Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
sektor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 paź 2018, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Oderwać im liście? Myślałem że same uschną i odpadną :).
Cięcie korzonków wykonywałem jak radzono na jednej ze stron z sadzeniem grabu.
To co na wiosnę dowiem się które odpadły? Te które nie zakiełkują? Kiedy się tego spodziewać Maj?
Obrazek
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Liście teraz mogą więcej odparowywać niż korzenie będą w stanie przyjąć wody. Jest jesień, jak oberwiesz liście to moim zdaniem zwiększysz szanse sadzonek. Grab w maju powinien mieć już zielone listki, chociaż przyciąć możesz go wczesną wiosną (jak minie ryzyko dużych mrozów) i wtedy widać czy jest zielone czy szare w przekroju.
Hooth
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 10 sty 2018, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Żywopłot z grabu robi wielkie wrażenie! Może rosnąć w cieniu. Słońce nie jest konieczne do jego rozwoju. Wielką zaletą grabu jest ochrona przed kurzem, silnym wiatrem oraz hałasem.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

żywopłot grabowy:
maj 2018 (7-letni żywopłot)
Obrazek
Obrazek

maj 2017
Obrazek
Obrazek

maj 2016
Obrazek
Obrazek
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Żywopłot grabowy, jesień:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

oraz zima:
Obrazek
Gawlo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 kwie 2019, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam.
Również zdecydowałem się na założenie żywopłotu z Grabu na działce rekreacyjnej i mam kilka pytań
1. Kupując w szkolce Grab 5 letni wysokość 100-150 to jak mam go przyciąć po posadzeniu?
2. Sądząc w jednym rzędzie co 20cm uzyskam taka ładna ścianę jak post powyżej? (mam 60m do posadzenia)
3. Jaka odległość od siatki? Żywopłot chciałbym obcinać za siatka a nie przepychac się między siatka a żywopłot em.
Na razie chyba tylko tyle :)
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Cześć. Jakiś czas już czytam Forum, teraz postanowiłem się zarejestrować. Mam przygotowany teren pod 30m żywopłotu grabowego i kilka pytań. Czy posadzenie we wtorek-środę w tym tygodniu grabów kopanych z gruntu z gołym korzeniem nie będzie już trochę za późno? Będą miał wykształcone liście. Wybrałem sadzonki 100-150cm, ze szkółki z mojego miasta. Nie są prowadzone na żywopłot, więc będę je musiał ściąć od razu po posadzeniu, dobrze myślę? Mam zamiar posadzić w 2 rzędach, co 20cm.

Obrazek

Obrazek
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Gawlo pisze:Witam.
Również zdecydowałem się na założenie żywopłotu z Grabu na działce rekreacyjnej i mam kilka pytań
1. Kupując w szkolce Grab 5 letni wysokość 100-150 to jak mam go przyciąć po posadzeniu?
2. Sądząc w jednym rzędzie co 20cm uzyskam taka ładna ścianę jak post powyżej? (mam 60m do posadzenia)
3. Jaka odległość od siatki? Żywopłot chciałbym obcinać za siatka a nie przepychac się między siatka a żywopłot em.
Na razie chyba tylko tyle :)
Gawlo, z mojego doświadczenia:

1. Odpowiedz proszę, czy kupujesz sadzonki z gołym korzeniem czy w doniczce - to bardzo ważne, szczególnie o tej porze roku. Napisz również, jak wyglądają te sadzonki (zagęszczone z dużą ilością gałązek bocznych czy nierozgałęzione egzemplarze) oraz w jakim regionie kraju mieszkasz. Sadzenie żywopłotu z wysokich, wybujałych 5-letnich sadzonek nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli to rośliny z gołym korzeniem, to system korzeniowy 5-letniego grabu (już rozbudowany) będzie mocno zredukowany po wykopaniu ze szkółki, młodszy grab, np. 2-letni można wykopać właściwie z nienaruszonym system korzeniowym (liczy się jak największa ilość drobnych korzeni). Inna kwestia to dość późna pora na sadzenie z gołym korzeniem - u mnie (lubelskie) graby w żywopłocie właśnie rozwijają młode listki, a im dalej w kierunku zachodnim Polski tym wcześniej rusza wegetacja.

2. Sadzenie w jednym rzędzie to dobry pomysł, a co 20 cm w rzędzie to zdecydowanie za gęsto. W mojej opinii wystarczy posadzić co 40 cm. Zwróć uwagę, że grab ma b. duże zdolności do tworzenia odrostów od korzenia, szczególnie w żywopłocie po przycięciu nisko w młodym wieku. Może być więc tak, że część sadzonek w żywopłocie będzie mieć dwa pnie. Ponadto regularne skracanie przewodnika co roku (aż do osiągnięcia zakładanej wysokości żywopłotu), powoduje wyrastanie b. dużej ilości pędów bocznych od pnia głównego, które szybko zagęszczają żywopłot; sadzonki posadzone co 40 cm szybko złączą się w jedną ścianę, a większe odległości między sadzonkami spowodują, że nie będzie między nimi takiej konkurencji o składniki pokarmowe i światło, jak byłaby gdybyś posadził je np. co 20 cm. W żywopłotach sadzonych gęsto w jednym rzędzie często praktykuje się wycinanie po latach niektórych sztuk, które nie rosną i zostały zdławione przez sąsiednie sadzonki - natura wszystko weryfikuje.

