Lilaki (Syringa)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Mam w ogrodzie cztery wielkie krzewy bezodmianowych lilaków. Rosną w ogrodzie odkąd pamiętam i mają chyba tyle samo lat co ja, oby nie więcej. Obłędnie pachną. Zapach czuć z daleka. Bardzo mi to umila spędzanie czasu w ogrodzie. Szkoda, że tak krótko kwitną.

Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Krasawica Moskwy i NN
Obrazek Obrazek
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Więc zatrzymam ten biedronkowy jeszcze.Faktycznie kwiatostany jakieś długie i mocno pachnie...A..niech rośnie...Dziękuję za rady i pozdrawiam :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
jola1313
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5412
Od: 21 sty 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Muszę się Wam pochwalić.Kupiłam kiedyś w Obi przecenionego lilaka bez etykiety.Nie miał u mnie lekko,ale sobie rodził.Nie liczyłam na jakiś rarytas.Sądziłam,że zakwitnie fioletowy.A w tym roku niespodzianka.Rozkwita właśnie malutka kiść.Czy to Krasawica Moskwy?
Obrazek

Piękny jest i bardzo się cieszę że go uratowałam.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Jola wstawiłaś mini zdjęcie, zerknij na foto wyżej i porównaj , to może być Krasawica
Maksio79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 sie 2016, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Witam serdecznie. Mam pytanie. Co powinienem zrobić, aby lilak wypuścił pędy w miejscu zaznaczonym na czerwono? Czy mam go ciachnąć? Nie wyjdzie mu to na złe? Ogólnie zależy mi, żeby w następnym roku kwitł. Odmiana to Sensation.


Obrazek
Awatar użytkownika
alexia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1673
Od: 1 lut 2011, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN-D

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Tak wyglądał kilka dni temu mój doniczkowy Palibin. Dzisiaj już obciełam wszystkie kwiaty, ale pojawiają się już nowe pąki.


Obrazek
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 96&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Witajcie, chcę przesadzić do siebie do ogródka kilka lilaków, ogródek mam nieduży więc chciałabym jakoś zapanować nad odrostami - czy jak wkopię coś, np duże wiadro bez dna dookoła krzewu to jest szansa że odrosty nie opuszczą krawędzi wiadra? Czy są na tyle głębokie że i tak wyjdą poza wiadro?
Milena
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

U mnie rośnie tylko zwykły , dużo go rośnie :roll:
Co roku pięknie kwitnie a zapach roznosi się po całym ogrodzie , gdyby nie to dawno bym się go pozbyła .
Odrosty są wszędzie w ogromnych ilościach .
W trawniku kosiarka robi robotę , jak sięgnie na rabaty to wykopuję kłącza , przynajmniej staram się bo one potrafią głęboko się korzenić , metr to dla nich pikuś .
Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Ja robiłem takie bariery dla lilaków. Sadząc młodą roślinę dawałem miskę plastikową odwróconą do góry dnem. W misce robiłem otwór w środku, nie wiele większy od średnicy pędu lilaka u podstawy. Tę miskę nakładałem od góry tak, by się znalazła na poziomi podłoża. Po posadzeniu nic nie było widać plastiku. Ściółka zamaskowała ewentualne niedociągnięcia. Odrosty z szyjki czasami przebijają przez otwór ale, jest ich bardzo mało. Zamiast plastikowej miski czasami stosuję grubą folię basenową lub gumoleum. Takie bariery mechaniczne skutecznie powstrzymują expansię odrostów. Mam takie pod pięciornikami w formie piennej. Bez tych barier nie dał bym rady z odrostami.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

dobry pomysł z odwróceniem miski do góry dnem :) dziękuję

Jeszcze jedno pytanie, czy lilak bardzo wyjaławia ziemię? Czy lawenda miałaby szansę rosnąć w ich pobliżu? Wymyśliłam sobie szpaler lilaków, a pod nimi lawendy. Krzewy nie zasłaniałyby słońca lawendzie, jedynie martwię się o glebę - ale lawenda lubi suche podłoże, więc może będzie w porządku?
Milena
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

Na te odrosty mam jeszcze jeden sposób. Sadzonkę można posadzić bardzo płytko, tak aby nasada korzeni znalazła się ponad powierzchnią gruntu. Ten sposób ma ograniczenia co do miejsca sadzenia od ziemi to takie pseudo odrosty korzeniowe. W wietrznym może wymarznąć. Pędy wyrastające od ziemi nie pochodzą od korzeni. Moim zdaniem są pochodzenia pędowego, wyrastają z pnia zagłębionego w podłożu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Lilaki (Syringa)

Post »

seedkris a te, które wybijają metr od pnia?

Ma ktoś może lilaki szczepione na pniu? Jak rosną, nie wymagają już palikowania, trzymają taką koronę bez specjalnych zabiegów? Widziałam je w sprzedaży i chętnie bym takie posadziła, chyba że są jednak bardzo kłopotliwe.

Moje lilaki takim pąkiem się już uśmiechają :lol:

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”