Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
kartofelzmaslem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sie 2019, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Hej witam wszystkich
Zdecydowałem się na żywopłot z grabu. Przeglądając wątek znalazłem dużo ciekawych informacji i zdecydowałem się na dwa rzędy co 25cm i około 50-80cm odległość między rzędami. działka ma 0,5ha i długość granicy do obsadzenia to około 200-250mb. Na tą chwilę obsadzę tylko jeden bok wzdłuż działki przy domu tj. 70m. Podstawowe pytanie to czy jest sens zakupu i sadzenia teraz czy jednak trzeba czekać do jesieni??
gregorius9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 mar 2018, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Dobry wieczór wszystkim...

POgoda nam troche głupieje, a ja zastanawiam sie co robić z zywopłotem.
Raz, że musze dosadzić jeszcze z 50m "płotu" - planowałem dosadzac końcem września, ale upały jakoś nie nastrajają mnie do tego- co sądzicie? Próbowałem dosadzac ze 20 drzewek w sierpniu ale 1/3 padła po kilku dniach, reszta marnie, bo marnie ale sie trzyma...sadzonki mam z 200m od domu, tylko trzeba poszabrować z lasu... :P

nop i kiedy przycinka? tez planowałem piżdziernik, jak juz noce będą chłodne i wzrost sie zatrzyma...
preux
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 wrz 2019, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam serdecznie wszystkich,
Właśnie skończyłem czytać cały ten dział i bardzo dużo już wiem, ale jednak mam kilka pytań...
Więc: o założeniu żywopłotu grabowego myślę już od jakiegoś czasu, wstępnie zdecydowałem się na zakup niskich sadzonek ok 20 cm ze względu na ich cenę na allegro, ale po przeczytaniu działu przedzwonię w tygodniu do nadleśnictwa i spytam czy coś maja i po ile.

1. Podpowiedzcie czy tak niskie sadzonki to dobry pomysł, czy lepiej kupić wyższe? Planuje rozsadę co 30 cm w jednym rzędzie.

2. Tak naprawdę chcę posadzić graba po cały obrzeżu działki i teraz pytanie w jakiej odległości od siatki/płotu/ogrodzenia sadzić sadzonki? Nadmienię że, za płotem mam sąsiadów więc nie będę miał możliwości wyrównania żywopłotu od zewnętrznej strony. Chciałbym aby żywopłot był dość wysoki, 3 metry minimum i jak najbardziej wąski, ale by nie był prześwitujący.

3. Z jednej strony, pomiędzy budynkiem/domem a ogrodzeniem mam tylko 3 metry szerokości. Czy waszym zdaniem mogę posadzić na tak wąskim pasie żywopłot z grabu? Czy układ korzeniowy nie będzie wciskał się po budynek?

4. Ziemia w miejscu sadzenia jest bardzo słaba, więc czy powinienem ją wzbogacić nawozem przed sadzeniem czy tylko przekopać?

Pozdrawiam wszystkich,
merle szacun, zazdroszczę takiego żywopłotu.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

preux, dziękuję; jeśli chodzi o twoje pytania:

1. To dobry pomysł, sadziłem swój żywopłot z równie niskich sadzonek.

2. Posadź ok. 1 - 1,2 m od siatki, zakładając, że będziesz go prowadzić wąsko, zostanie Ci nieco miejsca na pielęgnację od strony siatki. Pamiętaj jednak, że wąsko nie oznacza takiej samej szerokości na całym przekroju żywopłotu. U podstawy żywopłot powinien być szerszy, niż u szczytu, tak, aby dół żywopłotu nie był zacieniany przez część górną.

3. Możesz, układ korzeniowy ciętego żywopłotu nie jest tożsamy z systemem korzeniowym swobodnie rosnącego drzewa. W sieci znajdziesz setki zdjęć z Holandii i Belgii, gdzie żywopłoty bukowe i grabowe sadzi się b. blisko domów, przy samych krawędziach chodników, ścieżek rowerowych, podjazdów do domów itd.

4. Wskazane byłoby wzbogacić ubogą glebę, ale nie nawozem sztucznym, a kompostem, przekompostowanym obornikiem, albo domieszką żyźniejszej ziemi. W pierwszym roku po posadzeniu w ogóle możesz zrezygnować z nawożenia.

Powodzenia

gregorius9, Jeśli będziesz pozyskiwać sadzonki z gołym korzeniem z lasu, to sadzenie tylko jesienią/wczesną wiosną, w fazie bezlistnej. Przyciąć możesz wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji.
preux
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 wrz 2019, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

merle dzięki za odpowiedzi
Niestety w moich okolicach nadleśnictwa nie posiadają sadzonek graba wiec będę korzystał z allegro.
Czy już jest odpowiednia pora na zakup i sadzenie, czy jeszcze chwilę poczekać?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

preux,
Wstrzymaj się jeszcze. Teraz zaczęło nieco więcej padać, więc jest dobra okazja żeby przekopać szpadlem miejsce pod żywopłot, odchwaścić, a dopiero po jakimś tygodniu, nawet dwóch, posadzić graby.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Tak wygladają grabowe łąki w moich okolicach
Obrazek
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

czy jest sens jeszcze posadzić grab na żywopłot czy poczekać do wiosny? U mnie w kujawsko-pomorskim temperatura ok 2-5 w dzień a w nocy do -3

Pytanie do osób mających żywopłot z grabu. Chciałbym żywopłot z grabu posadzić zamiast ogrodzenia, czy to może się sprawdzić?
Pozdrawiam Paweł
gardenista
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 paź 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywopłot z grabu

Post »

brodus pisze:Pytanie do osób mających żywopłot z grabu. Chciałbym żywopłot z grabu posadzić zamiast ogrodzenia, czy to może się sprawdzić?
Myślę, że jak najbardziej. Ja posadziłam swój żywopłot grabowy właśnie przekonana lekturą tego wątku. Wokół działki mam co prawda ogrodzenie, ale żywopłot po pięciu latach z powodzeniem mógłby je zastąpić. Człowiekowi nie byłoby łatwo się przedostać. Ale jeśli masz na myśli ochronę przed obcymi psami, sarnami, czy dzikami to już raczej nie.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

brodus,
Mamy grudzień, ale pogoda przypomina jesień nawet u mnie na wschodzie, ziemia nie jest zmarznięta, najbliższy tydzień również bez zimy. Jeśli masz sadzonki, możesz sadzić.
Żywopłoty z grabu czy buka zamiast ogrodzeń od dziesięcioleci sprawdzają się w Belgii i Holandii. Jeśli ktoś będzie chciał, to sforsuje każde ogrodzenie, ale żywopłotem z grabu doskonale zaznaczysz granicę swojej posesji, a dodatkowo będzie to b. estetyczne, ekologiczne i niedrogie rozwiązanie. Na efekt trzeba będzie poczekać kilka lat, ale uważam, że warto.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam, czym najlepiej nawieść glebę przed posadzeniem? Wapnem?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Jak masz mocno kwaśną ziemie to wapno się przyda ale jeśli nie wiesz jakie masz pH to ja bym nie dawał wapna. Lepiej zrobic badanie ziemi.
Grab nie jest wymagajacym gatunkiem.
Pozdrawiam Paweł
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Zastanawiam się nad zakupem takich sadzonek z allegro:
Obrazek
Na zdjęciu jest widocznych około 15 szt. Czy lepiej zakupić ze szkółki Lasów Państwowych ? gdzieś we wcześniejszych postach wyczytałem że wielkość nie ma znaczenia ze względu na to iż i tak trzeba je przyciąć na te 25cm po posadzeniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”