3. Jeśli boki żywopłotu chciałbyś obcinać za siatką - a więc gałązki boczne żywopłotu miałyby przerosnąć przez siatkę - dobrym pomysłem może być posadzenie żywopłotu 30 cm od siatki, zakładając, że w następnych latach nie będzie problemu z przejściem na sąsiednią działkę w celu pielęgnacji żywopłotu (ewentualne niezadowolenie sąsiada lub jego sprzeciw trzeba uwzględniać), chyba że odsunąłeś się z ogrodzeniem od granicy działki lub działka za ogrodzeniem to twoja własność. Pamiętaj, że starszy żywopłot tniemy w trapez - na dole szerzej i zwężamy cięcie idąc ku górze, tak aby góra nie zacieniała dołu i światło docierało do podstawy żywopłotu.

Planując sadzenie i rozmieszczenie zawsze staraj się wyobrazić sobie żywopłot po latach, z grabu można uformować naprawdę solidną, szeroką i gęstą ścianę. Ja z perspektywy 8 lat pielęgnacji żywopłotów grabowych w swoim ogrodzie stwierdzam, że ten jednorzędowy posadziłem zbyt gęsto (sadziłem co ok. 30 cm), a dwurzędowy - żałuję, że nie posadziłem jako jednorzędowy.

tasiu pisze:Cześć. Jakiś czas już czytam Forum, teraz postanowiłem się zarejestrować. Mam przygotowany teren pod 30m żywopłotu grabowego i kilka pytań. Czy posadzenie we wtorek-środę w tym tygodniu grabów kopanych z gruntu z gołym korzeniem nie będzie już trochę za późno? Będą miał wykształcone liście. Wybrałem sadzonki 100-150cm, ze szkółki z mojego miasta. Nie są prowadzone na żywopłot, więc będę je musiał ściąć od razu po posadzeniu, dobrze myślę? Mam zamiar posadzić w 2 rzędach, co 20cm.
tasiu,

Sadzenie w tym terminie grabów z gołym korzeniem i rozwiniętymi listkami będzie ryzykowne, ale spróbowałbym. Wybrałbym jednak mniejsze i młodsze sadzonki. Nie ma sensu (również ekonomicznego) kupować wysokich sadzonek które zazwyczaj są b. słabo rozgałęzione, tylko po to, by zaraz je mocno ściąć; takie starsze sadzonki dłużej regenerują system korzeniowy, a po drastycznym przycięciu (np. ze 150 cm na 30 cm), istnieje większe ryzyko np. wycieku soku gdy cięcie jest w złym terminie - wtedy taka sadzonka z mocno zniszczoną bryłą korzeniową przy wykopywaniu i po radykalnym cięciu może po prostu się nie przyjąć.

Sadzenie w dwóch rzędach i co 20 cm, to zły pomysł (niepotrzebny nakład pieniężny i pracy), szczególnie gdy z jednego boku masz niemal pełne ogrodzenie. W dwurzędowym żywopłocie, do grabów w rzędzie od ogrodzenia będzie kiepski dostęp, a one będą miały mniej światła i gorsze warunki do rozwoju systemu korzeniowego, mogą być znaczne różnice w tempie wzrostu, wydasz więcej pieniędzy (sam termin sadzenia jest ryzykowny) i dużo bardziej się napracujesz.
Posiadam zarówno grabowy żywopłot dwurzędowy, jak i jednorzędowy - stwierdzam po 8 latach, że ten jednorzędowy jest piękniejszy, bardziej wyrośnięty i gęstszy, a sadziłem go co ok. 30 cm (sadzonki ok. 30 cm wysokości, niektóre jeszcze mniejsze). Dzisiaj posadziłbym równie niskie sadzonki, ale nawet rzadziej - tzn. co 40 cm.
Cięcie po posadzeniu co do zasady jest wskazane, ale gdy sadzisz sadzonki, które są jeszcze uśpione, np. w marcu. Sadzenie pod koniec kwietnia tak wyrośniętych sadzonek z listkami i z gołym mocno zniszczonym korzeniem, gdy w roślinie krążą już soki, i w dodatku radykalne skrócenie, tylko zwiększa ryzyko niepowodzenia.

