Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

To dla porównania wrzucę moje zdjęcia. Przed przycięciem miały ok. 100-150 cm a po ok. 30cm. Aktualnie na 3-5 sztukach nie ma żadnego pączka tylko "patyk".
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dobrze jest, tylko czy nie rzadko posadzone?
Powinny być sadzone co ok 20cm, 5 szt na metr bieżący.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

jokaer
właśnie z rozstawą były wątpliwości, ostatecznie wynosi ona 50 cm w jednym rzędzie, uzgadniałem ją z firmą ogrodniczą. Uznali, że 25 cm to za gęsto i rośliny będą się tłamsić. Sugerowali, że mogą mieć trudności z osiągnięciem 3 m wysokości na których mi zależało. Proponowali dwurzędowy co 70 cm. Stanęło na kompromisie i 50 cm w jednym rzędzie, nie mam miejsca na dwurzędowy.

Zobaczymy co z tego wyrośnie. W ostateczności nie będę za bardzo skracał pomiędzy sadzonkami tak ,żeby przerwy się zazębiły. Zresztą wcześnie na forum pojawiały się sugestie , ze nawet 40 cm powinno być w porządku, to tylko po 5 cm dla sąsiednich grabów, po jednym liściu... Kiedyś też chyba czytałem, że graby sadzi się od dwóch do czterech na metr bieżący. Bardziej mi zależy żeby dorósł do 3 m niż żeby był super szczelny. Mam nadziej że będzie ok.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Zrobiłem tak jak radziliście :) Z bólem serca, skróciłem wszystkie graby o połowę :(
Awatar użytkownika
LukaszNu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 22 lip 2016, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baby koło Kruszyny
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Powoli przymierzam sie do przesadzania żywopłotu. Przygotowałem nowe miejsce z wybrana trawa, wymieszaną ziemią z lepszą glebą, a nawet troche obornika w granulacie tez dalem i po świętach chcialbym przesadzać. Graby rosna do tej pory w bardzo zachwaszczonym miejscu i w zeszłym roku chwasty wieksze od nich były (niestety brak czasu i za duży areał i nie podołałem).

Ale w tym tygodniu były cieplejsze dni i ten żywopłot jak sie okazuje ma sporo pąków. Na razie sie w pełni nie otworzyły ale jednak..

Teraz pytanie czy moge je przesadzić? Podetne dopiero w czerwcu ale czy przeprowadzka gdy maja te pąki tak wykształcone nie zaszkodzi in? Z drugiej strony do jesieni czekać trudno bo trawa je zadusi.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Poświąteczny tydzień zapowiada się chłodny, wegetacja nieco zwolni. Spokojnie przesadzaj teraz nie czekając do jesieni, tylko graby wykop z bryłą ziemi i posadź w nowe miejsce, podlej, i powinno być dobrze.
Awatar użytkownika
LukaszNu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 22 lip 2016, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baby koło Kruszyny
Kontakt:

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Tak zrobię ;:108 , dzięki za rady !
Akobus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2021, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Posadziłem w listopadzie 1200 sadzonek grabu o wysokości od 15 do 40 cm.
Wygląda na to, że w zimę przy dużym śniegu zające lub inne gadziny obgryzły wszystkie sadzonki na wysokości 15-20 cm. Zniknęło wszystko to co wystawało ze śniegu. Wyglądają jak przystrzyżone równo norzycami więc na początku podejrzewałem teścia. Miałem zamiar przycinać w marcu ale nie tak nisko.

Czy jest szansa, że to odbije jakoś normalnie? Większość pączków zostało obgryzione. Zostały tylko te przy samej ziemii ktore pewnie były schowane pod śniegiem.

W jaki sposób najsluteczniej zabezpieczyć się na przyszłą zimę?
Pan Metasekwoja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 mar 2021, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Myślę, że nic złego się nie stało. Dzięki niskiemu "przycięciu" grab rozkrzewi się od samego dołu i ma szansę być bardzo gęsty i zwarty od samego dołu. To ważne, żeby nie pozwalać mu wypuszczać długich pędów, ale wszystkie przyrosty skracać na 10-15 cm.
Ale to trochę dziwne, że zwierzątka aż tak się z tym rozprawiły i to na całej długości żywopłotu, bo 1200 sadzonek to parę metrów przecież jest. Musiał im wyjątkowo posmakować :shock:
Akobus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 kwie 2021, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Na 1200 sztuk moze ze 100-200 zostalo nienaruszonych. Reszta jak pod linijke oskubana na jednej wysokości. Troche mi się nogi ugięły jak to zobaczyłem bo sadzenie zajęło mi 4 pełne weekendy.
Mam nadzieję, że nic to nie zaszkodzi i za parę lat będę mógł się pochwalić ładnym żywopłotem.

Tylko jak zabezpieczyć się przed zającami na przyszłą zimę? Inaczej będe miał bardzo gęsty ale niski żywopłot :)

Czy stosować jakąś ostraszającą chemię, czy jednak trzeba ogrodzić żywopłot jakąś siatką na zimę? Jeżeli tak to jaką żeby nie kosztowała miliony. Mam jakies 200 metrów żywopłotu.
Pan Metasekwoja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 30 mar 2021, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Nie wiem :( Grodzenie wymagałoby 400 m siatki. Można kupić plastikową, niską, ale to ciągle duży koszt.
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Mam pytanie do wieloletnich właścicieli żywopłotu.
Chciałabym posadzić grabowy żywopłot dokoła warzywniaka i tak się zastanawiam czy to dobry pomysł?
Chodzi mi o korzenie - jakie korzenie ma grab? Czy będą mi się rozłazić po całym warzywniaku i za kilka lat łopaty nigdzie nie wbije?
W jakiej odległości od takiego żywopłotu można by sadzić warzywa?
Muszę choć z jednej strony odgrodzić warzywniak jakimiś wysokimi roślinami i naprawdę nie wiem czym byłoby najlepiej ;:124
Proszę - pomóżcie ;:180 ;:180
Pozdrawiam, Aneta:)
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł. W ogrodach angielskich często można zobaczyć duże warzywniki wyodrębnione z ogrodu ozdobnego właśnie żywopłotami bukowymi, cisowymi, bukszpanowymi.
U ciebie taki żywopłot, cięty i trzymany w ryzach, nie wykształci potężnego systemu korzeniowego jak swobodnie rosnące grabowe drzewo. Ponadto ziemię w warzywniku co roku przekopiesz i zlikwidujesz ewentualne drobne korzonki wchodzące po latach od strony żywopłotu.
Ciężko doradzić ile odsunąć żywopłot od warzywnika, nie wiem czy masz dużo miejsca czy niewiele i liczy się każde pół metra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”