Jaśminowiec -formowanie,cięcie

Drzewa ozdobne
basia.cz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 kwie 2009, o 10:34

Jaśminowiec -formowanie,cięcie

Post »

witam, mam pytanie czy można formować jaśmin.Jest to krzew dwuletni, bardzo spodobały mi się formy pienne tworzone przez forumowiczów.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Poczytaj koniecznie ten wątek:
- Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Jaśminowiec lubi cięcie, ale odrasta od korzenia, więc jeśli miałby rosnąć na jednym pniu, wymagałby stałego nadzoru (co jest dość nieskomplikowane, chociaż żmudne), bo trzeba byłoby co jakiś czas wyrywać odrosty.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja swoje formuję (próbuję uformować!) - jeden (drobnokwiatowy) prowadzę na kilku pieńkach, a drugi na dwóch. Są to dwuletnie krzewy. Zobaczę co mi z tego wyjdzie :D

Obrazek

Obrazek
basia.cz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 kwie 2009, o 10:34

Drzewa i krzewy ozdobne, pnącza

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź.Mam jeszcze pytanie do zielo-nej. Chciałabym abyś opisała mi krok po kroku co robiłaś aby jaśmin wyglądał tak jak ten na zdjęciu.Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Niepotrzebnie Basiu otwierałaś nowy wątek, ale jesteś "nowonarodzona", więc pewnie jeszcze się tu, na forum, gubisz :D
Co do prowadzenia jaśminowca to już przy zakupie wybieram zawsze krzaczek, który ma chociaż jeden prosty pieniek. W czasie wzrostu jaśminowca odrywam nowe odrosty, pieniek- jeśli jest krzywy - przywiązuje do palika i próbuje go wyprostować. Jeszcze nie przycinałam korony krzewów, bo były za małe, ale teraz, po kwitnieniu zrobię to. Mam nadzieje, że dobrze wszystko opisałam :D
basia.cz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 kwie 2009, o 10:34

Post »

Droga forumowiczko Ziel-ona twoja odpowiedź jest dla mnie wyczerpująca.Na forum czytałam też o innej metodzie formowania a mianowicie z 6 najdłuższych pędów podzielonych na trzy pary upleść warkocz pozostawiając na końcach pędów liście i kwiaty.Co o tym myślisz :?:
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Próbowałam, ale jaśminowiec ma za twarde drewno by upleść warkocz. Świetnie nadaje się do tego lilak na przykład. Ale próbować zawsze warto :D Spróbuj Basiu :D
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Jaśminowiec cięcie

Post »

Właśnie dostałam przesyłkę z tym jaśminowcem: Philadelphus coronarius - Jaśminowiec wonny 40-60cm
, w/g zamówienia powinien mieć 40-60cm, a dostałam taką wybujałą sztukę: ta wysoka część ma 1m a ta niższa 45cm. Co teraz z tym zrobić? zrównać wyższą część z tą niższą, czyli na 45cm? zostawić tak jak jest i przyciąć w przyszłym roku po kwitnięciu? a może wyciąć niższą część, a wyższą zapleść i wyprowadzić na pienną? Poradzcie proszę.
Obrazek Obrazek
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaśminowiec .. ciąć teraz??

Post »

Daj odsapnąć roślince, posadź, niech się zaaklimatyzuje, nabierze sił, a w przyszłym roku, gdy wypuści świeże pędy, można ciąć.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jaśminowiec .. ciąć teraz??

Post »

Tak, te pędy i liście są potrzebne, by mogła ukorzenić się.Przytniesz co nieco jak będzie starsza. Jaśminowce rosną w ogromne i szerokie 'potwory' jeszcze ci się znudzi cięcie :wink: Najpiękniej kwitną na starszych pędach 3-4 letnich, więc ja bym przez pierwsze lata wcale nie cięła.Jak najszybciej do gruntu z nim i podlewać w czasie suchym, bo jaśminowiec źle to znosi.
Mój ogromny krzew aż ugina się pod ciężarem kwiatów, a tnę niewiele, tyle gdzie mi przeszkadza i by trochę skrócić gałęzie na wysokość, bo jest linia tel. nad nim.
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Jaśminowiec .. ciąć teraz??

Post »

OK, dzięki tak zrobiłam. Posadziłam i będę czekać do przyszłego roku, a wtedy zobaczę jak będzie wyglądał. Wtedy podejmę decyzję co dalej ... ale oczywiśnie po kwitnięciu.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
boja53
100p
100p
Posty: 142
Od: 28 maja 2012, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Legnicy

Re: Jaśminowiec .. ciąć teraz??

Post »

też bym poczekała z cięciem,mam jaśmin już bardzo długo i tak jak pisze selli7,najlepiej kwitną na 3-4 letnich pędach. Mój krzak jest spory,ale ostatnio jak wycinałam starsze gałązki.to od razu narobiłam szczepek.
" To możliwość spełniania marzeń sprawia,że życie jest takie fascynujące"
Paulo Coelho
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Jaśminowiec .. ciąć teraz??

Post »

Dzięki za wsparcie, tak też zrobię ... poczekam minimum to przyszłego roku.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”