Złotokap cięcie,kiedy ,jak

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Złotokap cięcie,kiedy ,jak

Post »

Witam!
Kupiłem sobie na aukcji internetowej nasiona drzewa "Złotokap", czy udało się komuś już to drzewko wyhodować z nasion ????????
Miałem już kiedyś jego nasiona, ale małe sadzonki za szybko rzesadziłem i uschnęły ...
Tak drzewo ma wyglądać w przyszłości ...

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Pawle niczym Twoje złotokapy tak będą wyglądały, upłynie trochę czasu. :D

O złotokapie pisaliśmy tutaj
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Też marzę o takiej potędze kwiatów.Oby krócej czekać kupiłam gotową roślinkę..teraz pierwszy raz u mnie zimuje..ciekawe jak wypadnie w walce o przetrwanie?A swoją drogą marzy mi się własnie złotokap pnący..ale w szkółkach robią wielkie oczy na pytanie o niego...hmm.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

W polsca sadzone są dwie odmiany złotokapu - zwyczajny i szczepiony Waterera.
Ten szlachetny, ma ogromne i długie do pół metra grona kwiatów.
Obrazek
http://www.krzewy.pl/Laburnum_watereri_ ... wateri.htm

Złotokap zwyczajny ma malutkie grona, podobnie jak drzewo akacjowe.
U obu odmian , kwiaty nie pachną.
Zwyczajny/ "dziki":
Obrazek
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Zloto ... tokap.html
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Takie grona to marzenie,muszą wyglądać przepięknie..nie widziałam w Polsce takiego złotokapu....podobno ze złotokapem z nasion,czyli nie szczepionym jest jak z wisterią...kwitnie po wielu latach wegetacji.W tamtym roku nabyty przeze mnie złotokap był bez oznakowania metką..więc nie wiem czy był szczepiony,ale kupowany razem z robinią hispida/szczeciniasta/,która malusia zakwitła i powtórzyła kwitnienie,więc może sprzedawca nie kłamał..choć z tym różnie bywa.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Tu, w górach mam siewki złotokapu zwyczajnego, kupiona na all. Na wszelki wypadek, kupiłam 3 i wszystkie się przyjęły :shock: Teraz mają ok. 50cm, więc...kwiaty za 5-6 lat.
A hispida wilgachna, kupiona w renomowanym ogrodnictwie, zakwitła nagle tylko na jednej gałązce, tej najbardziej rachitycznej. I cóż widzę ? Ta OGROMNA korona, to podkładka grochodrzewu( robinii), a szczepem hispidy jest tylko to pokręcone cherlactwo.
Teraz czeka mnie opitolenie korony i zostawienie 3mm - trowego pędu szlachetnego.
I już nie będzie pięknego drzewka( które tak dobrze się sprzedało) :lol: :lol: :lol: Obrazek
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jedna uwaga. Złotokapy nie nadają się do małych ogródków. Ja niestety kupiłam kiedyś z powodu pieknych kwiatów na metce. W tej chwili ma kilka lat. Byłam na działce i jestem przerażona . Wyrósł taki ogromny ma chyba już ze 4 metry. Będę musiała ciąć. No jeszcze mu dam raz zakwitnąć i pójdzie pod topór. :cry:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To mnie ucieszyłaś, że tak szybko rośnie :D Mój w zeszłym roku już miał "kwitnąć", ale majowe przymrozki wszystko ścięły :(
Awatar użytkownika
Ingrid
200p
200p
Posty: 201
Od: 10 lut 2007, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Siemiatycze

Post »

ciotka pisze:Jedna uwaga. Złotokapy nie nadają się do małych ogródków. Ja niestety kupiłam kiedyś z powodu pieknych kwiatów na metce. W tej chwili ma kilka lat. Byłam na działce i jestem przerażona . Wyrósł taki ogromny ma chyba już ze 4 metry. Będę musiała ciąć. No jeszcze mu dam raz zakwitnąć i pójdzie pod topór. :cry:
Czy naprawdę nie potrzebujesz cienia w ogrodzie :?: :lol: Złotokap mimo sporej wielkości ma korzenie , które nie przeszkadzają zbytnio innym bylinom - kupiłam w ubiegłym roku 2 złotokapy właśnie dlatego , że moga rosnąć na rabacie mieszanej i dawać cień w południe różom :lol:
pozdrawiam Ingrid
migawki z ogrodu
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

No to ciekawa jestem ile masz ha. Mnie wystarczająco dużo cienia dają drzewa owocowe z orzechem włoskim na czele a także różne krzewy ozdobne np. 15 lilaków, które nie sa tak olbrzymie. Nawet czeremcha jest dużo niższa. U mnie złotokap rosnie dopiero kilka lat a może osiągać 7 metrów. Przede wszystkim sąsiedzi się nie zgodzą aby tak olbrzymie drzewo zasłaniało im słońce. :cry:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
Awatar użytkownika
Ingrid
200p
200p
Posty: 201
Od: 10 lut 2007, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Siemiatycze

Post »

Mój ogród jest dopiero zakładany i pilnie potrzebuje cienia - ostatnie upalne lata dały się we znaki moim kwitnącym -wyczytałam , że złotokap to dobre towarzystwo i posadziłam - muszę sprawdzic , czy moje Vossi tak wysoko rosną ?

Wygląda na to , że masz dość cienia ... i złotokap czeka smętny los :cry:

I dziękuję , że przypomniałaś mi o czeremsze - muszę sadzonek poszukać na miedzy :lol:
pozdrawiam Ingrid
migawki z ogrodu
old_I-s
200p
200p
Posty: 269
Od: 7 paź 2007, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

ciotka pisze:Jedna uwaga. Złotokapy nie nadają się do małych ogródków. Ja niestety kupiłam kiedyś z powodu pieknych kwiatów na metce.... Wyrósł taki ogromny ma chyba już ze 4 metry.
Czyżby mój był jakąś odmianą karłową?(niskopienną?) bo ma 5-6lat i ok.2m wysokości .Dla mnie dobrze ,bo mam mały ogródek.
Pierwszy raz próbował zakwitnąć w ubiegłym roku ale mu przymrozki przeszkodziły.Zobaczymy jak będzie w tym roku ,na wszelki wypadek kupiłam agrowłókninę. No bo ileż to można czekać na kwiaty.A sprzedawca mówił ,że szczepiony .Ta jasne.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Złotokapy, które widziałam przy ulicach z daleka w czasie kwitnienia wyglądaja jak wierzby płaczące. Mają mniej wiecej tę samą wysokość, no może są troche wyższe. Może Wam się trafiły jakieś karłowe. Mówiąc szczerze nie wyobrażam sobie mojego już w tej chwili na rabatce. :shock:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”