle jakieś szczepki sadzę:)
i nie mam gdzie tego wsadzić jak się przyjmują wiec rozdaje po rodzinie:)

p.s.nie wiem jak pogrubić tekst:(
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

wintersports14 śmiało kupuj w tym roku jeszcze świerki srebne czy nawet serbski, pogoda jest jaka jest i nie ma upałów więc jeśli będziesz dbał to na pewno przetrwają. Zamówić dziś a w przyszłym tygodniu wysiejesz. Rozmawiałem z osobami zajmującymi się profesjonalną produkcją to do dziś jeszcze wysiewają iglaki, dzwoniłem do Florpaku po nasiona świerków, to usłyszałem to samo że jeszcze można dzięki tegorocznej pogodzie.

A co do mnie, to w tej chwili mam około 250 jodeł kaukaskich, 100 świerków srebnych Kaibab, 100 świeków majestic, 10 cisów posp(3letnie) oraz kilka sosen himalajskich, thuj itp... - jednorocznych zadoniczkowanych. Robie to dla siebie, bo lubię a już większość rodziny podpatrzyła moje hobby i pozamawiała sobie sporą ilość drzewek więc muszę jakoś się wyrobić ;-)
MrAKI
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 22 mar 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na południowy wschód od stolicy

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

Wysiałem 100 g nasion czyli teoretycznie powinno być z tego nawet 1500 roślinek...
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

MrAKI pisze:Wysiałem 100 g nasion czyli teoretycznie powinno być z tego nawet 1500 roślinek...
O ja też wysłałem taką samą Ilość, co do prognozy 1500 szt. Trzeba wziąść pod uwagę zdolność kiełkowania oraz żywotność nasion. Ja uciesze sie nawet z połowy, potem będę miał mniejszy wydatek na doniczki ;:136
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

krismiszcz pisze: Ja uciesze sie nawet z połowy, potem będę miał mniejszy wydatek na doniczki ;:136
ja to bym się cieszył jakby mi się chociaż 100 uchowało... ;:172

Powiedz mi czy te siewki które Ci teraz wykiełkowały to na zimę będziesz je zabierał do garażu/domu/piwnicy??? czy w zakrytym inspekcie będą zimowały??
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Kiełkowanie jodły kaukaskiej

Post »

wintersports14 całość będzie zimować w inspekcie a dopiero wiosną przesadze w doniczki. Oczywiście skrzynie inspektu osypie troche ziemia/piaskiem a na folie położe białą włóknine aby był dostęp do światła.
A hartowanie zacznę od sierpnia/września.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”