Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Post »

do małego ogrodu z daglezji coś w typie np Glauca Pendula


Obrazek

Obrazek
Victoria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sie 2019, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Post »

Witam,
planuję posadzić u siebie na działce dalglezje. Posiadam dużą działkę, jeden z boków działki ma 100 metrów i to właśnie tam wzdłuż chciałabym utworzyć żywopłot z daglezji. W sąsiedztwie mojej działki są same lasy, wysokie, stare drzewa, więc myślę że daglezja będzie tam pasować. Co o tym sądzicie? W jakiej odległości posadzić je od siebie? Myślałam o 2,5 metra od siebie i o mniej więcej 1,3 od ogrodzenia. Czy to oby nie za mało?

Zastanawiam się też nad żywopłotem ze świerku serbskiego, czy to lepszy pomysł?

Pozdrawiam.
cursarius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 kwie 2024, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choinka Daglezja?

Post »

Dzień dobry, jestem nowicjuszem na tym forum. Pragnę z tego miejsca się przywitać i prosić o doradzenie w sprawie ww drzewa. Zapewne dwadzieścia kilka lat temu drzewo zostało zasadzone przez moją mamę. Chyba za bardzo jeszcze nie zdawała sobie sprawy, co to za krzew. Dzisiaj przewyższa już budynek mieszkalny, mając zapewne ponad 10 metrów wysokości. Kilka lat wstecz drzewo to zostało już przycięte, co zaowocowało później utworzeniem się tzw "bocianiego gniazda" Brak wiedzy i wychodzące z tego błędy.
Moje pytanie jest takie, czy te drzewo będzie jeszcze rosnąć i jakie rozmiary może osiągnąć? Obecnie mam pozwolenie na usunięcie/wycięcie tego drzewa z Urzędu Miasta. Podczas kontroli urzędnika, pani w uzasadnieniu na piśmie wskazała bliskość instalacji gazowej. Jeśli jest to Daglezja, czy rzeczywiście jej system korzeniowy jest tak rozległy co by mógł uszkodzić tę instalacje? Mam zamiar troszkę dalej posadzić choinkę świerk, tak aby panować nad jej wzrostem.
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Post »

To drzewo dorasta do ogromnych rozmiarów. 30- 40 m to "normalna" wysokość jaką osiąga, bywa duużo więcej.
Jeśli to tak ogromne drzewo to należy liczyć się z tym,że jego korzenie nie mogą być płytko czy też będą tworzyć nieduża bryłe korzeniową. W warunkach przydomowych, moim zdaniem te drzewa mogą być zagrożeniem na istniejących wokół mediów.
Prosze jednak poczytać watki na forum ( są króciutkie :wink: ) i pozyskać więcej wiedzy. tutaj linki
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Post »

Na ostatnich zdjęciach jest jodła jednobarwna, a nie daglezja. Też duże drzewo, na otwartej przestrzeni urośnie do ok. 15 -25 m wysokości.
Roman
cursarius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 kwie 2024, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Post »

Dziękuje za odpowiedzi. Dzisiaj przetarłem dłonią gałązkę, ma cytrusowy taki mandarynkowy zapach. Tak jak Roman wskazał byłaby to jodła. Myślę tak, iż igliwia układają się do góry. Obecnie pień na wysokości jednego metra ma średnicę około 45 cm. Od instalacji gazowej drzewo jest oddalone o około 1,5 metra. Pozwolenie na usunięcie drzewa mam na sześć miesięcy licząc od końca listopada zeszłego roku. Co robić? Drzewo jest ładne, pomimo radykalnego jego kiedyś skrócenia. Jakoś odrosło, daje fajny cień. Boje się jednak jego rozmiarów do których mogłoby urosnąć.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Post »

Co robić? To zależy czego chcemy. 1,5 metra to jakaś odległość jest. Uszkodzenie gazociągu, jeśli się zdarzy to może być jakaś odległość w czasie może krótka, może bardziej długa, albo i na tyle długa, że gazu nikt już używał nie będzie?, albo może i nigdy takie uszkodzenie nie nastąpi (któż to może wiedzieć? - tylko jakiś jasnowidz) np. gdy korzenie w pobliżu gazociągu będą rosły tylko wierzchem. Wymiary drzewa osiągane zostały już podane. Na wysokość jeśli drzewo będzie za wysokie, można ewentualnie kiedyś znowu je skrócić, albo wyciąć gdy uznamy że już na pewno jest za wysokie (no ale wtedy trzeba będzie załatwiać nowe zezwolenie na wycięcie). Jeśli jednak strach przed rośnięciem drzewa jest zbyt duży, to lepiej wyciąć już teraz, niż ciągle się przejmować (tylko pytanie czy jeszcze można? trwa okres lęgowy ptaków). Te 45 cm to chyba obwód, a nie średnica??
Roman
cursarius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 kwie 2024, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Daglezja, jedlica (Pseudotsuga)

Post »

Podałem średnicę drzewa. Obwód na wysokości 1 metra to około 140 cm. Odnośnie ptaków, w uzasadnieniu było wskazane aby stwierdzić obecność ptactwa przed wycinką. Decyzję trzeba podjąć. Dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”