Przy tak późnym sadzeniu, wybierz proszę - jeśli masz taką możliwość (?) - niskie i młodsze sadzonki, skróć maksymalnie czas od pozyskania sadzonek do ich wsadzenia do gruntu, tj. zadbaj aby je wykopano - najlepiej przy tobie, mieć przygotowany worek w aucie i wiaderko wilgotnej ziemi oraz mokrą szmatę, sadzonki na czas transportu związać sznurkiem, umieścić w worku, korzenie zasypać ziemią z wiaderka i nakryć morką szmatą, po przyjeździe namoczyć korzenie w wiaderku z wodą i zacząć sadzenie tego samego dnia - tak byłoby optymalnie.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Gawlo, tasiu,
Poszperałem trochę i odnalazłem zdjęcie sadzonek grabów w moim żywopłocie jednorzędowym z maja 2011 roku (sadziłem 2 kwietnia 2011), sami zobaczcie, jakie to były małe sadzonki:
Obrazek

Na poniższym zdjęciu wykonanym zimą dobrze widać, że po latach, nawet sadzenie żywopłotu jednorzędowego co ok. 30 cm jest zbyt gęstym sadzeniem. Wyraźnie widać, że niektóre sadzonki po przycięciu w czerwcu 2011 roku, wypuściły drugi pień, a inne sadzonki zostały z upływem lat zagłuszone przez sąsiednie:
Obrazek

Z kolei na tym zdjęciu widać, jak bardzo nie warto kupować wysokich nierozgałęzionych sadzonek i skracać ich radykalnie. W żywopłocie chodzi o to, by każda z sadzonek miała taki przekrój jak ta ze zdjęcia, a to można uzyskać tylko systematycznym, corocznym skracaniem przyrostu głównego przewodnika każdej z sadzonek w żywopłocie, co z kolei stymuluje roślinę do wypuszczania ze skróconego corocznie przewodnika wielu bocznych gałązek, co świetnie widać na tym pojedynczym grabie z mojego żywopłotu. Graby o wysokości 150 cm kupione w szkółce na pewno tak nie wyglądają. Z małych sadzonek grabu ciętych od początku można uzyskać niemal dowolną formę.
Obrazek
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ja również odradzam sadzenie zbyt gęste.
Moje nasadzenia możesz zobaczyć na stronie 21 tego wątku.
Z perspektywy czasu posadziłbym dwa rzędy ale odstęp między sadzonkami byłby co 50cm.
Na dziś dzień żywopłot wygląda tak (metr stolarski dałem dla pokazania skali):

Obrazek


Obrazek

Wysokość obecnie to 120cm.
W tym roku zamierzam go ciąć 3 razy w sezonie pozostawiając każdorazowo po 10 cm nowego przyrostu. Tak aby na koniec roku przyrostu było docelowo na ok. 1,5 metra.
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Pójdę za radą i wezmę niższe- z tego co widziałem na stronie internetowej szkółki, to dostępne są takie 60-100cm. Jak wspominałem- mówili, że nie są prowadzone na żywopłot. Czyli nie są skracane, to badyle o jednym pieńku i maks kilku odrostach. Miejsce pod sadzenie mam przygotowane, przekopane, nawoziłem humusem w granulkach i mączką bazaltową, znowu przekopałem. Do szkółki mam jakieś 15 kilometrów tam i z powrotem, miałem zamiar zrobić tak jak opisujecie, ale korzenie chciałem zanurzyć bezpośrednio w wodzie już w samochodzie. Zanim dojadę, przebiorę się i zacznę sadzić to minie godzina.

Lepiej chyba tak niż przez allegro, co?

Zaczynam się zastanawiać nad bukiem. Cenowo wychodzi drożej, ale jak wezmę mniejsze sadzonki to będzie podobnie. Z tego co wiem, to buk ma mniejsze przyrosty i większe wymagania jeśli chodzi o glebę.
Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ja jeszcze dodam, że miałam doświadczenie z sadzeniem grabu z gołym korzeniem o podobnej porze roku i przy podobnej pogodzie. Graby miały już częściowo rozwinięte listki. Ziemię mam typową pod graby, bo mieszkam praktycznie w grądzie, a te graby to były samosiejki, które wyrosły tuż przy ogrodzeniu. Sadziłam je w ten sposób, że po wykopaniu szły do beczki z wodą, żeby nie wyschły i tego samego dnia do gruntu. Po takim zabiegu trochę odchorowały, większość się przyjęła ale przyrosty były dopiero po 2 latach.

Różnica między grabem a bukiem jest jeszcze taka, że grab rusza bardzo wcześnie z wegetacją, jeszcze przed brzozą, więc już od wczesnej wiosny jest zielono. Buk z kolei rusza bardzo późno, mniej więcej jak dąb, albo jeszcze później. Zastanów się, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć na wiosnę.
Pozdrawiam Lucyna
tasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 21 kwie 2019, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Chodzi mi żeby odgrodzić się zieloną ścianą od drogi. Wiadomo, nie wszystko naraz, ale liczę że za jakieś 3 sezony z drogi nie będzie nic widać. Buk pięknie wygląda jesienią, grab chyba też nie jest zły.. Sam nie wiem. Mam jeszcze jeden dzień na przemyślenia ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”