Dereń - cięcie,nawożenie ,ukorzenianie,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
adampk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 lut 2014, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Witam szanownych forumowiczów :wit To mój pierwszy post. Wczoraj się zalogowałem, pół nocy czytałem, teraz też mnie wciągnęło. Zgadzam się z opinią, że z dereniem trzeba uważać. 10 lat temu posadziłem cztery derenie. Po pięciu latach mimo walki i ciągłego przycinania, dwóch się pozbyłem bo nie przewidziałem ich szalonego rozrostu i źle je posadziłem. Zostały mi dwa, pospolity i biały. To są :evil: diabły wcielone. Tnę je kilka razy w roku a one rosną jak opętane. Gałęzi mam całe góry, wszystko wokoło trzeba było przesadzić, a jeśli jakaś gałązka dotknie tylko ziemi to wypuszcza nowe krzaki. Świetne na duże działki, wolno stojące lub jako żywopłot. Na małe nie polecam. Wygrają po kilku latach z każdym, chyba że ktoś jest bardzo pracowity i ma co zrobić z ogromną ilością gałęzi (można na tyczki, ale co z liśćmi, których jest ogromna ilość). Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Ave do kiedy mozna ciąć żeby nie płakały? Mam zamiar w tym tygodniu się za nie zabrać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Trzeba ciąć jak najwcześniej, już powinno to być zrobione.Właściwie to powinno się je ciąć jesienią.Jadalny czy ozdobny ma wspólną cechę 'płacze' cięty wiosną podobnie jak brzozy.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Lorrie - tak] tnij jak najszybciej. W sumie zaczął się już czas wznoszenia księżyca, czyli soki będą mocniej krążyć, ale ja cięłam swoje 2 właśnie wczoraj, jak na razie jest ok, nie płaczą.
x-m-h
---
Posty: 205
Od: 3 gru 2013, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Czy można derenie ściółkować korą? Przeczytałam gdzieś, że lubią wapno. Jeden mam właśnie tak wyściółkowany, ale może źle zrobiłam. W ogóle za głowę się złapałam po przeczytaniu tego wątku i kilku innych, ile to ja mam do przesadzania w tym roku. Fajnie, że jest takie miejsce, gdzie można przyjść po rozum do głowy ;:14. Rośliny jeszcze młode, posadzone późną jesienią, to jeszcze mogę w miarę bezproblemowo zmienić im miejsce. A gdybym się obejrzała tak po kilku latach? Zakupiłam jesienią derenia skrętolistnego Winter Orange (dużego) i teraz przejrzałam na oczy, że jeśli ma tam rosnąć, muszę go przesunąć o metr. Miałam przycinać Elegantissimę, ale skoro też zmieni miejsce, to chyba w tym roku sobie daruję. Dosyć chyba mu będzie wrażeń na ten rok. Dobrze mówię?
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Częściowo...dobrze ;:108 :D bo jeśli masz zamiar przesadzać, to zmiejszenie korony będzie dobre, krzak skoncentruje się na tworzeniu korzeni i lepszej asymilacji w nowym miejscu, a nie na wyżywieniu masy liści. :uszy
x-m-h
---
Posty: 205
Od: 3 gru 2013, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Ale najpierw przesadzić, potem przyciąć? Będę przesadzać w następnym tygodniu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Nic nie musisz przycinać jak były sadzone jesienią, nie obetniesz im przecież korzeni, by miały problem z wykarmieniem liści. Wykop jednak trochę z zapasem dobrze podlej po przesadzeniu i będzie ok.To rośnie jak chwast.Gdybyś wykopywał kilkuletnie i obciął część korzeni, to wtedy trzeba by było przyciąć.Młode krzaki dopiero będą się ukorzeniać i potrzebują również dostatecznej ilości części nadziemnej do tego procesu.
Awatar użytkownika
sniezek
100p
100p
Posty: 186
Od: 19 lis 2011, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Osówiec Kujawsko -Pomorskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Czy jeszcze nie jest za późno na cięcie derenia ? ma mnóstwo nieczerwonych gałęzi :(
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Nie każdy dereń ma czerwone gałązki... są np. takie o zółto-zielonych ... ale ciąć podobnie jak wszystkie derenie
Awatar użytkownika
sniezek
100p
100p
Posty: 186
Od: 19 lis 2011, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Osówiec Kujawsko -Pomorskie

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Te moje mają czerwone :) mam kilka krzewów małych i one są całe czerwone , ale ten jeden duuuży ma więcej tych grubych i zdrewniałych właśnie badyli ;) coś mi w oko wpadło , że soki wydziela stąd moje pytanie, czy nie za późno na cięcie :)
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Ja cięłam dziś i soków nie wydzielał (czerwony), zresztą zazwyczaj latem tnę jeszcze raz jak za długie gałęzie porosną i też nie zauważyłam, aby to dereniowi szkodziło.
joladzola
100p
100p
Posty: 134
Od: 27 maja 2012, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie 6a

Re: Dereń - kiedy ciąć

Post »

Witam :wit .Derenie bardzo lubią ciecie, sprawdziłam to na moim starym elegantisima. Jako kompletny laik posadziłam go i zapomniałam, dopiero w miarę upływu czasu i po zapoznaniu się z tym forum (za co bardzo dziękuję) skróciłam go dość radykalnie w tamtym roku a on odwdzięczył się pokrojem i kwitnieniem ;:215 .Także ciachaj Snieżek swojego, nie przejmuj się za bardzo że płacze ale dobrze by było żeby nie padało.Miłego dnia ;:3
Pozdrawiam Jolka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”