Wierzba iwa (Salix caprea) 'Pendula' uprawa, choroby

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Tomek050806
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2008, o 21:50
Lokalizacja: Śląsk

Wierzba iwa (Salix caprea) 'Pendula' uprawa, choroby

Post »

Witam. Piszę ponieważ mam problem i prosiłbym o poradę:)
W zeszłym roku posadziłem dwie wierzby pendule. W tym roku wiosną miały piękne bazie no ale niestety nie wypuściły liści. Dziwne że oby dwie. Są posadzone około 4 metry jedna od drugiej. Gdy przełamię gałązkę to widać że drzewka są żywe. Tylko brak tych liści... Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

A na pędach nic nie widać? ogryzień, zgrubień, dziurek z trocinami? W drewnie korytarzy?
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Już drugi rok moja wierzba "Iwa" choruje. Ma małe, zasychające, jasnozielone liście.
Czy ktoś mi pomoże,co z nią jest nie tak.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Pozdrawiam. Magda
Pozdrawiam Magda :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

To chloroza, choroba fizjologiczna; chodzi o zaburzenia w pobieraniu przez korzenie substancji pokarmowych(pierwiastki "od zielonego": azot, żelazo, magnez) lub o dczyn gleby. Wierzby lubią glebę obojętną, a nawet lekko zasadową. U mnie też zcasami występuje na różnych roślinach i szczerze mówiąc nie mam pewnego sposobu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Tomek050806
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2008, o 21:50
Lokalizacja: Śląsk

Post »

No właśnie w tym problem że nie widać nic;) Jak by coś było to można by przynajmniej zidentyfikowac jakąś chorobę.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Wierzba lubi wilgotne nogi.
Jak często je podlewasz?
dziandy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 sie 2006, o 13:22
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

podłączę się do tematu - jeżeli oczywiście można?

na mojej wierzbie pojawiły się właśnie dziurki z trocinami - właziły tam mrówki - posypałem dookoła preparatem do zwalczania mrówek, nie ma ich na razie - zaobserwowałem natomiast żółknięcie pojedyńczych liści.
Co zwabiło mrówki? Jakie mogą być konsekwencje przy tak uszkodzonym drzewie (ma ok. 4 lat)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Serdeczne dzięki za info.
W takim razie spróbuje zmienić jej miejsce,bo straszy przy drzwiach wejściowych :evil:
Jeśli się nie uda,to trudno :x
Pozdrawiam Magda :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Mnie podobne objawy napadły 'Tricoloris'; stało sie to w te upały. Próbowałem różnych rzeczy, nawet przędziorki podejrzewałem i wytrułem. Ale może chodzić o niedostatek wody. U mnie wiele roślin ma z tym problem(z chlorozą) chyba musze forum poprosić o pomoc, założę niedługo temat.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Część liści wygląda na poparzone ,ale też jest ewidentnie niedokarmiona :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Dziury z czerwonawymi trocinami u podstawy powoduje gąsienica trociniarki czerwicy , osiągają w ciągu 2-3 lat długość 10 cm,średnica chodnika 1cm,pozbyć się wprowadzając giętki drut do chodnika żeby zabić gąsienicę, ścinać zamierające gałęzie i spalić
czerwonawe trociny też wyrzuca gąsienica torzyśniad kasztanówka,jasnożółta w czarne kropki,o długości 50-65 mm, ta wgryza się najpierw w młode pędy powodując ich zasychanie.

Białawe trociny z licznych otworków wyrzucają larwy chrząszcza Cryptorrhynchus lapathi, chrząszcze ogryzaja gałazki od maja o zmroku -oprysk prep. zaw. deltametrynę
Itp. itd. ...

Ciężko coś stwierdzić nie widząc i mając do dyspozycji tylko zdanie :"dziurki z trocinami" :(
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Wierzba nie wypuściła liści

Post »

Tomek050806 pisze:Witam. Piszę ponieważ mam problem i prosiłbym o poradę:)
W zeszłym roku posadziłem dwie wierzby pendule. W tym roku wiosną miały piękne bazie no ale niestety nie wypuściły liści. Dziwne że oby dwie. Są posadzone około 4 metry jedna od drugiej. Gdy przełamię gałązkę to widać że drzewka są żywe. Tylko brak tych liści... Co może być tego przyczyną? Z góry dziękuję za pomoc
Tomku, miałam to samo. Wierzbę zostawiłam, bo zaczęła wypuszczać mnóstwo pędów bocznych z pnia (czyli z podkładki), mam zamiar owinąć je wokół pnia i wykombinować coś z tego. Moja wierzba miała mokre nogi - rosła w oczyszczalni ogrodowej. Druga posadzona jesienią ma się bardzo dobrze (tamta była sadzona na wiosnę ub. roku).
Tomek050806
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2008, o 21:50
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Witam ponownie:) U mnie już się problem z wierzbami rozwiązał:) Wyciągłem je z ziemi i okazało się że w ogóle nie miały korzeni. Wydaje mi się że chyba myszkom zasmakowały;) Niestety
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”