Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
LechC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 mar 2008, o 14:24
Lokalizacja: Szemud

Żywopłot z grabu

Post »

Zamierzam posadzić żywopłot z grabu. Czy ktoś ma taki żywopłot?
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Nie mam ale widziałem w jakimś programie telewizyjnym, jest piękny, szczególnie na wiosnę i latem gdy jest zielony bo na jesieni zrzuca liście. Pięknie znosi formowanie a poza tym wysoko rośnie - w końcu to drzewo. Lubi gleby żyzne, wilgotne i może być w cieniu. Jedynym mankamentem jest chyba to że rośnie na początku dosyć powoli.
hanka_zewsi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 lip 2007, o 13:47
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Ja mam na razie taki posadzony ubiegłej jesieni-małe patyczki nie wyglądają zachęcająco, więc nawet nie dołączam zdjęć. Ale widziałam u swoich znajomych taki 10 letni żywopłot i naprawdę świetnie wygląda
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

Właśnie, sęk w tym że rośnie powoli no ale tak jakby pomyśleć to przecież nic od razu nie jest takie jakbyśmy chcieli ;) chyba to jest w tym najlepsze, że pracujemy na efekty, widzimy jak coś rośnie, dbamy o to, formujemy itd ;) a jak ktoś chce szybko rosnący żywopłot to słyszałem że ałycza popularnie nazywana mirabelką rośnie bardzo szybko i gęsto
LechC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 mar 2008, o 14:24
Lokalizacja: Szemud

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Zdecyduję się jednak na grab, żywopłot sadzę za ogrodzeniem kutym, więc niech sobie rośnie powoli. Tylko wokół śmietnika posadzę ligustra, bo podobno rośnie bardzo szybko.
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Sąsiedzi mają od kilku lat - jest już bardzo ładny. Sama bym sobie taki zrobiła, ale nie lubię zeschniętych liści na gałęziach w zimie - a u sąsiadów zostają. Ale poza tym - jest cudny i wcale, na moje oko, nie rośnie tak wolno...
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

Mam żywopłot grabowy, jest to dla mnie najpiękniejszy żywopłot, graby wspaniale nadają się do tego celu, z uwagi na ich zdolności regeneracyjne;
W zeszłym roku na wiosnę podsypałam troszkę azofoską, ruszył jak szalony; ogólnie ma 4 lata ale nie całość, bo był niestety sadzony etapami;
Początkowo może rośnie powoli, ale potem rusza z kopyta, jeśli tylko mu jest dobrze, nie ma wielkich wymagań glebowych ale lepiej rośnie na gliniastych i trochę wapiennych ( u mnie akurat są gleby lessowe) , jest niesamowicie żywotny, przypaliłam go chemią niechcący, odbił, przypaliłam go niechcący znów ogniem, odżył;
Bardzo ważne, jak będzie się go sadzić, jeśli teraz to jak najszybciej nim zaczną rozwijać się liście i w czerwcu go należy przyciąć nisko, sadzić gęsto co 20 cm.
Na tym zdjęciu widać kawałek przed przycięciem w zeszłym roku- ( 4 lata) ma około 1 m
przycina się w czerwcu , potem w sierpniu jeszcze poprawia,bo graby lubią " płakać" jeśli robi się to wiosną


Obrazek
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ale piękny ten grab :)
A czy to co widać tam z tyłu, kwitnące na biało - to właśnie jest ten nie przycięty?
Ja właśnie kupiłam parę grabów na kawałek żywopłotu i zastanawiam się kiedy będzie taki piękny jak Twój. Jak zrobię zdjęcie, to poproszę Ciebie o sugestie co mam dalej z tym robić.
Twój jest naprawdę śliczny :D :D :D
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Post »

To z tyłu kwitnące na biało to chyba dziki bez czarny - przy grabie nie ma co liczyć na jakiekolwiek kwiaty w potocznym rozumieniu

Co do wypowiedzi jokaer to się absolutnie nie zgodzę z tym, że grab ma niewielkie wymagania glebowe - należy do najbardziej wymagających pod tym względem
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Drzeweczko,
a jaką ziemię lubi grab? Ja posadziłam w trawie, ziemia to raczej średnia jakość, typ raczej glinowany .
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

A taki żywopłot rośnie w Katowicach jak będę w tym regionie to pstryknę fotkę. I tak na dobrą sprawę to raczej z grabu to się robi wysokie szpalery a niżeli żywopłoty no chyba że wysoki. I myślę też że aż tak wolno to on też nie rośnie :)
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5425
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Ja myslę o żywopłocie z grabu. Nie zależy mi specjalnie na tym, żeby szybko urósł, a to, że nie zrzuca do wiosny suchych liści to dla mnie zaleta. Tylko zastanawiam się, czy naprawdę trzeba sadzić az tak gęsto - ja miałam zamiar gdzieś tak co 40 cm posadzić, bo szkoda mi go tak gnieść.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Mam żywopłot z grabów, zakładałam go jakieś 7-8 lat temu. Jest na prawdę piękny, tylko wymaga trzymania w ryzach. Początkowo, dopóki krzewy dobrze się nieukorzeniły, nie rósł szybko. Ale teraz .... Trzy razy w roku trzeba ciąć co najmniej.
Rzeczywiście, lepiej nadaje się na wysokie szpalery ale można sobie poradzić.
Cięcie i to bardzo mocne, znosi dobrze. Wymaganiań większych u niego nie zauważyłam, posadziłam na trawniku, ziemia u mnie taka sobie, miejsce słoneczne.

Obrazek

Tak wygladał po mocnym cięciu pod koniec czerwca tego roku- w tle za różami. Niestety dzisiaj nie mam lepszego zdjęcia.
Pozdrawiam. Małgorzata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”