Wierzba iwa (Salix caprea) 'Pendula' uprawa, choroby

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Maryann ma racje takie chlorozy to zazwyczaj niedobór jakiś składników lub złe proporcje lub nawet nadmiar. Koniec jest taki że roślina nie może pobierać składników pokarmowych.
Zdiagnozowanie przyczyn jest trudne.
Musze przyznac że ze wzgledu na brak danych i niedostateczna wiedzę Minsterstwo Rolnictwa wyraziło chęć by naukowcy w kraju prowadzili szersze badania na temat tzw. chorób nieorganicznych.

Z drugiej strony wiele chloroz powodowanych jest przez wirusy. Nie zawsze gdy zauważamy porażenie jest to typowa mozaika sa tez tzw. żółtaczki które wyglądem przypominaja chlorozy. Czasami pomocne w zdiagnozowaniu są również inne objawy towarzyszące np. miotlastości, staśmienia lub deformacje, enacje. Bywa że chloroza wirusowa zaczyna sie od nerwów.
Re-invent-woo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2008, o 21:47
Lokalizacja: Wrocław

Salix caprea 'pendula' - Wierzba iwa - choroba?

Post »

Na co mogła zachorować moja wierzba? Liście są pozwijana, suche, z drobnymi brunatnymi plamami. Objaw praktycznie pojawił się po jednym dniu, z dnia na dzień. Wygląda jakby została czymś porażona :( Czym, jakim środkiem można ją odratować? Proszę o pomoc.
P.S.
Drzewko rośnie w dużej donicy. Po posadzeniu ładnie zaczęła się rozrastać. Miała ładną soczystą barwę liści. Jest codziennie podlewana.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Wierzbę mogla porazić rdza - choroba grzybowa. Przydałoby się jednak zdjęcie ,aby określić dokładnie.

Przeniosłam temat do właściwego działu-aniawoj
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Re-invent-woo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2008, o 21:47
Lokalizacja: Wrocław

Wierzba iwa - Rdza?

Post »

Wielkie dzięki za odpowiedź :) Ciekaw jestem czy po dodaniu zdjęcia diagnoza choroby mojego maleństwa się potwierdzi :) A i prosiłbym o ewentualną poradę jak mam wyleczyć drzewko :) Obrazek
Re-invent-woo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2008, o 21:47
Lokalizacja: Wrocław

Choroby ciąg dalszy:)

Post »

Nie mogłem się doczekać na odpowiedź i sam postanowiłem działać. Wydaje mi się, że na mojej wierzbie wystąpiły przędziorki. Kupiłem zatem preparat przędziorkobójczy "Magus" i dość mocno przyciąłem drzewko, pozbywając się "porażonych" liści. Drzewo spryskałem i zobaczymy co będzie dalej. Na razie niestety drzewko straciło na uroku, ale mam nadzieje, że szybko odrośnie. Prosiłbym jednak o Waszą opinie, czy aby nie jest to przypadkiem rdza. Kupiłem też "Amistar", ale wydaje mi się, że nie ma sensu stosować dwóch środków jednocześnie. Zobaczymy co będzie się działo dalej. Oby jak najszybciej wyzdrowiała.
P.S. kolejne już pytanie do forumowiczów ---> Czy tak przycięcie drzewka miało sens? Osobiście wydaje mi się, że tak, aczkolwiek jak patrze teraz na tą "łysinke" to mi żal. No ale mam nadzieje, że pomoże.
Obrazek
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Nie widzę zarodników grzyba na liściu. Musisz sprawdzić dokładnie na spodniej stronie liści.

Przędziorek zdecydowanie może być.

Tylko w przypadku silnie porażonych pędów należy je przyciąć. W innym wypadku wystarczy oberwanie liści.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Re-invent-woo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2008, o 21:47
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dzięki Aniu za pomoc. Zobaczymy co będzie dalej. Myślę, że te zabiegi pomogą :) Mam przynajmniej taką nadzieję :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
barbara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2006, o 15:22
Lokalizacja: Poznań

Wierzba iwa

Post »

Witam
Ja mam też problem z moją wierzbą iwą szczepioną na pniu. Zasychają jej końcówki gałązek. Po obserwacji zauważyłam że w każdej zaschniętej gałązce jest mała dziurka a w środku tunelik tak jak by coś się wgryzło do środka. Co to jest? i czym to pryskać? :?:
Pozdrawiam! Barbara
Idź tak przez życie by nie potrącać innych.
Awatar użytkownika
barbara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2006, o 15:22
Lokalizacja: Poznań

Wierzba iwa

Post »

Nikt mi nie poradzi w sprawie mojej chorej wierzby? Iwa wygląda coraz marniej.
Pozdrawiam! Barbara
Idź tak przez życie by nie potrącać innych.
carya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 lip 2008, o 09:14

Post »

Witam, szkoda, że nie ma zdjęcia :). Prosze porównac z opisem i zdjęciami - może to ten szkodnik http://www.robale.pl/index/2/257 http://www.forestryimages.org/search/ac ... results=15
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
barbara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 26 kwie 2006, o 15:22
Lokalizacja: Poznań

Wierzba iwa

Post »

carya pisze:Witam, szkoda, że nie ma zdjęcia :). Prosze porównac z opisem i zdjęciami - może to ten szkodnik http://www.robale.pl/index/2/257 http://www.forestryimages.org/search/ac ... results=15
Pozdrawiam
Te zdjęcia pokazują owady w grubszych gałęziach. A u mnie usychają końcówki gałązek gdzieś około 3 cm i w punkcie usychania jest malutka dziurka po przełamaniu widać tunelik. Żadnego owada mi się nie udało zobaczyć bo jest to zbyt cienka gałązka żeby ją przeciąć wzdłuż i trzeba by było mieć lunetę. Jak będę na weekend na działce to zrobię zdjęcie i wkleję.
Pozdrawiam! Barbara
Idź tak przez życie by nie potrącać innych.
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Co jest mojej Iwie i jak to zwalczyć?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

To jest zaawansowane stadium rdzy grzyba Melampsora spp.. Grzyb zimuje na pędach i opadłych liściach.Liście trzeba usunąć i co 7 dni opryskać 3- 4 razy preparatami naprzemiennie Bayleton, Score, Dithane, lub biopreparatami Bioczos i Biosept.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”