Wiciokrzew - jak odmłodzić?Cięcie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Syringa
500p
500p
Posty: 935
Od: 12 kwie 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: wiciokrzew "Serotina"

Post »

Oczka siatki jak największe, na all widziałam taka siatkę do pnączy, na metry, bardzo tanio, o oczku 15cm x 15cm, w sklepach też oczywiście mozna dostać. Zdecydowanie musi być dystans do słupa, żeby pędy mogły sie swobodnie owijać, może taką siatkę rozpiąć na stelażu z listewek lub drabinek bambusowych, a może na dole, w polowie i na górze założyć jakies obręcze i na nich przypiąć siatkę... Pewnie można dużo rozwiązań wykombinować :)
Bea
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: wiciokrzew "Serotina"

Post »

Czyli taka leśna siatka może być bo akurat mam końcówki. Czy dystans np.3cm jest wystarczający?
Pozdrawiam. Mirek.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Mój wiciokrzew to już można powiedzieć, że ewoluuje w jakiegoś potwora...czas go radykalnie przyciąć, bo to jedna wielka plątanina (kwitnie na nowych pędach), a rośnie choćby głupi :lol: "zjadł" parasol i nie puści chyba że pod przymusem ;:124
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
violla
100p
100p
Posty: 101
Od: 7 paź 2014, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Chciałabym zapytać o swój wiciokrzew.Został po poprzednich właścicielach działki.Ma on tylko jeden pęd a drugi maluteńki,zdrewniały,Czytam o przycięciu ale co przyciąć,jak główny pęd jeden a dopiero wyżej się trochę rozgałęzia?Znalazłam go przyduszonego pod winobluszczem.Winobluszcz zlikwidowałam a wiciokrzew przesadziłam.Chciałabym aby sie zagęścił ale chyba nie ma szans na zagęszczenie od dołu?Chyba nikt go nie ciął od młodego i dlatego taki jednonogi.Może ten maluteńki kawałek przygiąć do ziemi i zobaczyć,czy korzonki puści?
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Ja bym go przyciąl krótko. Tak, pędy mozesz ukorzenic.
Awatar użytkownika
violla
100p
100p
Posty: 101
Od: 7 paź 2014, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Przyciąć ale jak?Nie na tej zdrewniałej nodze ale na tych rozgałezionych odrostach nad pąkami,jak clematisy?No bo tę druga odnogę ktoś uciął a żadnych odkorzeniowych odrostów nie widziałam.Nie chcę zniszczyć biedaka,niech sobie żyje.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

violla pisze:Chciałabym zapytać o swój wiciokrzew.....Ma on tylko jeden pęd a drugi maluteńki,zdrewniały,Czytam o przycięciu ale co przyciąć?
Nic nie tnij teraz,zostaw jak jest do wiosny może.... ale ..
Jak długi jest ten zdrewniały pęd?
Jest co ciąć? Sama się zastanawiasz więc co my możemy Ci doradzić w ciemno?
Pokaż może ten pęd lub chociaż napisz jak długi on jest?Na jakiej wysokości zaczyna się rozgałęziać?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
violla
100p
100p
Posty: 101
Od: 7 paź 2014, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Dawno na działce nie byłam ale jak tak sięgam pamięcią to z 30-50 cm sama noga a potem rozkrzewiony krzak do wys. ok. 130 cm.Zastanawiałam się właśnie,co ciąć,czy tą nogę,czy już te rozgałęzienia.Wsadziłam między pergolę a jakiś krzew iglasty,tak,że od przodu tej łysej nogi nie widać a tylko wystające rozgałęzienia.Co do zdjęć to wstyd się przyznać ale nie nauczyłam się jeszcze,jak je zrzucić z aparatu i wstawić.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Ja bym ucięła w tym roku świeże gałązki i ukorzenione wsadziła koło tego golasa :), wtedy porosną gęsto od dołu (w sumie jeśli się ich nie tnie od małego, to zawsze pójdą gołym pnączem i na górze dopiero się rozkrzewi, tak samo ja mam więc od dołu puszczony jest bluszcz).

Mój wiciokrzew został doszczętnie przycięty, już zaczyna ożywać (mimo że jest zimozielony), zredukowałam go o kilka kilogramów gąszczu (a i parasol oddał ;:306 ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Kilka gałązek do ukorzeniania do piasku,a całość ciachnąć przy ziemi i po kłopocie.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Ty wszędzie widzisz radykalne rozwiązania, ale niestety masz racje. Młode ukorzenione rosną szybko. Stary jak jest zdrowy i żywotny odbije od korzenia, a jak jest z natury cherlawy to nic po nim.Ja swojego już ze trzy sezony próbuje wywalić (niezbyt energicznie, bo pod nim rośnie piwonia) i ciągle odbija.
Awatar użytkownika
violla
100p
100p
Posty: 101
Od: 7 paź 2014, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Ja go w ogóle przesadziłam.Miałam wywalić,bo nakupowałam powojników ale żal mi sie zrobiło,dlatego wpakowałam go przy pergoli za iglakiem.Czyli musze poczekać aż ożyje i wtedy naciąć tych gałązek i do ziemi?Tego starego to nie wytnę,niech sobie będzie.Starczy miejsca dla każdego.
ELWIRA
100p
100p
Posty: 138
Od: 3 mar 2012, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak odmłodzić wiciokrzew?

Post »

Mój wiciokrzew wypuścił liście. Mam go od 4 lat i tylko go ciełam delikatnie. Kiedy jest najlepszy moment na konkretne cieńcie? :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”