Lilaki (Syringa)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki

Post »

Zajrzeć to czasem ktoś tu zajrzy, ale czy uda się tego lilaka poprawnie zidentyfikować to nie wiem?
Ja obstawiam dwie odmiany Lucie Baltet lub Stefan Makowiecki, choć ta druga tak mocno nie blaknie przy przekwitaniu. Możliwe, że jest to także zupełnie coś innego.
Awatar użytkownika
Syringa
500p
500p
Posty: 935
Od: 12 kwie 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Lilaki

Post »

Dziękuje za odpowiedź! To juz jest jakis trop.
Bea
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Lilaki

Post »

Zaczęło się! :-D

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki

Post »

Oj, zazdraszczam pozytywnie takiego widoku. Ale wcalę się nie dziwię, że to już :D
U mnie dopiero zaczynają pąki kwiatowe wychodzić z liści- może po połowie maja coś rozkwitnie?

a to cudo na zdjęciu ma może jakąś nazwę odmaianową, czy jest NN?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12102
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Lilaki

Post »

No wiesz ? we Francji zawsze wszystko odrobinę wcześniej budzi się z zimowego snu, nawet jeśli w tym roku i tak było niezłe zimowe opóźnienie.

A co do cuda ? odziedziczyłem je po poprzedniej właścicielce ogrodu, więc na nazwę nie ma co liczyć ? tamta pani hodowała głównie chwasty wyższe ode mnie, więc w ogóle cud, że jakieś rośliny ozdobne udało się tu i ówdzie spod tych chwastów wyszperać. Czasami były to prawdziwe niespodzianki, bo wcale ich się tam nie spodziewałem...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki

Post »

Dzięki za odpowiedź. W sumie nie ważne, czy on ma nazwę , czy nie- bo i bez tego jest piękny. Wygląda jednak na jakiś odmianowy. W końcu Francja jest ważnym miejscem dla hodowli lilaków.
pawel116
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 kwie 2013, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilaki

Post »

Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego kwiaty lilaka więdną po włożeniu do wazonu?
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Lilaki

Post »

Paweł bo ten typ tak ma :wink:


nowy nabytek nawet jeszcze nie szukałem co to jest
Obrazek
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Lilaki

Post »

Kilka lat temu, ze śmietnika z lasu gdzie leżało kilkadziesiąt krzaków lilaka w stanie wskazującym, że były posadzone w donicach, zabrałem tylko jeden i posadziłem go u siebie w ogrodzie. Kwitnie bardzo intensywnie co roku ale jest dla mnie odmianą NN. Charakterystyczny jest u niego kwiatostan i intensywny biały kolor. Bardzo lubi silne cięcie, a wygląda tak jak na zdjęciu.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Prawdopodobnie jest to odmiana przeznaczona do pędzenia. Ale jak to zrobić, nie wiem i liczę na pomoc. Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilaki

Post »

ZbigniewG pisze:....

nowy nabytek nawet jeszcze nie szukałem co to jest......]
Jeśli nabytek nie miał nazwy, to ciężko będzie go zidentyfikować, ale mam nadzieję, że się uda, bo ładny ci on jest.
Awatar użytkownika
arielka
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 maja 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Ehh te lilaki...bzy jedne

Post »

Zaczne od tego, że pomimo mojego wielkiego uwielbienia do tych krzewów i pomimo tego co piszą o nich cyt." bardzo małe wymagania glebowe" nasze 3 lilaki na działce ( które mają już z 5 lat) nigdy nie zakwitły. Nie wyobrazam sobie ogrodu bez nich, więc może będziecie mieć jakieś SUGESTIE... Ziemię mam dosyć ciężką i wilgotną, ale za to żyzną, lilaki to drzewka- odrosty z innych matczynych lilaków znajomych, mają już ze 180cm... i w tamtym roku chorowaly na bakterioze
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ehh te lilaki...bzy jedne

Post »

Witaj.
Lilaki to rzeczywiście rosliny mało wymagające i dlatego najlepiej czują się w gorszych warunkach uprawowych- szczególnie glebowych. Preferują gleby przeuszczalne, ale zasobne w skałdniki pokarmowe, dla pięknego kwitnienia i słonecznestanowiska. Niezbyt obficie kwitną w cieniu. Podstawą powodzenia w uprawie lilaków jest wapnowanie zimowe gleby wokół nich, bo są to rośliny wapienno lubne. Proponuję dać próbkę gleby do oznaczenia pH i zasobności podłoża. Odczyn można także samemu zbadać za pomocą prostego urządzenia dostępnego w sklepach ogrodniczych. Drugą ważną sprawą jest dość obfite podlewanie w lipcu i nawożenie wieloskałdnikowym nawozem. Wtedy bowiem zawiązują się pąki kwiatostanów. Może już w kolejnym sezonie lilaki wreszcie zakwitną, czego serdecznie życzę.
an_na
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 maja 2012, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ehh te lilaki...bzy jedne

Post »

Kiedy konkretnie należy podsypać wapnem? Czy może być Dolomit?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”