Lilaki (Syringa)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

A u mnie dopiero co pękły pączki po zimie, do kwiatów jeszcze ho ho :(
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
BronekTrzmiel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 kwie 2022, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Po ilu latach od posadzenia kwitną lilaki (moj miał 3 lata)?
BronekTrzmiel
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

U mnie biały lilak (nie znam nazwy) pierwsze kwiaty miał po trzech-czterech latach a ciemny Prince Volkonsky, zakwitł dwiema kiściami w drugim roku po posadzeniu. Teraz, w trzecim roku po posadzeniu, ma już sporo pąków kwiatowych.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
BronekTrzmiel
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 17 kwie 2022, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Mój po 7 latach od posadzenia bez kwiatów, ale wpływ myślę ma gleba, którą ma fatalną :wink:
BronekTrzmiel
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Co oprócz ligustru może być podkładką dla lilaka?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

W pełnej okazałości. Zapach jest oszałamiający wieczorem.

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Loki, piękny okaz, piękne zdjęcie. U mnie będą za miesiąc - czekam jak na święto.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

badzia pisze:Co oprócz ligustru może być podkładką dla lilaka?
Witaj. Spotkałam się z efektami eksperymentów dotyczących podkładek do szczepienia lilaków. Najgorsze okazały się te z ligustra. Dają one bardzo dużo odrostów, a po kilku latach lilaki zamiast rosnąć i rozwijać się- karłowacieją i zanikają ( mam tak z odmianą Krasawica Moskwy- katastrofa hodowlana). Ligustr jest słabszym krzewem niż lilak, stąd słaba zgodność w rozwoju. Z zastosowanych najlepiej sprawdziły się podkładki z lilaka węgierskiego i ottawskiego. Dają mało odrostów, a zaszczepione zrazy ładnie przyrastają i są trochę dorodniejsze. Podkładka i zrazy mają podobną siłę wzrostu i rozwoju, więc nie działają na siebie negatywnie. Ostatnio spotkałam się z informacją, że najlepsze jako podkładki, są jesiony pensylwańskie, których system korzeniowy po zrośnięciu zrazu z podkładką obumiera i pozwala rozwijać się systemowi lilaka. Jesion jest dużym drzewem w stosunku do lilaka będącego krzewem, dlatego wydaje mi się, że jako podkładka, jest zbyt silnie rosnący w stosunku do lilaków. Chyba korzystniejsze byłoby zastosowanie jesionu mannowego, jest wolniej rosnący i mniejszy. Ogólnie trzeba stwierdzić, że wszystkie podkładki są obarczone wadami ale też mają swoje zalety. Każdy wybiera to, co dla niego jest korzystniejsze i łatwiej dostępne. Na własne potrzeby można zastosować podkładki inne, dla celów szybkiej produkcji i sprzedaży używa się podkładek łatwych w produkcji i tanich.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Śnieżka, dziękuję. Właśnie o te odrosty mi chodzi. Ligustr mam w zasięgu ręki, ale widzę, że ma on bardzo dużo odrostów, całą kępę, więc na co mi taka podkładka. Jak się przekonać mam na jakiej podkładce szczepiony ten, który zamierzam kupić? Gdyby łatwiej było o podkładkę węgierskiego lub ottawskiego to sama bym zaszczepiła. Chcę tylko dla siebie, dwie sztuki zaledwie.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

badzia pisze:Śnieżka, dziękuję. Właśnie o te odrosty mi chodzi. Ligustr mam w zasięgu ręki, ale widzę, że ma on bardzo dużo odrostów, całą kępę, więc na co mi taka podkładka. Jak się przekonać mam na jakiej podkładce szczepiony ten, który zamierzam kupić? Gdyby łatwiej było o podkładkę węgierskiego lub ottawskiego to sama bym zaszczepiła. Chcę tylko dla siebie, dwie sztuki zaledwie.
Siewki lilaka ottawskiego i węgierskiego, takie nadające się do szczepienia, można kupić na ogólnie znanej platformie sprzedażowej polskiej. Można z kimś do spółki. Żeby sprawdzić rodzaj zastosowanej podkładki najprościej jest wyjąć ją z doniczki. Szczepione na ligustrze mają dużo drobnych korzeni typowych dla tego krzewu. Na innych podkładkach korzenie są mniej obfite , grubsze i masywniejsze. Najlepiej kupować odmiany w gospodarstwach szkółkarskich. Tam można dopytać się o zastosowane podkładki. W centrach ogrodniczych są głównie na lilaku pospolitym lub ligustrze szczepione- komercja.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Uzbrojona w wiedzę mogę wyruszyć na poszukiwanie ulubionego lilaka lub podkładki. Dzięki, śnieżko.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

badzia pisze:Uzbrojona w wiedzę mogę wyruszyć na poszukiwanie ulubionego lilaka lub podkładki. Dzięki, śnieżko.
Nie ma za co. A z ciekawości, czy mogłabyś podać nazwę tego ulubionego i poszukiwanego lilaka?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

@ Kania – okaz piękny (i dziękuję w jego imieniu za uznanie), ale zdjęcie takie sobie – prześwietlone. Tylko nie chciało mi się wychodzić i robić innego. :;230

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”